Marcel Kolaja: Na internetu řádí podvodníci, nenechte se okrást a neposkytujte platební údaje

Možná jste v poslední době slyšeli nebo četli článek o někom, kdo přišel kvůli podvodníkům na internetu o své úspory. S největší pravděpodobností se stali obětí phishingu, kdy podvodníci získávají citlivé údaje k platebním kartám důvěřivých lidí. Pirátský europoslanec Marcel Kolaja, který se věnuje digitální problematice, v rozhovoru pro České důchody radí, jak takový podvod poznat.

Foto: Se souhlasem M. Kolaji
Europoslanec Marcel Kolaja.

Pane Kolajo, mohl byste nepříliš znalým seniorům nastínit, co je to phishing?

Kyberútoky získávají v posledních letech na síle, nejčastěji se podvodníci snaží od uživatelů internetu získat citlivé údaje k jejich platebním kartám. Tento typ kyberútoku se nazývá phishing, jehož specifická forma, takzvaný bazarový phishing, zažívá obrovský nárůst. Jak již název napovídá, setkáme se s ním nejčastěji na bazarových portálech, jako je třeba Bazoš, Sbazar nebo Vinted.

Vzorec, který podvodníci využívají, je celkem prostý. Vydávají se totiž za zájemce o váš inzerát a zpočátku bude jejich komunikace vypadat celkem standardně. Zpozorněte však při placení. Zájemce po vás může chtít platit skrz platební bránu. I přesto, že daná stránka může vypadat, jako když platíte přes vaši banku, jde o podvod. Podvodníci se pomocí ní pouze pokouší získat kopii vaší platební karty, ze které pak vesele vyberou vaše peníze.

Též nikdy neposílejte nikomu své přístupy do internetového bankovnictví. Ty slouží jen pro vás a nikdo ze společnosti dopravce a ani banky je nepotřebuje.

Existuje nějaké pravidlo, jak je možné zaručeně zjistit, že jde o podvod?

Ověřování informací je alfou a omegou bezpečného pohybu na internetu, a to především při zadávání osobních údajů či placení. Nejdůležitější pravidlo v kontextu phishingu je, že peníze na vaši kartu vám nikdy nikdo nepošle. Právě naopak, pokud zadáte údaje vaší karty, zcela jistě dojde k odeslání peněz z vašeho účtu, a jako bonus odevzdáte své karetní údaje podvodníkům.

Základním pravidlem ale je vždy zachovat klidnou hlavu a při placení platební kartou si ověřit, zda se nacházím na správné stránce.

Znamená to tedy, že platby skrze platební brány jsou uživatelům internetu zapovězeny?

Platbu skrze platební bránu běžně využíváme při nakupování on-line, nicméně vždy se jedná o platbu mezi uživatelem a e-shopem, to je v pořádku. Co naopak v pořádku není a téměř vždy se bude jednat o podvod, je platba skrze platební bránu mezi uživatelem a uživatelem. Pokud tedy nakupujete zboží přes internetový bazar, nikdy nezadávejte číslo občanky, platební karty, či přístupové údaje do bankovnictví. Pravděpodobně se jedná o podvod.

Pozor na šmejdské SMS: Lákají na příspěvek na bydlení, ale obsahují podvodný odkaz

Jak tedy bezpečně platit při nakupování či prodávání na bazarových portálech?

Řada lidí si často neuvědomuje, že číslo účtu a číslo karty jsou dvě odlišné věci. Případně se domnívají, že je problematické sdílet číslo bankovního účtu, ačkoliv opak je pravdou. Co je problematické je právě sdílení čísla a údajů platební karty, sdílení osobních údajů, přístupových údajů, PIN kódů a podobně. Karta je totiž snadným klíčem k vašim úsporám.

Pokud nakupujete nebo prodáváte na internetových bazarech, volte spíše osobní předání a platbu v hotovosti či dobírkou, případně bankovním převodem, také můžete využít platby předem navýšenou o cenu poštovného. V případě, že po vás zájemce vyžaduje vyplnit osobní údaje či údaje ke kartě prostřednictvím jakéhokoliv formuláře či odkazu, dejte od obchodu ruce pryč.

Jakmile se vám na komunikaci či formě platby cokoliv nezdá, neváhejte raději kontaktovat vaši banku pro ověření důvěryhodnosti dané metody. Vždy je to možné provést na zákaznickém centru nebo třeba na pobočce.

Mohl byste tedy shrnout, jaká základní pravidla dodržovat?

Kromě toho, že byste neměli dalším lidem poskytovat svoje osobní údaje doporučuji nezasílat nikomu žádné ověřovací ani jiné kódy, které vám přijdou do SMS. Potom raději neinstalujte do počítače žádné programy, které jsou údajně potřeba k dokončení transakce. Vhodné je vyhnout se alternativním způsobům dopravy a platby, do kterých vás může kupující či prodávající tlačit.

Co když už je pozdě?

V případě, že jste již daný formulář vyplnili, tak neprodleně kontaktujte svou banku a nechte svou platební kartu zablokovat. Tento postup dodržte ideálně i v případě, že jste formulář vyplnili, ale neodeslali. Zároveň celý incident nahlaste na Policii ČR.

Foto: Se souhlasem Marcela Kolaji

Více k tématu