Povinný příspěvek a předdůchod: Finální návrh pro náhradní ocenění náročných profesí

Někteří zaměstnanci pracující ve třetí kategorii měli původně získat nárok na dřívější důchod, ale vláda nakonec tuto skupinu vyřadila. Nyní poslanci začali projednávat náhradní návrh zákona, který by jim měl zajistit garantovaný příspěvek zaměstnavatele na penzijní spoření. Díky tomu by si mohli našetřit peníze a odejít dříve do předdůchodu. Článek popisuje, co přesně mají pracovníci získat.

Foto: Adobe Stock
Náročná práce ve výrobě. (ilustrační foto)

Od začátku roku 2025 se rozšířil seznam zaměstnanců v náročných profesích, kteří mají nárok na snížení důchodového věku. K záchranářům a podnikovým hasičům se přidali také zaměstnanci pracující ve 4. kategorii.

Původně se mělo ocenění týkat také části zaměstnanců ve 3. kategorii. Během schvalování ovšem předložili poslanci Marek Benda (ODS) a Jan Jakob (TOP 09) pozměňovací návrh, který 3. kategorii vyřadil, a poslanci vládní koalice to schválili. Proto vznikl náhradní návrh, který těmto vyřazeným zaměstnancům přinese jiný typ ocenění – od svého zaměstnavatele budou dostávat speciální příspěvek na penzijní spoření, který se bude odvíjet od výše mzdy.

Příspěvek se bude posílat pouze na dva konkrétní produkty – penzijní připojištění nebo doplňkové penzijní spoření. Pro čerpání tedy bude nutné mít založené spoření u některé penzijní společnosti a bude nutné o příspěvek zaměstnavatele požádat.

Kdo nárok na příspěvek získá

Příspěvek budou čerpat zaměstnanci ve 3. kategorii, kteří jsou vystaveni následujícím rizikům: zátěž chladem, zátěž teplem, vibrace a celková fyzická zátěž. V případě fyzické zátěže musí jít o fyzickou práci vykonávanou velkými svalovými skupinami, kdy je nutný pohyb celého těla a zapojení trupu, paží i končetin.

Pro vznik nároku bude nutné odpracovat alespoň tři směny v kalendářním měsíci. Tento speciální příspěvek bude fungovat v podstatě stejně jako dosavadní příspěvky zaměstnavatele, pouze budou mít minimální povinnou výši. Zaměstnavatelé je tedy budou posílat přímo na účty penzijních společností.

Jak vysoký bude příspěvek

Výše měsíčního příspěvku se bude odvíjet od vyměřovacího základu, což je v podstatě hrubá mzda. Bude stanoven podle počtu odpracovaných směn:

  • Při odpracování 3 až 10 směn v měsíci bude příspěvek 3 % vyměřovacího základu.
  • Při odpracování 11 a více směn v měsíci bude příspěvek 4 % vyměřovacího základu.

Směna je definována jako 8 hodin rizikové práce. Pokud tedy někdo odpracuje dvě 12hodinové směny, jde celkem o 24 hodin a bude to považováno za 3 směny. Počítá se přitom každá započatá hodina, takže 8,5 hodin práce je považováno za 9 hodin.

Podstatné je, že při směně musí být vykonávána riziková práce ve větším rozsahu, aby se mohla započítat. Pokud například směna trvá 8 hodin a z toho je 5 hodin vykonáváno pouze nenáročné papírování či jiná neriziková práce, tak se směna nepočítá vůbec a 3 hodiny rizikové práce „propadnou“. Naopak pokud by 5 hodin probíhala riziková práce a 3 hodiny papírování, tak se jako riziková směna započítá celých 8 hodin.

Předčasný důchod a poloviční krácení při odpracování 45 let

Možnost čerpání předdůchodu

S penězi, které zaměstnavatel pošle do penzijního spoření, si budou moci lidé nakládat dle svého, a to podle pravidel, která obecně platí pro tyto produkty. Peníze je tedy možné si vybrat najednou, postupně nebo je lze čerpat formou předdůchodu.

Pro tyto pracovníky ale budou zmírněny některé podmínky při čerpání předdůchodu:

  • Bude zrušena podmínka spořit si alespoň 5 let, případně 10 let, pokud byla smlouva založena po roce 2023.
  • Nebude nutné dodržet minimální dobu 24 měsíců pro délku předdůchodu, bude stačit alespoň 15 měsíců.

Předdůchod tak budou moci využít i lidé, kteří si sjednali penzijní spoření až krátce před důchodem. Zůstane přitom zachována podmínka, že předdůchod je možné čerpat nejdříve 5 let před dosažením řádného důchodového věku. Vždy se přitom počítá důchodový věk muže, snížený věk za děti u žen se nezohledňuje.

Minimální částka pro čerpání předdůchodu je 30 % průměrné mzdy, v roce 2025 je to 13 533 Kč. Aby bylo možné čerpat předdůchod alespoň 15 měsíců, bude nutné mít k dispozici alespoň 202 995 Kč. Výhodou předdůchodu je, že při něm stát platí zdravotní pojištění a tato doba se navíc počítá jako vyloučená doba při výpočtu důchodu.

Kdy vše začne platit

Návrh zákona nyní začali projednávat poslanci a není tedy vyloučeno, že se ještě některé detaily změní. Po schválení v Poslanecké sněmovně ho projednají senátoři a pak ho musí podepsat prezident.

Podle plánů vlády by účinnost zákona měla začít od 1. července 2025, aby lidé mohli příspěvek čerpat už od léta. Vždy po žádosti zaměstnance vznikne nárok na příspěvek od následujícího měsíce, takže poprvé by ho měli zaměstnavatelé vyplácet za srpen 2025.

TIP: Aktuální informace o předčasném důchodu a kalkulačka

Více k tématu