Barbora Špicarová Stašková z ministerstva: Už neplatí, že čerpat dávky je ostuda

Pomoc v současné nelehké době existuje a lidé se nemají stydět si o ni říct. Je o tom přesvědčena Barbora Špicarová Stašková z ministerstva práce a sociálních věcí, která má na starost podporu sociálního bydlení. „Dlouho zde byl vytvářen obraz, že čerpat dávky je ostuda. Dokonce i v dnešní nelehké době se najdou někteří politici, kteří spojují pomoc státu s žebráním. Je tomu přesně naopak,“ uvedla v rozhovoru pro České důchody a popsala, co stát v současné době může udělat pro důchodce, kteří se ocitnou v potížích.

Foto: MPSV
Barbora Špicarová Stašková popsala pomoc státu.

Jednou ze skupin, na kterou cílíte aktuální osvětovou kampaň pro nelehkou dobu, jsou osamělí senioři. Jak konkrétně jsou ohroženi a co pro ně může stát udělat?

Ano, senioři patří bohužel mezi nejohroženější cílové skupiny a rostoucí výdaje dopadají ještě více na osaměle žijící seniory. Jsou tak velmi často ohroženi ztrátou bydlení. Podle posledního sčítání lidí v bytové nouzi, které provedla výzkumná agentura SocioFactor, téměř 54 % obyvatel ubytoven tvoří lidé nad 50 let, 15,5 % je dokonce více než 65 let. Lidé v důchodovém věku představují dokonce třetinu obyvatel ubytoven, kteří zde žijí více než 5 let.

Je smutné, že takto řada lidí přežívá, přičemž by nejenom jim pomohlo dostupné nebo sociální bydlení. Snad bude brzo schválen zákon, který v tomto pomůže. Ač už se nyní mnoho obcí chová zodpovědně a poskytují lidem v tísni cenově dostupné nájemní bydlení, stát by jim v tom měl významněji pomoci a rozšířit systém sociálního bydlení po celé České republice. Nejrychlejší první pomocí jsou ale sociální dávky.

Část seniorů, kteří celý život pracovali a dokázali se o sebe postarat, se stydí o pomoc požádat, přestože se mohou dostat – nebo již dostali – do finančních a existenčních problémů. I podle seniorských neziskových organizací někteří považují za selhání, pokud by se měli obrátit na stát. Co si o tom myslíte a jaký pro ně máte vzkaz?

Pomoc existuje, nestyďte se o ni říct. To bychom chtěli vzkázat všem a je to hlavní heslo naší kampaně Mít domov. Dlouho zde byl vytvářen obraz, že čerpat dávky je ostuda. Dokonce i v dnešní nelehké době se najdou někteří politici, kteří spojují pomoc státu s žebráním. Je tomu přesně naopak. V dobrých dobách přispíváme, abychom v těch horších mohli čerpat i my. Důkazem toho je vlastně i to, že takovou finanční podporu poskytuje úřad, který má slovo práce ve svém názvu.

Pomoct lidem, kteří vynakládají na bydlení více než 30 % (v Praze 35 %) svých příjmů, můžou totiž dávky na bydlení. Konkrétně jde o příspěvek nebo doplatek na bydlení, které řeší Úřad práce ČR. Opravdu nebudou jediní žadatelé. Možná je mezi nimi i jejich soused a oni to ani nevědí. Už nyní příspěvek na bydlení pobírá přes 170 000 domácností v ČR.

Nejdůležitější je, aby senioři opravdu nezůstávali se svými starostmi osamoceni. Nenechali dojít věci tak daleko, až je nebudou zvládat nebo se dokonce neúměrně zadluží a ohrozí se tak i ztrátou svého domova. Jsou tu sociální pracovníci na obcích, v neziskovkách jako jsou Charita, Diakonie, Armáda spásy, Naděje a stovky dalších organizací a jejich ochotných pracovníků, kteří poradí a pomohou.

Pomohou příspěvky i výchovné

V problémech se stále častěji ocitají také lidé, kteří pobírají invalidní důchod nebo pečují o své nemocné blízké. Někteří mají problém si sehnat práci, protože si nemohou dovolit pracovat na plný úvazek. Další pak zase pečují o blízké takzvaně 24/7 a sociální pomoc jim nestačí. Zlepšila už se situace v tomto ohledu?

S takto vysokou inflací jakýkoliv příjem zatěžují rostoucí ceny. Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) si to uvědomuje a lidem závislým na příjmu od státu se snaží pomáhat. Kromě zvýšených normativů, které výrazně zvedly dávky na bydlení, došlo ke zjednodušení a lze o ně zažádat z tepla domova. Pomoci s jednorázovým výdajem může mimořádná okamžitá pomoc. Příspěvek na mobilitu pro lidi s průkazem ZTP nebo ZTP/P se zvýšil téměř dvojnásobně až na 900 korun. Od října 2022 se i zvýšily částky na dietní stravování u příspěvku na živobytí o 9,5 %.

