Alena Schillerová: Pochybuji, že vláda v rozpočtu najde něco na přilepšenou pro důchodce

Důchodová reforma, kterou chce prosadit nová vláda, nemá jasný cíl a neřeší dlouhodobou udržitelnost systému. Je o tom přesvědčena bývalá ministryně financí Alena Schillerová, podle které jen každá koaliční strana vytáhla ze svého programu to nejlepší. „Jak to dopadne, když dáte do jednoho hrnce všechno dobré, co vás napadne, ví u nás každé dítě,“ říká v rozhovoru pro České důchody.

Foto: Se souhlasem A. Schillerové
Poslankyně Alena Schillerová.

Paní Schillerová, jako ministryně jste zřejmě neměla moc času na vnoučata. Těšíte se, že nyní se jim budete moci jako babička více věnovat?

Zrovna o Vánocích jsem si babičkování doma na Moravě opravdu užila. Mám dva vnoučky. Starší František se loni stal zástupcem třídy do žákovského parlamentu, moc si to přál. To jsem byla pyšná, jako každá babička. (směje se) Mladšího Jarouška jsme na Boží hod vánoční křtili, fotku z kostela mi jeho maminka dovolila zveřejnit na sociálních sítích. Ráda s lidmi sdílím důležité okamžiky ze života, ať to není jen samá politika.

Vzhledem k tomu, že v brzké době otevřu svoji regionální poslaneckou kancelář v Brně a budu tam mít pro občany pravidelné úřední hodiny, mohla bych se s rodinou vídat častěji, než když jsem byla ministryní, to se opravdu těším.

Jak vnímáte změnu, že jste se z vlivné ministryně financí stala řadovou poslankyní? Přece jen prosadit jakoukoliv věc teď bude těžké, ne-li nemožné. Jaké jsou vaše plány a na co se budete zaměřovat?

Každou změnu vnímám pozitivně, protože přináší nové příležitosti a zkušenosti. Nejsem jen opoziční poslankyní, ale především předsedkyní největšího poslaneckého klubu. Těch úkolů je před námi hodně, takže rozhodně nebudu zahálet.

Jsem si naprosto jistá, že jsem resort mému nástupci předala v nejlepším možném stavu. Českou ekonomiku, stejně jako ekonomiky všech zemí světa, zasáhla největší rána v novodobé historii, přesto jsme 6. nejméně zadluženou zemí v rámci Evropské unie, a i přes veškerou covidovou pomoc, která do dnešního dne dělá 662 miliard, máme nižší zadlužení, než když jsme do vlády v roce 2014 vstoupili.

Se stejnou odpovědností přistupuji ke své současné funkci opoziční poslankyně a členky budoucí stínové vlády. Jsem zastáncem demokratické debaty, nemám problém vyslechnout si a přijmout cizí názor. Takže na dobrých věcech se s novou vládou určitě vždy shodneme. Vláda prohlašuje, že některá mnou rozpracovaná témata dotáhne, jako je třeba zvýšení limitu příjmu pro plátce DPH a pro využití paušální daně u OSVČ na 2 miliony. Tam je naše podpora předem jasná.

Největší problém nastává, když pětikoalice z pozice hlasovací přesily smete naše návrhy ze stolu ještě dřív, než se o nich vůbec začne ve Sněmovně diskutovat. Toho jsme byli za tu krátkou dobu svědky bohužel už několikrát, například u návrhu státního rozpočtu na rok 2022, kvůli čemuž Česká republika 1. ledna spadla do rozpočtového provizoria.

Pětikoalice převálcovala i naše návrhy na zmírnění dopadů energetické krize na domácnosti a podnikatele. Také naší vládou schválený růst platů ve veřejném sektoru od 1. ledna o 1400 a u učitelů o 3,5 procenta rozmetala. Občas cítím lítost hlavně vůči lidem, mrzí mě, že například zaměstnanci covidem zatížených krajských hygienických stanic nebo úřadů práce dostanou nulu. Hasiči, vojáci, pracovníci v sociálních službách, policisté jenom půlku slibovaného, tedy 700 korun, učitelé v první linii směšná 2 procenta. Když si vezmeme míru inflace, tak se ve skutečnosti o žádný růst nejedná, ale lidé budou mít méně peněz, než měli doposud. Každopádně my to nevzdáme, budeme kontrolovat každý krok vlády a nabízet vlastní řešení, svolávat mimořádné schůze a využívat všech možnosti, jak být slyšet.

Lidé v důchodu potřebují jistotu

Důležitým tématem vaší vlády byla důchodová reforma, měli jste to jako klíčový bod programového prohlášení. Nakonec se žádné zásadní změny nekonaly. Vnímáte to jako selhání a mohlo se něco udělat jinak?

