Pavel Nový: Do invalidního důchodu mě poslala západonilská horečka

Herec Pavel Nový (73) nemá v povaze chmury a deprese. A to ani z přibývajících vrásek nebo probíhající pandemie. Má věčně dobrou náladu a málokdy si ji nechá zkazit. V rozhovoru pro České důchody řekl, že se mu nelíbí „uplácení“ důchodců vyšší valorizací, a prozradil, jak ho otužování udržuje v kondici.

Foto: Profimedia
Herec Pavel Nový.

Pane Nový, začnu zlehka. Jak se vám daří?

Skvěle, skvěle, skvěle, ať jde čínavirus do prdele.

Jak koronavirovou dobu vnímáte? A jak se vám změnil život?

Odpověděl bych stejně jako na první otázku. Ale… Život se mi změnil jednak ke škodě, a i ku prospěchu. Škoda byl lockdown, že jsme se nevídali s kolegy z Ypsilonky a s přáteli. A prospěch? Udělal jsem doma věci, na které jindy nebyl čas, a byli jsme se ženou u moře a v lázních. Akorát, že se to prodražilo o PCR testy.

Chytil jste covid? Měl jste to těžké? Nebo někdo z rodiny?

My se ženou, stařečci, nic. Vnoučata lehčí a jejich rodiče horší chřipky. Nakupovali jsme jim ve vymezeném čase pro starce.

Jste očkovaný? O vás se ví, že jste si prožil své se západonilskou horečkou, takže předpokládám, že se vakcín nebojíte…

Jsme se ženou oba třikrát.

Co byste vzkázal odpůrcům očkování?

Těch odpůrců bych se zeptal: „A co očkování proti neštovicím, černému kašli, tetanu? Taky jste umřeli?“ Důležité je také toto: rouška a mytí rukou. Když jsme byli děti, tak jsme se naučili při příchodu domů a před jídlem a po WC umýt si ruce! Rodiče nám přece říkali „bůhví, na co jste šahali“. Je to, myslím, docela prosté. Normální základní a samozřejmý návyk.

Otužování je velmi prospěšné

Také se o vás ví, že jste známý otužilec. Drží vás to pořád?

Koupání v ledové vodě každé ráno je dobré a také užitečné. Někteří jsou v zimě marod, a já můžu jet ve všední den, nehraje-li se, na lyže. Všimněte si, když kdokoli vyleze z ledové vody, jak má červenou kůži. To, jak se mu celé tělo prokrví. Velmi prospěšné! Ale začíná se v létě!

Ještě bych rád vzpomenul paní Boženku, která s námi hrála v Bábě z ledu a která se dožila 91 let. Kamarádi otužilci jí nedávno vzdali krásný hold večer ve Vltavě.

Co všechno momentálně děláte? Kde vás mohou lidé vidět?

Připravujeme v Ypsilonce s režisérem Martinem Tichým hru Sen noci Svatojánské od Shakespeara a už se těšíme na pátek 3. prosince na premiéru. Jinak hrajeme normálně. Toliko pro neočkované je to až po PCR testu. Tedy jestli to ještě bude stačit.

Také jsem coby host v představení Višňový sad od A. P. Čechova v divadle Pod Palmovkou v režii Martina Čičváka. Díky tomuto představení mám možnost se setkávat s dalšími skvělými kolegy. Báječné! A již potřetí hraji v Docela velkém divadle v Litvínově, a to tentokrát v Jiráskově Lucerně v režii Juraje Galina.

Současně natáčím šestidílný film Jarní záře podle skutečného příběhu z počátku kapitalismu v Čechách, který se natáčí na Šumavě a režíruje ho Dan Wlodarczyk, nepříliš dávný absolvent pražské FAMU.

Kde sakra berete tolik energie, když už jste letos oslavil 73. narozeniny? Jak tohle všechno zvládáte?

Chodím jí nakupovat do té ledové vody, ve své obsáhlé rodině a mezi přáteli.

Podle vašeho rodného listu jste už nějaký ten pátek v podstatě v důchodu. Víte, jak dlouho?

