Miloš Zeman: Podporuji bonusy k důchodu za vychované děti a vyšší valorizaci

Jepičí život by měla důchodová reforma prosazená na sílu, myslí si prezident Miloš Zeman. A jako zastánce prorodinné politiky podporuje bonus 500 korun za vychované děti k důchodu. V rozhovoru pro České důchody prezident také prozradil, že kvůli zdraví používal invalidní vozík už delší dobu v soukromí. „V pravý čas jsem na něm přijel před zraky veřejnosti,“ řekl prezident.

Foto: Profimedia
Prezident Miloš Zeman.

Pane prezidente, jak vnímáte aktuální debaty ohledně důchodové reformy? Ministryně Maláčová ji předložila vládě, ministryně Schillerová vše odmítá a také další resorty a strany mají výhrady. Byl byste pro zavedení nultého pilíře, bonusů za vychované děti nebo dřívější důchod pro náročné profese?

Projednávání důchodové reformy je mimořádně obtížná disciplína. Je totiž nutné nalézt shodu napříč politickým spektrem, aby reforma měla dlouhodobou platnost a nebyla upravována s každými dalšími volbami. Reforma, která by byla prosazena na sílu, by měla jepičí život.

Oceňuji proto, že jsme se posunuli aspoň do fáze intenzivnější diskuse o této reformě, o čemž svědčí vámi zmíněné hlasy pro a proti.

Pokud jde o navrhovaná opatření, rád bych vyzdvihl bonusy za vychované děti. Patřím k politikům, kteří považují prorodinnou politiku za jeden z klíčových pilířů.

Nedávno začala debata o valorizaci důchodů na rok 2022, předpoklad je průměrné zvýšení o 450 korun, nově se hovoří o vyšší částce. Jaký je váš pohled a byl byste případně pro mimořádnou valorizaci?

Jsem zastáncem vyšší valorizace, ale buďme realisté. Bude záležet na ekonomické kondici státu. Pokud by ovšem hrozil reálný propad životní úrovně penzistů, je na místě uvažovat i o mimořádné valorizaci. Senioři, kteří celý život odváděli ve prospěch celku svou práci, nesmí doplácet na současnost.

Maláčová „pošoupla“ důchodovou reformu: S prezidentem řešila detaily a zvýšení daní

Jak vnímáte aktuální finanční situaci seniorů? Před časem jste prohlásil, že případné druhé rouškovné aktivně nepodporujete, ale zároveň ho nebudete vetovat. Je to stále platné? A je podle vás rouškovné vůbec řešením?

Je to stále platný názor. Každý mimořádný příspěvek je řešením momentálním, pomáhá v konkrétní situaci. Nejde tedy o věc s dlouhodobým dopadem.

Mezi trvalá řešení, a to není jen otázka peněz, patří výchova k úctě ke stáří a motivace k rodinné péči o seniory, jako tomu bylo za časů našich předků. Vyspělost společnosti se neměří počtem moderních internetových aplikací, ale mírou schopnosti postarat se o nejmladší a nejstarší generaci.

A ještě osobní otázka: Jak se cítíte? Před pár dny jste oznámil, že začínáte využívat invalidní vozík, zařadil jste se tak po bok mnoha dalších seniorů, kteří také mají problémy jako vy. Bylo to těžké rozhodování?

Nebylo to těžké rozhodování. Vozík jsem používal už nějaký čas v soukromí a v pravý čas jsem na něm přijel před zraky veřejnosti. Jsem teď jedním z handicapovaných a jedním z důchodců. Mají ve mně zastánce, oporu a přímluvce.

Foto: Profimedia

Více k tématu