Jak se zvýší důchody v roce 2022: Připravili jsme první kalkulačku valorizace

Důchodci se v roce 2022 zřejmě dočkají výrazně nižší valorizace než letos v lednu. Ministryně Jana Maláčová uvedla, že předběžné výpočty ukazují na průměrný růst o 416 korun. Opět ale platí, že nižší důchody porostou méně.

Foto: AdobeStock
Senioři by měli počítat s nižší valorizací důchodů. (ilustrační foto)

Každoroční valorizaci ovlivňují vždy rostoucí mzdy a ceny v Česku. Čím více rostou, tím vyšší je i valorizace, a tento mechanismus je daný zákonem.

V obou případech se letos očekává růst nižší a podle aktuálního vyjádření Jany Maláčové by proto starobní důchodci měli očekávat nižší růst penzí. Podle jejího vyjádření v České televizi se počítá s průměrným růstem o 416 korun.

Jde o výrazně nižší valorizaci, než byli důchodci zvyklí v uplynulých letech. Například letos v lednu činila průměrná valorizace 839 korun, v letech 2020 a 2019 dokonce 900 korun.

Nejvíce o 509 korun

„I v nejoptimističtějším scénáři to vychází na růst důchodů v průměru o 509 korun, což je podstatně nižší částka, než jsme byli zvyklí v minulých letech. Nás bude čekat diskuse o tom, jak budeme s tou valorizací nakládat, zda nepřistoupíme i k nějaké mimořádné valorizaci,“ konstatovala Maláčová. Upozornila rovněž na to, že se pracuje i s nižší verzí valorizace 324 korun.

Nepolepší si ale všichni důchodci stejně, stále totiž platí pravidla, podle kterých více rostou důchody, které jsou vyšší. Zmíněná nejpravděpodobnější valorizace 416 korun by platila pro dnešní průměrný důchod 15 336 korun. Všichni důchodci s nižším důchodem budou mít valorizaci nižší, důchodci s vyšší částkou si pak polepší více.

Udělejte si výpočet

Abyste si mohli očekávanou valorizaci spočítat, připravil portál České důchody předběžnou kalkulačku valorizace 2022. Vychází z předběžných vyjádření ministryně Maláčové a konečná valorizace se ještě může změnit. Vláda by o tom definitivně měla jednat během léta.

Předběžná kalkulačka valorizace – pravděpodobná verze

Předběžná kalkulačka valorizace – optimistická verze

Podle ekonoma Lukáše Kovandy je možné, že kvůli očekávané nízké valorizaci přistoupí vláda k mimořádnému příspěvku pro důchodce. „Nelze vyloučit, že slabší růst důchodů bude pro vládu podnětem navýšení důchodů nad rámec zákonného navýšení. Rovněž je možné, že i z důvodů blížících se voleb vláda přistoupí k nějaké obdobě loňského rouškovného, tedy mimořádné výplaty důchodcům,“ uvedl Kovanda.

Debatu o druhém rouškovném odstartovala právě ministryně Jana Maláčová, která řekla, že rouškovné navrhne, pokud ceny v roce 2021 porostou výrazně více. To se ale zatím neočekává, letos by měly růst pomaleji než loni. A k rouškovnému má výhrady i většina politických stran ve Sněmovně. Jejich názory jsme zjišťovali a popsali v tomto článku.

Více k tématu