Jiří Paroubek: Důchodci si zaslouží vyšší valorizaci. A komunistožroutství Pirátů je trapné

Mimořádné zvýšení důchodů o 300 korun je správný krok, protože ceny v Česku nečekaně rychle rostou. Je o tom přesvědčen bývalý premiér Jiří Paroubek. V rozhovoru pro České důchody řekl, že by se nebránil ani dalšímu jednorázovému příspěvku, a zároveň odmítl návrh na snížení důchodů exponentům bývalého komunistického režimu.

Foto: České důchody
Bývalý premiér Jiří Paroubek.

Jiří Paroubek sleduje aktuální dění kolem valorizace důchodů pro rok 2022 i pozměňovací návrhy, které poslanci chtějí prosadit. Podporuje zvyšování důchodů, protože takzvaný spotřební koš seniorů je rostoucími cenami zasažen více než v případě mladších lidí.

Zároveň zdůraznil, že nemá obavy o stabilitu důchodového systému. „Řada ekonomů, zejména těch, kteří jsou spjati s penzijními fondy, straší tím, co bude. Tedy, že jednou v budoucnu nebude na důchody. Myslím, že taková situace nemůže nastat,“ uvedl v rozhovoru pro České důchody.

Pane Paroubku, jak vnímáte aktuální debaty ohledně valorizace důchodů pro rok 2022? Myslíte si, že by měla být jen zákonná valorizace, nebo se vláda vydává správným směrem, když chce mimořádný přídavek 300 korun navíc?

Debaty podle mého názoru vyjadřují absolutní politický diletantismus pravicové opozice, počínaje Piráty, přes STAN, ODS a TOP 09 a konče lidovci. Proti valorizaci nad rámec zákonné valorizace jsou tedy obě pravostředové předvolební koalice.

V jiných případech, zejména pokud jde o miliardová navýšení státního rozpočtu na nákup nových zbraní, zbraňových systémů anebo na účast českých vojáků v zahraničních vojenských operacích, pravostředovým stranám peněz líto není. Tedy, důchodcům přidat co nejméně, ale vyhazovat peníze na nákup zbraní, to je správné.

Myslím, že oněch 300 korun nad rámec zákonné valorizace důchodů, se kterými přišla vládní koalice, je krokem správným směrem. Rostou totiž až nečekaně rychle spotřebitelské ceny. A protože rostou ceny zejména u potravin, je spotřební koš důchodců zasažen více, nežli je tomu u ostatních občanů země.

Myslíte si, že by důchodci měli dostat další jednorázový příspěvek, podobně jako v loňském roce rouškovné?

Upřímně, nebyl bych ani proti dalšímu jednorázovému příspěvku důchodcům.

Příspěvek 1000 korun, dřívější důchody i bonus za děti: Přehled, o čem se bude hlasovat

Jednání o důchodové reformě v podstatě zkrachovala. Myslíte si, že je to chyba? Může to podle vás ohrozit stabilitu důchodového systému, jak varují někteří ekonomové?

Stabilita důchodového systému ohrožena není. I když se propadly výnosy státu a příjmy v rámci sociálního zabezpečení v důsledku poklesu příjmů obyvatelstva, a to jak zaměstnanců, tak OSVČ, nemyslím, že dojde k nějaké katastrofě. Stát bude muset chybějící peníze na důchodovém účtu doplnit, ze svého rozpočtu.

Až do pandemie se přitom situace financí na důchodovém účtu vyvíjela pozitivně. Myslím, že i příští vláda se spokojí, pokud jde o důchodový systém, jen s jeho parametrickými změnami.
Řada ekonomů, zejména těch, kteří jsou spjati s penzijními fondy, straší tím, co bude. Tedy, že jednou v budoucnu nebude na důchody. Myslím, že taková situace nemůže nastat.

Myslíte si, že další vláda zvládne připravit důchodovou reformu?

Samozřejmě, že příští vláda to bude mít složité, pokud jde o debatu o důchodové reformě, neboť jen těžko vznikne většinová vláda s podporou jen dvou či tří parlamentních stran. Dojednat důchodovou reformu napříč politickým spektrem ve Sněmovně, v níž bude osm až deset politických stran, vidím jako prakticky nemožné.

Co si myslíte o návrhu Pirátů, podle kterého by se měly snížit důchody exponentů bývalého komunistického režimu?

Piráti se plácají ve svých programových návrzích ode zdi ke zdi. Po téměř 31 letech od pádu komunistického režimu se z nich stali velcí bojovníci proti komunismu. Toto poněkud opožděné komunistožroutství je trapné. Nevytvářejme kvůli starým nespravedlnostem nespravedlnosti nové.

A kdo je to vlastně ten exponent komunistického režimu? Dnes nejmladším z nich je přes padesát let. A k čemu by to bylo vlastně dobré? Jen by to dále rozdělovalo společnost. Spíše bychom měli hledat témata napříč politickým spektrem, jak společnost spojovat.

Foto: České důchody/David Budai

Více k tématu