Jak vysoké důchody vyplácí stát: Porovnejte si, kolik lidí dnes dostává podobnou částku

Více než polovina důchodců v současné době pobírá důchod vyšší než průměr. Celkem 1,39 milionu vyplácených důchodů se nachází v rozmezí 18 až 24 tisíc korun, což ukazuje na vysokou míru rovnostářství. Vedle toho se rozrůstá skupina velmi bohatých důchodců, ukazují poslední zveřejněné statistiky.

Foto: Adobe Stock
Skupina důchodců. (ilustrační foto)

Průměrný starobní důchod v prvním čtvrtletí roku 2025 dosáhl na úroveň 21 052 Kč. Průměrná výše předčasného důchodu pak činí 19 498 Kč. Jde o hodnoty, které zahrnují jen takzvané sólo starobní důchody, část důchodců k tomu pobírá také vdovský či vdovecký důchod. Ale těch není tolik, aby to čísla o průměru nějak výrazněji zkreslilo.

Podstatné je, že hodnota průměrného důchodu do značné míry odráží realitu toho, jak vysoké důchody pobírá většina lidí. Zatímco třeba u průměrné mzdy platí, že na tuto hodnotu většina lidí zdaleka nedosáhne a medián má hodnotu výrazně níže, v případě důchodů to tak úplně neplatí.

Průměr a medián jsou velmi blízko

Průměrný důchod a medián jsou velmi blízko a platí, že přibližně polovina důchodců pobírá částku nad průměrem a polovina pod průměrem. Je ale nutné dodat, že nejvíce lidí dostává částku, která je velmi blízko průměru, a lidí kteří mají velmi nízké nebo velmi vysoké důchody, je v porovnání s většinou jen zlomek.

V rozmezí 18 000 až 24 000 Kč, tedy do 3 tisíc nad a pod průměrem, se nachází 1,39 milionu důchodců, tedy 58 % z nich. Ukazuje to aktuální přehled hladin vyplácených důchodů, který pravidelně zveřejňuje Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ).

Hladiny vyplácených starobních důchodů. (Údaje ČSSZ k 12/2024)Foto: České důchody

Zásluhovost důchodů je nižší

Přehled naznačuje, že důchody v Česku jsou do značné míry rovnostářské, solidární a zásluhovost je do určité míry potlačována. To se ještě více zakonzervovalo v roce 2015, kdy začal platit systém dvou redukčních hranic (do té doby platily tři) a přiznávání extrémně vysokých důchodů je už dnes prakticky nemožné. Mimochodem nejvyšší důchod se dnes blíží hranici 250 000 Kč a jde o určitý relikt minulosti.

Když někdo v současné době odchází do důchodu, celý život měl běžnou práci a nemá žádné výrazné mezery v důchodovém pojištění, je velká pravděpodobnost, že mu bude přiznán důchod někde nad celostátním průměrem. S nižšími důchody pak musí počítat hlavně lidé s mezerami v pojištění nebo třeba dlouholetí OSVČ s minimálními odvody.

Valorizace důchodů 2026: Aktuální informace a očekávaný růst

Roste počet vysokých důchodů

Statistika ČSSZ ukazuje i pokračující trend narůstání počtu vysokých důchodů. Více než 70 tisíc seniorů pobírá důchod vyšší než 30 000 Kč, o rok dříve to bylo 60 tisíc lidí. Pro zajímavost v nejvyšší sledované hladině nad 70 000 Kč je nyní 93 důchodců, a tento počet se oproti předchozímu roku nezměnil.

Je nutno dodat, že velmi vysoké důchody nad 62 400 Kč jsou fakticky o něco nižší, protože podléhají zdanění ve výši 15 %. Zákon totiž říká, že daněny jsou všechny důchody, které svou výší v ročním součtu přesahují 36násobek minimální mzdy, a tito důchodci si musí podávat daňové přiznání.

Celkem je nyní v Česku vypláceno 2 366 799 starobních důchodů, z toho 762 483 tisíc jsou předčasné důchody. Počet předčasných důchodů se skokově navýšil v letech 2022 a 2023, kdy o něj lidé hromadně žádali v souvislosti s mimořádnými valorizacemi a kvůli rychlým legislativním změnám.

Doplňující informace o průměru a mediánu: V roce 2023 činil průměr vyplácených starobních důchodů 20 264 Kč a medián činil 20 144 Kč.

Více k tématu