V nejbližších dnech by měla být zavedena (na přechodnou dobu) pomoc pro osoby využívající energeticky náročný zdravotnický prostředek, a to pro dlouhodobou domácí oxygenoterapii nebo pro domácí plicní umělou ventilaci. Na osoby pečující zase myslí připravovaná novela zákona o sociálních službách.

Čísla ukazují, že důchodcům, kteří pobírají důchod kolem průměru nebo ve výši nad průměrem, životní úroveň díky valorizacím neklesá, nebo jen zanedbatelně. Stále ale zůstává skupina chudých důchodců, na které zdražování dopadá velmi dramaticky. Budete to řešit?

Jsou tu především již zmíněné dávky na bydlení, které pomohou lidem zvládnout neúnosně vysoké výdaje na bydlení, energie, ale třeba i uhlí do kotle. Často totiž lidé nevědí, že jej můžou čerpat, i když bydlí ve vlastním bydlení. Tedy nejen když bydlí v nájmu, podnájmu, ale i v družstevním. Dále se od 1. ledna 2023 zvýší starobní důchod o 500 korun za vychované dítě těm seniorům, kteří o ně pečovali v největším rozsahu.

Ministr Ivan Bartoš v jednom ze svých nedávných rozhovorů řekl, že pro mnoho seniorů představuje poměrně významný finanční náklad péče o domácí mazlíčky, kteří pro ně, hlavně pro ty osamělé a ovdovělé, představují důležitou oporu. Je možné, aby se něco takového ze strany státu zohledňovalo?

Ano, zvířata jsou důležitou psychickou oporou nejen seniorů, lidí se zdravotním omezením, ale často i lidí bez domova. Bohužel není v kapacitách státu financovat jídlo pro domácí mazlíčky. Jsou zde sice organizace, které pomáhají psům nebo kočkám patřícím lidem bez domova nebo v sociální tísni, ale jde spíš o veterinární služby. Rozhodně není ani v jejich kapacitách poskytovat pomoc plošně.

Tíživou situaci lze řešit bohužel asi zase jenom v hledání úspor, respektive jiných zdrojů. Někde fungují potravinové banky, v nichž lidé s doporučením od sociálního pracovníka mohou získat základní potraviny a tím by mohli něco ušetřit a nakoupit pak svým čtyřnohým duševním oporám nezbytné.

O důchodu s ministrem: Změny valorizace, otázka zásluhovosti a nárok na výchovné

Hlavní je řešit věci včas

Součástí vaší osvětové kampaně mají být také rady, jak šetřit energiemi, neplýtvat jídlem a další tipy, jak neplýtvat penězi. Co v tomto ohledu považujete za nejdůležitější?

Na stránkách www.mitdomov.cz se nesnažíme vymýšlet nové tipy a triky, ale na prvním místě nabízíme rychlou radu a odkazy na další konkrétní pomoc. Vytvořili jsme takovou křižovatku informací, která má pomoci v prevenci ztráty bydlení.

Co se týče energií, vláda nyní spustila skvělý web www.zkrotimeenergie.cz. Jsou tam rady, které inspirovaly i mě, například jsme snížili teplotu ohřívané vody v bojleru pod 60° C. Voda je teplá dost, množství nám stačí a měli bychom ročně ušetřit 2 144 korun. Snížili jsme pokojovou teplotu, upravili vytápění plynovým kotlem na noc. Přes den tedy potřebuji víc jak 20 °C, ale i tak by to mělo přinést úspory v řádu tisíců za rok.

Co byste vzkázala důchodcům nebo pečujícím osobám, kteří mají obavy z přicházející zimy a nejistého vývoje ekonomiky a světové politiky v příštím roce? Kde brát nějaké jistoty?

Rozhodně v tom, že člověk není na problémy sám. Pokud nemůže pomoct rodina a nejbližší, vždy tu existuje pomoc sociálních pracovníků na obcích, v sociálních službách, neziskovkách apod. Neváhejte se se svými obavami svěřit. Obraťte se na svoji obec, tam by vám měli poradit a dát kontakt. Hlavní je ale řešit věci včas a nenechat si je přerůst přes hlavu.

Chybí vám v daném měsíci na nájem? Ozvěte se pronajímateli hned, domluvte si s ním splátkový kalendář, zažádejte si o dávku, požádejte o radu. Hlavně komunikujte a požádejte o pomoc obratem.

Zvládli jsme covid, máme očkování. S výdaji za bydlení či energie pomůže zastropování i dávky na bydlení a zvládneme nejen letošní zimu. Po ní jistě zase přijde světlé jaro.

Foto: Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV)

Více k tématu