Prezident Pavel bez komentáře podepsal důchodovou reformu, první změny budou od roku 2025

Důchodová reforma byla definitivně schválena. Podpis k ní připojil prezident Petr Pavel a nyní legislativa vyjde ve sbírce zákonů. První změny, například zvýhodnění náročných profesí, začnou platit už od začátku roku 2025. Další novinky pak postupně přinesou roky 2026 a 2027.

Foto: Poslanecká sněmovna PČR
Prezident Petr Pavel ve Sněmovně.

Bez dalšího komentáře podepsal prezident Petr Pavel návrh důchodové reformy. Tento krok se očekával, protože už dříve naznačil, že pokud reforma projde Senátem, tak svůj podpis připojí. Nyní po jeho podpisu již reforma vyjde jako finální zákon ve sbírce zákonů.

Část změn začne platit už od roku 2025. Jde zejména o mechanismus zvyšování důchodového věku nad hranici 65 let nebo zvýhodnění lidí pracujících v náročných profesích. Další změny pak mají postupně nabíhat od roku 2026 nebo 2027. Přehled změn, které důchodová reforma přinese, najdete v tomto článku.

Jedna změna, konkrétně zrušení valorizace výchovného pro nové důchody, začne platit hned poté, co legislativa vyjde ve sbírce zákonů, tedy už od letošního roku. Cílem této změny je, aby valorizace výchovného v roce 2025 byla poslední a v roce 2026 se už výchovné nezvyšovalo.

Snažil se dojednat kompromis

Je trochu překvapením, že prezident Petr Pavel podepsal důchodovou reformu v tichosti a nepřidal žádné vyjádření. Od začátku svého působení ve funkci se totiž k problematice důchodů aktivně vyjadřoval a opakovaně se snažil také o hledání politického konsenzu.

Proto se také v průběhu jara pokusil moderovat debatu mezi vládou a opozicí. Svolal první setkání, na kterém se sešli ministr Marian Jurečka a představitelé hnutí ANO. V plánu byla i další jednání, ovšem poté, co se účastníci nedokázali shodnout ani na závěrech toho prvního, k žádnému dalšímu nedošlo. V posledních měsících ale problematiku důchodové reformy příliš nekomentoval a řešil ji interně se svými poradci a odborníky.

Schválení reformy bez opozice

Už v průběhu letošního léta Petr Pavel připustil, že pokud aktuální důchodové změny prosadí současná vláda „na sílu“, může se stát, že nějaká další vláda je zruší. „Když se nová vláda, ať už bude jakákoliv, rozhodne něco z toho změnit, tak samozřejmě bude-li mít dostatečnou podporu v Parlamentu, tak takovou změnu může učinit, a bude to vyjádřením vůle vás občanů, kteří takovou vládu budete volit,“ konstatoval prezident.

Vláda Petra Fialy nakonec prosadila důchodovou reformu pouze hlasy vládních poslanců a senátorů. Politici opozičních hnutí ANO a SPD v průběhu projednávání podobu reformy opakovaně kritizovali. Nesouhlasili zejména se zvyšováním důchodového věku nad hranici 65 let nebo se zpomalením růstu budoucích důchodů.

Poslanci obou hnutí se pokusili dopady reformy zmírnit a předložili v této souvislosti řadu pozměňovacích návrhů, ale drtivá většina z nich byla zamítnuta.

Proč se dělá důchodová reforma: Vývoj demografie a finanční stabilita systému

O budoucnosti rozhodnou volby

Jaká bude budoucnost důchodové reformy a zda se v budoucnu nějak výrazně změní její podoba, to nelze nyní předvídat. Zásadní roli sehrají především volby do Poslanecké sněmovny, které proběhnou na podzim roku 2025. Například představitelé hnutí ANO již opakovaně avizovali, že pokud se hnutí dostane do vlády, provede kompletní revizi důchodového systému a většinu schválených důchodových změn zruší.

Možnost určitých úprav připustil také předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS). Podle něj je důležité, že návrh reformy v této podobě prošel, a nyní se může případně diskutovat o tom, co se změní nebo opraví.

„Konkrétní kroky budou cítit nejdříve, a to velmi málo, po roce 2031. A do té doby je docela dost času, aby se případně některé věci, které nebudou „vychytané“, ještě nějakým způsobem poopravily. Ale obecně si musíme říct, že ten systém ve stávající podobě není ufinancovatelný a musíme dát první návrh, jak to změnit, aby bylo na důchody třeba i v roce 2050. To je správný krok. Ale neříkám, že ten krok, jak jsme ho udělali, bude vypadat stejně i za dva, tři nebo za sedm, deset let, protože společnost se mění,“ řekl Vystrčil v rozhovoru pro portál TN.cz.

V aktuálním volebním období už vláda žádné další zásadní změny důchodového systému nechystá. V plánu už je pouze jedna dílčí změna, která se týká snižování důchodů prominentním představitelům komunistického režimu. Ministr Marian Jurečka oznámil, že plánuje rozšíření seznamu komunistů, na které tato sankce dopadne. Celkem by se rozšíření seznamu mělo týkat 2000 až 2500 osob, schválení potřebného zákona by mělo proběhnout v první polovině roku 2025.

Více k tématu