Zdeněk Škromach: Důchodci by před Vánoci měli dostat příspěvek. Ale nová vláda bude jen šetřit

Pravice se chce schovávat za zákonnou valorizaci a šetřit na důchodcích. Je o tom přesvědčen bývalý ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach. „Od nové vlády nic dobrého pro důchodce neočekávám,“ řekl v rozhovoru pro České důchody.

Foto: České důchody
Bývalý ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach.

Jak vnímáte skutečnost, že ČSSD neuspěla ve volbách z pohledu seniorů? Bude levice ve Sněmovně chybět a jaké to může mít důsledky, pokud jde o důchody a ekonomické vyhlídky důchodců?

Je to bohužel dlouhodobý vývoj, kdy se po nástupu levicových liberálů s předsedou Sobotkou ČSSD odklonila od původního programu a svého tradičně vítězného voličstva. Seniorů, pracujících lidí či rodin s dětmi. Většina z dřívějších voličů ČSSD dnes považuje za sociální demokracii ANO a ti radikálnější SPD.

Z tohoto pohledu bude ANO s občasnou podporou SPD suplovat sociálně demokratickou opozici. ČSSD se bude muset vrátit k původním vítězným tématům, kterými získá své bývalé tradiční voliče. Prvním reparátem budou senátní volby na podzim 2022, kdy bude potřeba narušit vládní monopol, tedy většinu v obou komorách parlamentu. Důležitá bude i volba dalšího prezidenta.

Mám odůvodněné obavy, že tato pravicová vláda bude po vzoru Nečasovy a Topolánkovy vlády (tedy Kalousek či Drábek) šetřit právě na seniorech, rodinách s dětmi a zaměstnancích. Nepřijatelné jsou nezodpovědné výroky nastupujícího ministra financí Stanjury o zdanění důchodů, či placení pojistného z důchodů.

Jak nyní s ohledem na ekonomický a demografický vývoj vnímáte potřebu důchodové reformy? Bude to muset další vláda řešit?

Na pojmu „důchodová reforma“ se všichni shodnou, ale každý má jinou představu, co to vlastně je. Důchody jsou dlouhodobá záležitost a nejde je řešit ze dne na den. Lidé musí mít jistotu dlouhodobě vědět za jakých podmínek do důchodu půjdou. Takže minimálně 10 let před důchodem by se podmínky neměly měnit.

Změny důchodového systému musí být schvalovány širokou většinou, aby se po každých volbách neměnily. Důchodový systém je dlouhodobě stabilní a potřebuje průběžné parametrické změny. Žádnou revoluci. To je nebezpečné.

Ostatně je zajímavé, že důchodový systém byl v přebytku na konci vlád s účastí ČSSD, tedy levice. Zatímco pravice ho výrazně zadlužovala. Možná i účelově. Cílem pravice je vyvést peníze z důchodového systému do privátních fondů. A to není dobrá zpráva pro důchodce, hlavně ty stávající.

Z platu lidé přispějí na důchod rodičů: Koaliční smlouva odhalila detaily chystané reformy

V jaké míře v dalších letech porostou důchody?

Růst důchodů je stanoven v zákoně. Každopádně musí reflektovat inflační trendy a plně valorizovat růst nákladů důchodců. To celkem dobře naplňovaly předchozí vlády za účasti ČSSD. A ze zákona je každé navýšení, které vláda prosadí nad tuto hranici.

Pravice má snahu se schovávat za „zákonnou valorizaci důchodů“. A upravovat zákon, aby na důchodcích ušetřila. To je nepřípustné! Důchodci už nemají příliš mnoho možností ovlivnit svůj příjem. Od nové vlády nic dobrého pro důchodce neočekávám.

Jak vnímáte současnou vysokou inflaci a zdražování energií? Měla by to současná či příští vláda nějak výrazněji reflektovat v případě důchodců?

Pokud vláda nezmění systém valorizace důchodů, tak se zvýšení nákladů na energie a bydlení v plné výši projeví ve valorizaci důchodů pro rok 2023. Zároveň by však měla provést mimořádnou valorizaci, která zohlední předpokládaný růst v posledním roce, který už navýšením není pokrytý. To vlády ČSSD vždy dělaly. Včetně zohlednění situace „starodůchodců“, jejichž důchody byly počítány méně výhodně a je potřeba je mimořádně srovnávat.

Mimořádný nárůst cen energií i dalších spotřebitelských komodit, do nichž se ceny energií promítají, by měla vláda vyrovnat mimořádným jednorázovým přidáním před Vánocemi a v pololetí roku 2022.

Zároveň vláda musí hledat další zdroje důchodového systému, jde například o platbu státu na důchodový účet za náhradní doby, ze kterých se důchody počítají. Obdoba platby státu do zdravotního pojištění za nevýdělečné občany.

Důležitý by byl i program na rychlou výstavbu malometrážního nízkonákladového bydlení pro seniory. S výraznou podporou infrastruktury sociálních služeb pro seniory v městech a obcích. V té souvislosti je nutné výrazně zvýšit příspěvek na péči, aby zohlednil nárůst cen těchto služeb v poslední době.

Foto: České důchody/David Budai

Více k tématu