Andrej Babiš: Když budu ve vládě, budou vždy peníze na důchody

Různá prohlášení o tom, že na důchody nebude, jsou jen zbytečným strašením. „Jsme i za minulý rok čtvrtá nejméně zadlužená země v Evropské unii,“ řekl v rozhovoru pro České důchody premiér Andrej Babiš. Zkritizoval také chystanou důchodovou reformu z dílny ministryně Jany Maláčové a popsal, jak by si změny systému představoval on sám.

Foto: Úřad vlády ČR
Český premiér Andrej Babiš.

Pane premiére, vy sice stále pracujete, ale zároveň už jste důchodce. Pobíráte vůbec důchod?

Jsem důchodce, ale nepobírám. Myslím, že mi nárok vznikl v roce 2019, ale já to moc neřeším, veškeré příjmy jako politik posílám samoživitelkám. Celkově je to už 12 milionů. Ale zajímá mě, kolik budu mít důchod, protože jsem zaplatil obrovské daně a odvody, několik set milionů.

Už jsem to začal řešit, zjistil jsem, že potřebuji nějaké doklady, teď mi například přišel duplikát vysokoškolského diplomu, který jsem měl červený, musím se pochválit. (směje se) Ještě mi ale několik věcí chybí, abych to všechno podal, a pak už se doufám dozvím, kolik budu mít důchod.

Obecně je důchodová problematika dost složitá, je tam spousta podmínek, lidé stejně jako vy často neví, jak vysoký budou mít důchod…

Překvapuje mě, že je to velká neznámá. Ministerstvo práce a sociálních věcí by to mělo jednoduše vysvětlovat.

Jednoduchá důchodová kalkulačka je i součástí navrhované reformy právě z dílny ministerstva práce a sociálních věcí. Jak vy sám se na to díváte? Vaše vláda měla důchodovou reformu jako prioritu, sám jste o tom často mluvil. Ale zatím stále nic nevidíme…

To není úplně správně, já jsem vždycky prosazoval vysoké důchody. O důchodové reformě se tady mluví léta, byl tu pan Potůček (Martin Potůček byl předseda důchodové komise v letech 2014 až 2017, pozn. red.), ale nikdy se to nedotáhlo.

My jsme ty zásadní věci dělali ve prospěch důchodců. Ještě když jsme byli jednobarevná vláda, sociální demokracie přišla až v červnu 2018, jsme například zvýšili základní výměru důchodu na 10 %. Prosadili jsme také 1000 korun pro důchodce nad 85 let a slevu 75 % na jízdné, ke které se hrdě hlásím, protože je to hned na první straně našeho vládního prohlášení.

A důchodovou reformu, pokud to tak nazýváme, jsme na vládě neřešili. Paní ministryně Maláčová to nepředložila, vznikla jen obrovská důchodová komise, ve které byla paní Nerudová (Danuše Nerudová je současnou předsedkyní důchodové komise, pozn. red.), která to spíše využila na vlastní propagaci jako kandidátky na prezidentku.

Návrh reformy má zásadní chybu

Co si myslíte o tom samotném návrhu reformy, který ministryně Maláčová připravila?

Ten návrh reformy je fajn, ale má zásadní chybu, protože řeší jen výdajovou a neřeší příjmovou stránku. Pokud mluvíme o programovém prohlášení naší vlády, paní Maláčová měla připravit návrh na dřívější odchod do důchodu pro zaměstnance ve fyzicky náročných profesích, ale to bohužel neudělala. Sice na to poukazovala, je to její agenda, ale zatím to nedopadlo.

Také jsme měli za úkol, že sestavíme odborný pracovní tým pro důchodovou reformu, ale nevím, jestli to důchodová komise splnila, protože byla hodně politická. Návrh reformy měl být stabilní, srozumitelný a finančně zajištěný. Jsem z toho trošku rozpačitý.

Důchodovou reformu ministryně Maláčová používá spíše politicky, vždycky měla po zasedání důchodové komise tiskovku a mluvila o tom. Ale nebylo to dotaženo do konce.

Andrej Babiš: Nemám rád deklarace, že starší jsou hloupí a nemají tady být. Vybudovali nám zemi

Současné i budoucí seniory zajímá, jestli na důchody budou peníze i v dalších letech…

Samozřejmě, že budou. Pokud budu ve vládě, tak na důchody bude, protože je to priorita. Navýšení důchodů bylo nejvyšší za mé vlády, navyšovali jsme v průměru o tisíc korun ročně. Také jsme schválili 5000 korun, což nebylo žádné rouškovné, ale byly to peníze na životní náklady pro naše důchodce, které se zvýšily kvůli pandemii.

Zvyšování důchodů nemá nic společného s důchodovou reformou. Samozřejmě ta by byla potřebná, ale je to věc, která by tady měla být desítky let, a proto by byl potřeba souhlas všech politických stran. Aby to nedopadlo jako ten druhý pilíř, který jsme zdědili. Čerpal peníze z rozpočtu a byl jen pro bohaté, takže to nebyla žádná reforma.

Já jako laik a bývalý zaměstnavatel v tom mám jasno, jak by to mělo vypadat. Zaměstnavatelé by měli říct svým zaměstnancům: „Ano, my chceme, abyste u nás dlouho pracovali, a budeme vám přispívat na důchodový účet. Vy dáte také třetinu a třetinu dá stát.“ To je moje představa, jednoduchá a srozumitelná. Ale je složité dát to do zákonné podoby a získat na tom konsenzus.