V důchodové oblasti se to nejdůležitější stalo hned na začátku volebního období. Mám na mysli zvýšení základní výměry důchodu z 9 na 10 procent průměrné mzdy. Základní výměra je zaručena pro všechny, kteří splní podmínky nároku na důchod. Její zvýšení tak pocítí všichni, více ho však ocení ti s nižší zásluhovou částí. V jejich důchodu má základní výměra větší váhu.

Další významná změna bylo automatické zvýšení důchodu o 1000 korun měsíčně pro důchodce starší 85 let. Nejenomže lidé v tomto věku mají vyšší výdaje na nezbytné služby, ale výše jejich důchodu vyměřeného dlouho před tím nutně zaostává za příjmy ekonomicky aktivních. Růst mezd se totiž na rozdíl od inflace při valorizaci zohledňuje pouze z poloviny.

Je podle vás důchodová reforma nutná?

O důchodové reformě mluví každý, ale obávám se, že každý si pod tím pojmem představuje něco jiného. A přitom zásahy do důchodového systému by měly být detailně promyšlené, vydiskutované odborně, společensky i politicky tak, aby se lidé mohli na zajištění ve stáří   dlouhodobě dopředu připravit a spolehnout.

Lidé, kteří už v důchodu jsou nebo do něj brzy vstoupí, potřebují mít jistotu, že svůj důchod budou pravidelně dostávat a že bude valorizován minimálně tak, jak říká zákon. Čím jsou starší, tím je menší pravděpodobnost, že si dokáží k důchodu přivydělat. Životní standard, na který jsou zvyklí, by jim měl zajistit důchod. Pro ně tedy důchodová reforma znamená především dlouhodobou finanční udržitelnost.

No a ti mladší, pro které je důchod vzdálenou budoucností, potřebují především vědět, na co se mají reálně připravit a jaké k tomu mají možnosti. Izolované zásahy nepomohou nikomu, i když mohou být velmi líbivé a voličsky přitažlivé.

Alena Schillerová debatuje s důchodci.Foto: Se souhlasem Aleny Schillerové

Důchodový program nemá cíl

Nová vláda Petra Fialy také důchodovou reformu a rozsáhlé změny plánuje. Jaká máte očekávání a máte nějaké obavy?

Plány v oblasti důchodů, které čteme v programovém prohlášení vlády, jsou opravdu velkorysé. O žádnou důchodovou reformu však nejde. Neřeší totiž to základní – dlouhodobou udržitelnost. Naopak většina návrhů zvyšuje finanční požadavky, aniž by se zabývala zdroji krytí.

Z výčtu v prohlášení nelze vyčíst, jak mají být jednotlivé návrhy provázány, kam mají důchodový systém posunout. Spíše se zdá, že každá z pěti koaličních stran prosadila to, co ze svého programu považuje za nejlepší, aniž by to mělo nějaký společný cíl. Jak to dopadne, když dáte do jednoho hrnce všechno dobré, co vás napadne, ví u nás každé dítě!

Ostatně není tam nic nového, všechny ty návrhy už byly v nějaké podobě neúspěšně projednávány. Očekávám, že velmi rychle začne široká odborná, politická i společenská diskuse. Má-li být první etapa dokončena do konce roku 2023, času je opravdu málo.

Kdybyste měla nové vládě poradit dvě nebo tři věci, které by měla v oblasti důchodů, stárnutí a pro současné a budoucí seniory udělat, co by to bylo?

Poradců bude mít vláda jistě dost ze svých řad. Ale přece jenom bych zkusila připomenout například studii OECD, která byla pro nás k důchodové reformě vypracována, je to poučný rámec odborných doporučení. A určitě bych připomněla extrémně dlouhý horizont, který je třeba mít při zásazích do důchodového systému na paměti.

Jak vnímáte plán současného ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky, že důchod by měl více reflektovat počet vychovaných dětí a že důstojný důchod by měli mít jen ti, kteří mají dvě a více dětí?

Děti, jakožto budoucí plátci, jsou jistě důležité. Těžko si však dokážu představit, že by je někdo měl kvůli důchodu. K motivaci pro výchovu více dětí musí sloužit prorodinná politika, rodiny s dětmi potřebují podporu v době, kdy děti vychovávají a pečují o ně.

Důchod má úplně jiný smysl a cíl. Neznám žádnou zemi na světě, která by důstojný důchod svazovala s počtem dětí. Dobu, kdy rodič o dítě pečuje „na plný úvazek“, zohledňuje náš systém i nyní. Navíc od 1. ledna 2023 vstoupí v účinnost navýšení důchodu o 500 korun měsíčně za každé vychované dítě.

