Sociální výbor podpořil strop důchodového věku a další změny reformy

Poslanci ve výboru pro sociální politiku projednali pozměňovací návrhy, které byly předloženy ve druhém čtení důchodové reformy. Souhlasili například se zavedením stropu u důchodového věku na 67 let, naopak odmítli zúžení výčtu náročných profesí, které získají nárok na dřívější důchod bez sankcí.

Foto: PSP ČR
Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR.

Klíčový poslanecký výbor pro sociální politiku se podruhé vrátil k návrhu důchodové reformy. Tentokrát se členové zabývali jednotlivými pozměňovacími návrhy, které byly předloženy ve druhém čtení. Většina podpořených návrhů byla z dílny vládních poslanců, jeden schválený návrh byl z pera poslance hnutí ANO Aleše Juchelky.

Druhé čtení v Poslanecké sněmovně přineslo celkem 32 pozměňovacích návrhů, které předložili poslanci nebo skupiny poslanců. O všech těchto návrzích se bude hlasovat ve třetím čtení. Poslanci se pak mohou (ale nemusí) řídit doporučením sociálního výboru.

Podpořené pozměňovací návrhy

Co konkrétně sociální výbor podpořil:

  • Důchodový věk bude mít strop 67 let. Nad současnou hranici 65 let poroste lidem narozeným v roce 1966 a později, a to o jeden měsíc každý rok až do zmíněného stropu. (Snížený věk pro ženy s dětmi zůstane zachován a postupně dojde ke sjednocení s důchodovým věkem mužů.)
  • Zavedení srovnávacího výpočtu u výchovného, který by měl kompenzovat rušení výchovného za první dvě děti. Výpočet má spočívat v tom, že se nejprve samostatně vypočítá, jak vysoký by byl důchod při zohlednění nového rodičovského základu a jak vysoký při přiznání výchovného. A přiznaný nakonec bude ten vyšší starobní důchod. Podrobně je plánovaný mechanismus popsán v tomto článku.
  • Promítnutí nové legislativy týkající se partnerství stejnopohlavních párů do důchodů.
  • Zavedení důchodového a zdravotního pojištění pro první dámu.
  • Úhrady nákladů za posílání penzí do zahraničí.
  • Bezplatné papírové valorizační oznámení pro důchodce narozené před rokem 1955. (Současný návrh zavádí poplatek za papírové oznámení, bezplatné má být pouze elektronické).

Poslední zmíněný návrh předložil poslanec Aleš Juchelka z hnutí ANO, všechny ostatní připravili poslanci vládní koalice.

Sociální výbor zamítl všechny ostatní opoziční návrhy z dílny hnutí ANO a SPD. Ty se týkaly například zachování stropu důchodového věku na 65 letech, zrychlení valorizací důchodů nebo změn ve výpočtech budoucích důchodů, které by měly růst pomaleji. Podrobný seznam všech návrhů je popsán v tomto článku.

Dřívější důchod pro náročné profese stále není dořešen, ve hře je velké omezení

Neshoda na náročných profesích

Sociální výbor nepodpořil také návrh poslanců Marka Bendy (ODS) a Jana Jakoba (TOP09), kteří požadují omezení počtu zaměstnanců v náročných profesích, kteří by měli mít nárok na dřívější důchod bez krácení. Původní vládní návrh počítá s tím, že by výhodu měli lidé pracující ve 4. kategorii a také část těch ze 3. kategorie. Pozměňovací návrh počítá pouze se 4. kategorií, což by celkový počet zvýhodněných pracovníků snížilo ze 120 tisíc na přibližně 18 tisíc.

Na tomto konkrétním bodě ještě nepanuje ve vládní koalici shoda a stále není jisté, v jaké podobě budou náročné profese schváleny. Představitelé vládních stran a hnutí o tom plánují jednat až do třetího čtení, které by mohlo proběhnout už poslední říjnový týden. Návrh na zúžení výčtu náročných profesí odmítá celá opozice včetně Pirátů, kteří byli součástí vlády.

Ve třetím čtení budou poslanci hlasovat o jednotlivých pozměňovacích návrzích a rozhodnou tak, co bude a nebude součástí celé reformy. Nakonec se bude hlasovat o reformě jako celku.

V případě schválení zamíří návrh reformy do Senátu a poté ho musí podepsat prezident. Část změn (například změny důchodového věku nebo náročných profesí) by měla platit od roku 2025, většina ostatních změn pak od roku 2026 a později.

Foto: Poslanecká sněmovna PČR

Více k tématu