Také bychom měli mít oddělený důchodový účet. Ten mimochodem chtěl vytvořit pan Grégr, skvělý ministr (bývalý ministr průmyslu a obchodu Miroslav Grégr, pozn. red.). Když byla privatizace Transgasu, prodal ho za 135 miliard, a ty peníze se měly dát na důchodový účet, to bylo za Zemanovy vlády. Potom bohužel přišla Špidlova vláda a se Sobotkou (Bohuslav Sobotka byl ministrem financí, pozn. red.) ty peníze utratila.

Takže účet nevznikl a je jen virtuální. Zdědili jsme velký deficit a když jsem byl ministr financí, tak jsem ho snižoval.

Andrej Babiš při návštěvě domova důchodců.Foto: Úřad vlády ČR

Počet seniorů přibývá, brzy budou tvořit bezmála třetinu populace, takže náklady na důchody porostou. Nemáte obavy z toho, že to nadměrně zatíží státní rozpočet?

Tady se neustále něčím straší, ale my jsme i za minulý rok čtvrtá nejméně zadlužená země v Evropské unii. Já jsem nastupoval 29. ledna 2014 jako ministr financí, dluh byl asi 41,5 % vůči HDP, což bylo dědictví našich předchůdců. Třeba za Sobotky byl růst ekonomiky 6 %, ještě měl k tomu ten zmíněný výnos z Transgasu, ale přesto nasekal stamiliardové dluhy.

Já jsem dluh snižoval, měl jsem přebytkový rozpočet, Alena Schillerová v tom pokračovala, měli jsme zadlužení 29 % HDP koncem roku 2019. Koncem roku 2020 přišla pandemie a rozpočet zásadně ovlivnila, ale stále jsme měli 36,9 % HDP. Tento rok skončíme na úrovni 44,8 % a stále budeme v Evropě velice nízko.

Navíc budeme mít příjmy z evropských peněz, asi 1300 miliard, a další příjmy budou z růstu HDP. Pokud tam bude sedět někdo, kdo tomu rozumí a umí pracovat s makroekonomikou, tak z toho obavy nemám.

Chci maximální zvyšování důchodů

Už jste zmínil velkou valorizaci v posledních letech, což důchodci chválí, a faktem je, že hodně ubylo nejchudších seniorů. Jaké máte představy do budoucna? Jak vysoké by podle vás měly být důchody, abyste byl spokojený?

Domluvili jsme se, že příští rok to bude navýšení o 750 korun. Splnili jsme to, co jsme slíbili. Když vezmu mou vládu od roku 2017, tak na začátku byly důchody na úrovni 11 745 korun, koncem března jsme byli na 15 351 korunách. To znamená, že jsme splnili slib, že průměrný důchod bude 15 tisíc. A příští rok to bude 16 195 korun. Takže tady je to jasné a lidé to vědí.

Samozřejmě jsme dělali i další věci ve prospěch důchodců, například podporu na léky podle věku, ale přesto důchody musíme i nadále navyšovat. Nepodléhá to nějaké politické poptávce a nabídce, takže určitě v tom budeme pokračovat.

Máte nějakou konkrétnější představu?

To vám zatím neumím říct přesně, ale chci, aby to bylo maximum. Jinak samozřejmě máme čtyři měsíce do voleb a bude to součástí volebních návrhů. Důchodci jsou pro nás priorita a musíme je i nadále podporovat.

V Česku máme stále přibližně 100 tisíc důchodců, kteří pobírají důchod nižší než 10 000 korun. Je možné pomoci i jim?

To je na širší debatu. Někdo může mít malý důchod, protože zkrátka podnikal a neplatil odvody, je rentiér a podobně, paušálně se to nedá říct. Hovořilo se o tom, že nejnižší důchody mají matky s dětmi, ale ukázalo se, že to není pravda. MPSV to mělo analyzovat a přijít s nějakými návrhy.

Problém je, že v minulosti byly platy velice nízké. Ale musíme se tím zabývat, musíme to podrobit analýze a konkrétní návrhy budeme mít ve volebním programu.

Vaše vláda dlouhodobě říká, že se nebude zvyšovat důchodový věk. To platí i nadále?

Ano, to bych neměnil. Máme nastavený systém, který je v pořádku. Já bych měl samozřejmě zájem, aby se to nenavyšovalo, ale je otázka, jaká bude situace. Logicky by bylo dobré, aby lidi chodili do důchodu co nejdříve, ale musíme být schopni to také finančně utáhnout.

Co lidé, kteří jsou kvůli práci nemocní, nebo náročné profese, které do 65 let nevydrží pracovat? Budete pro ně prosazovat dřívější odchod do důchodu?

Ano, určitě to budu prosazovat. Pro mě jsou momentálně nejdůležitější profesí zdravotní sestry, které hodně pracovaly v době covidu, a určitě by si zasloužily dřívější důchod. Ale náročných profesí je hodně, v těžkém průmyslu nebo řidiči. Ale debata k tomu zatím vůbec neproběhla a měla proběhnout na úrovni všech parlamentních stran.

Druhou a osobněji laděnou část rozhovoru s premiérem si můžete přečíst tady.

Foto: Úřad vlády ČR

Více k tématu