Vaše vláda výrazně zvyšovala důchody, a to i nad rámec zákonné valorizace, plošně nyní v průměru přesáhnou 16 tisíc korun. Je už to dostatečné, nebo by měly důchody podobně růst i v dalších letech? A kde vnímáte hranici, aby se dalo říct, že důchody v Česku jsou opravdu důstojné?

Ano, byl tu obrovský dluh od minulých vlád, kdy důchody nerostly dostatečně. Vždyť v roce 2010 důchodci dokonce dostali nula korun. My jsme se to snažili rychle zvedat, ale myslím si, že by v tom narovnávání měla pokračovat i nová vláda.

Jak jsem již zmínila, standardní valorizace zohledňuje zcela inflaci, ale růst mezd pouze z poloviny. A ještě nedávno to bylo jenom z jedné třetiny. Vzniklý propad bylo třeba vyrovnat.

A důstojný důchod? Těžko vyjádřit jednou částkou. Každý je zvyklý na jiné příjmy a jiný životní styl. A ne pro každého je důchod jediným zdrojem příjmů ve stáří. Jestliže člověk celý život pracoval na plný úvazek a z příjmů odváděl pojistné, měl by si i v důchodu zachovat svůj životní standard.

Vláda volí asociální a neefektivní cestu

Sledujete aktuální velké zdražování jídla a dalších věcí včetně růstu cen energií? Co si o tom myslíte a jak to může dopadnout na chudé domácnosti, mezi něž patří i část těch seniorských?

Současná míra inflace je z větší části dovezená ze zahraničí. Příčinou je nedostatek pracovních sil, nedostatek materiálů, logistické problémy, zdražení energií na světových trzích. Očekávám, že inflace v následujících měsících dál poroste, zkonsolidovat by se měla zhruba na přelomu let 2023 a 2024.

Aktuálně nepotřebujeme dusit ekonomiku striktním dodržováním učebnicových pouček, jako je razantní zvyšování základní úrokové sazby ze strany ČNB. Takový krok jen prodraží úvěry pro podnikatele a občany. Zároveň nám zdraží obsluhu státního dluhu. Zatímco centrální banky ve vyspělém světě podporují růst a životní úroveň, ta naše zvolila cestu dražších úvěrů pro firmy či zdražení hypoték rodinám o tisíce korun měsíčně. To situaci opravdu nepomůže. Vzhledem ke globálnímu charakteru inflace na ni restriktivní kroky ČNB nemají žádný vliv a v peněženkách Čechů se nepromítnou.

Jsou kroky, které nyní podniká současná vláda, dostatečné v boji s inflací?

My jsme inflaci chtěli lidem aspoň zčásti kompenzovat růstem platů, nová vláda volí asociální a neefektivní cestu utahování opasků. Nám se díky plošnému odpuštění DPH na energie na konci roku 2021 podařilo podle Českého statistického úřadu srazit ceny elektřiny o 16,2 % a plynu o 11,5 %, nová vláda bohužel odmítla v tomto účinném opatření pokračovat.

Proti energetické chudobě chce bojovat cíleně, prostřednictvím mimořádné okamžité pomoci a příspěvku na bydlení, poměry každého žadatele nechá testovat. Jenže my jsme v bezprecedentní energetické krizi, ceny rostou o 30 až 70 procent. Postiženy budou také středněpříjmové domácnosti, které na žádné dávky nedosáhnou.

A sociálně nejslabší? Senioři, kterým nemá kdo poradit? Zdaleka ne všichni si budou schopni zařídit všechny náležitosti a vyplnit složitý formulář. Tito lidé astronomické faktury prostě zaplatí, i když si přitom sáhnou na existenční dno a často si na to bohužel budou raději půjčovat.

Myslíte si, že mimořádná valorizace, která právě kvůli vysoké inflaci podle zákona proběhne zřejmě v létě, bude dostatečná? Nebo by se mělo přikročit k dalšímu zvyšování či jednorázovému příspěvku pro důchodce?

Řádný valorizační vzorec reaguje na inflaci ze 100 %, ale k řádné valorizaci dojde až od 1. 1. 2023. Proto je dobře, že zákon dává vládě povinnost zvyšovat důchody mimořádně i během roku, pokud inflace vyskočí tak, jak jsme toho svědky.

Na svém Twitteru jsem už v listopadu 2021 zveřejnila odhad, že se důchody v červnu 2022 zvednou o 650 až 730 korun. Vláda oznámila škrty a zatím škrtá hlavně na lidech, takže pochybuji, že najde ve svém rozpočtu něco navíc na přilepšenou pro důchodce nad rámec zákonné valorizace, jako to dělala naše vláda.

Foto: Se souhlasem Aleny Schillerové

Více k tématu