Nejdříve jsem byl v invalidním důchodu a přešel jsem plynule do starobního. Vše má na svědomí západonilská horečka. Je to už 14 let.

Co pro vás znamená pojem český důchodce a zařadil byste se do této kategorie?

Jsem Čech a jsem důchodce, tedy jsem ČD. Nejsou to České dráhy, i když je rád využívám. Důchodců je nás v Ypsilonce několik, u nás ve vsi taky, a jsou to všechno činorodí lidé. Dokud má člověk co na práci, a pokud to jde, je to myslím dobré.

Kaskadérka Hana Dvorská: Ze střech už padám zpaměti. Kdybych si sedla a kňourala, tak zareznu

Uplácení důchodců je neetické

Co je podle vás špatně na našem důchodovém systému?

Že je nám politiky slibována již několik desetiletí důchodová reforma. Stále je vše při starém, a tak si někteří myslí, zvláště soudruh Babiš, že si mohou z důchodců uplácením nad stanovenou zákonnou valorizaci dělat své potencionální voliče. Což je, domnívám se, neetické. Dávám to obvykle na dobrou věc.

Když jste důchodce, pobíráte důchod a stále pracujete, není to s placením dní tak trochu „nula k nule pojde“?

Chválil jsem si nedávno svůj důchod, ale žena mě ujistila, že zatím si ho platím sám. Ale nevadí. Doufám, že alespoň něco z toho zůstane na potřebnější.

Určitě máte v záloze nějakou vzpomínku na 17. listopad. Co jste ten den dělal?

Večer jsem byl na Národní třídě a měl pak nějaký čas pruhované nohy, které ty STBácké obušky naštěstí přitahovaly. A pak jsem se stal sametovým turistou po republice.

Blíží se Vánoce. Pomáháte žene s přípravami? A co si přejete pod stromeček?

Už se všichni těšíme na Ježíška! Každý máme nějaký úkol, od dětí po dospělé, starce nevyjímaje. V podstatě zavedený a léty osvědčený rituál.

A pod stromeček si přeji radost a to, že jsme zdraví a velká rodina. Stát z nás může mít radost, neboť rodina je, jak známo, základ státu.

Kolik máte vnoučat a jaký jste děda?

Vnoučata jsou čtyři a moc se nevidíme, jelikož ty starší jsou už zapojený do pracovního procesu, živí se jako učitelka a úředník. A ti mladší, Vojta i Eliška, hrají, krom jiného, hokej. Ale scházíme se při svátcích, narozeninách i v širší rodině, tak je toho, myslím, požehnaně.

Když je to na prd, bude líp

Jak jste na tom s technikou? Máte Facebook, Instagram nebo Twitter?

Mám již i placatý telefon a díky chytrým kamarádům nejsem příliš blbější. Facebook, Instagram a Twitter ale nemám. Považuji to, v mém případě, za ztrátu času. Jsem obyčejný uživatel snažící se využít tento skvělý vynález alespoň trochu ve svůj prospěch.

O vás je známo, že máte vždycky dobrou náladu. Co vám ji ale dokáže zaručeně zkazit?

Lidská blbost. Ale snažím se nedat se.

Také je o vás známo, že jste na dlouhodobé vztahy, ať už v divadle, nebo doma. S manželkou jste spolu 52 let, jak jste to dokázali?

Nevím, ale stále na tom se ženou makáme. Sem tam je to i dřina. Ale ta radost, když se daří!

Na závěr vás poprosím o radu pro naše čtenáře. Jak žít spokojený seniorský život?

Prosím vás, hlavně se z toho neposrat! A když je to na prd, tak určitě bude líp. Alespoň to říkala moje bába, a ta prožila dvě války. Byla to vzácná žena. Byla třikrát vdaná a ani z těch chlapů to nepřežil. A to ten poslední byl ruský legionář, podplukovník Tlamsa. Buďte zdraví!

Moc děkuji za rozhovor.

Foto: Profimedia

Více k tématu