Lidé si stále nevyzvedli 4,6 milionů korun ze zaniklého pilíře. Čas mají jen do konce roku

Druhý důchodový pilíř skončil už v roce 2016, ale více než tisíc lidí si zatím stále nevyzvedlo peníze, které tam poslali. Vyplývá to z aktuálních údajů Finanční správy. Lidé mohou o peníze požádat pouze do konce tohoto roku.

Foto: Adobe Stock

I přes opakovaná upozornění Finanční správy si někteří lidé stále nepožádali o své peníze z druhého důchodového pilíře.

„K 31. 1. 2023 je evidováno 1 019 účastníků důchodového spoření, kteří si o své prostředky dosud nepožádali. Jedná se o nevyplacené prostředky v celkové výši 4 607 950 Kč. Z celkového počtu účastníků s přeplatkem je evidováno 490 účastníků, kteří mají přeplatek větší než 100 Kč. Suma přeplatků větších než 100 Kč je 4 601 069 Kč,“ uvedla pro České důchody Klára Křehlová z tiskového oddělení Generálního finančního ředitelství.

Nevyzvednuté peníze mohou být vyplaceny pouze na základě žádosti o vrácení přeplatku, a to u místně příslušného finančního úřadu. Na stejném místě je rovněž možné získat informace, pokud si někdo není jistý, jestli mu ve zrušeném pilíři nějaké peníze zůstaly. Po podání žádosti úřad peníze vrátí do 30 dnů.

Vzor žádosti o vrácení přeplatku je možné si stáhnout na webu Finanční správy. Je velmi jednoduchý a jeho vyplnění zabere pár okamžiků.

„Prostředky z druhého pilíře důchodového spoření mohou být poplatníkům vyplaceny nejpozději do konce roku 2023,“ upozornila Klára Křehlová.

Dodala, že pokud se lidé do konce roku o své peníze nepřihlásí, budou převedeny do státního rozpočtu. To znamená, že bez náhrady propadnou státu.

Lidé se mohli rozhodnout

Když se druhý pilíř zrušil, lidé se mohli rozhodnout, jakým způsobem získají své vlastní vložené peníze zpět. Mohli si nechat vyplatit buď celou částku, tedy i část, kterou by jinak odvedli ze svého platu do prvního pilíře. Nebo mohli tuto část „vrátit“ zpátky do prvního pilíře a nechat si vyplatit jen vlastní vložené peníze.

Druhý důchodový pilíř prosadila vláda Petra Nečase a platil od roku 2013. Šlo o samostatné spoření v soukromých penzijních fondech, do kterého lidé mohli přesměrovat 3 % ze státního prvního pilíře a k tomu museli přidat další 2 % ze svého. Na tyto peníze by pak měli nárok v důchodu.

Vstup do tohoto pilíře byl dobrovolný, ale kvůli nejisté budoucnosti tohoto pilíře o něj nebyl mezi Čechy zájem. Celkem se do něj přihlásilo jen 85 tisíc lidí. Druhý pilíř zrušila hned další vláda, kterou vedl premiér Bohuslav Sobotka, takže fungoval jen dva roky.

Foto: Adobe Stock

Více k tématu