Podvodníci se opět vydávají za ČSSZ. Pozor na falešné telefonáty a SMS zprávy

Podvodníci volají lidem, vydávají se za Českou správu sociálního zabezpečení a vyzývají k návštěvě falešných webů. Na těchto stránkách se snaží vylákat citlivé bankovní údaje. Kontaktují lidi bez ohledu na to, jestli pobírají dávky sociálního zabezpečení.

Zdroj: České důchody
Česká správa sociálního zabezpečení

Nový druh podvodu kombinuje telefonní hovor a následné zaslání podvodné SMS. Podvodníci volají lidem, vzbudí v nich důvěru a zašlou jim po ukončení hovoru SMS s odkazem na podvržené webové stránky. Zde nutí k vyplnění citlivých osobních údajů včetně těch bankovních.

„Podvodné stránky se tváří jako oficiální web ČSSZ a snaží se klienty přimět, aby zde vyplnili své osobní údaje. Ve skutečnosti se nejedná o oficiální web ČSSZ, ale o podvod se záměrem vylákat z lidí citlivé údaje o bankovních účtech (přihlašovací ID, heslo, mobilní klíč apod.) nebo o bankovních kartách,“ uvádí ČSSZ. A dodává, že se podvodníci snaží získat třeba celé číslo karty, datum platnosti, kód CVC nebo bezpečnostní kód 3D Secure.

Podobné výzvy ignorujte

Na telefonáty nereagujte, neklikejte na zaslané odkazy a nezadávejte na podezřelých stránkách své bankovní údaje. Pokud se už stalo, kontaktujte co nejdříve svou banku.

Takto může vypadat podvodná SMS:

Podezřelé webové stránky jsou postupně blokovány, ale útočníci zprovozňují stále nové formy. Nezadávejte své citlivé údaje, pokud si nejste skutečně jistí, že se nacházíte na oficiálních webových stránkách.

Jediné oficiální webové stránky ČSSZ jsou www.cssz.cz a eportal.cssz.cz, pravost si můžete ověřit kliknutím na bezpečnostní pečeť umístěnou na webu vpravo dole. Jiné webové stránky ČSSZ neprovozuje.

Takto vypadá bezpečnostní pečeť.

ČSSZ nezasílá SMS vyzývající k zadávání bankovních údajů, ani nesděluje podobné informace po telefonu.

Útočníci se nezaměřují pouze na telefonní čísla klientů pobírajících dávky sociálního zabezpečení, volají komukoliv.

Foto: České důchody (hlavní), ČSSZ (v textu)

Více k tématu