Změna pro pracující důchodce: Sleva na odvodech a poslední zvýšení důchodu

Od začátku roku 2025 platí nová pravidla pro starobní důchodce, kteří pobírají důchod a pracují. Zároveň skončilo zvyšování důchodu za tuto práci. Článek vysvětluje, kdo má na slevu nárok a jak se jednotlivé situace řeší.

Foto: Adobe Stock
Pracující důchodkyně. (ilustrační foto)

V Česku momentálně pracuje přibližně 195 000 lidí ve starobním důchodu. Z toho 80 procent důchodců má běžné zaměstnání a zbylá pětina pracuje na dohodu nebo jako živnostník. Pokud si tito důchodci nechávají vyplácet důchod, vzniká jim od 1. ledna 2025 nárok na slevu 6,5 % z důchodového pojištění. Sleva se týká pouze starobního důchodu a práce, která zakládá účast na pojištění.

Jde o slevu 6,5 % na pojištění na straně zaměstnance, čímž dochází k navýšení čistého výdělku. Například u mzdy ve výši 30 000 korun získají pracující důchodci přibližně 2 000 korun měsíčně navíc. Pojištění na straně zaměstnavatele zůstává beze změny. (Už z dřívějška ale platí, že při zkráceném úvazku je možné uplatnit slevu na odvodech zaměstnavatele ve výši 5 %.)

Souběžně se zavedením slevy pro pracující důchodce se od 1. ledna 2025 ruší stávající mechanismus pro zvyšování důchodu za další odpracované doby. Za další práci již tedy nebude docházet k navyšování důchodu. Vzhledem k tomu, že navýšení důchodu za rok výdělečné činnosti zpravidla nedosahuje ani 100 korun, na změně pracující důchodci finančně vydělají, na ušetřeném pojistném totiž získají více peněz.

Kdo má na slevu nárok

Nárok na slevu 6,5 % mají důchodci, kteří mají přiznaný starobní důchod, dosáhli řádného důchodového věku a mají práci, která zakládá účast na důchodovém pojištění. Může jít tedy o zaměstnance, podnikatele (OSVČ) nebo lidi pracující na dohodu. Podmínkou je, aby byl důchod vyplácen. Není tedy možné uplatnit nárok na slevu v okamžiku, kdy je výplata důchodu dočasně pozastavena. Poprvé je možné uplatnit slevu na pojistném za leden 2025.

Zároveň je nutné, aby byly všechny podmínky splněny po celý kalendářní měsíc, jinak nárok za daný měsíc nevzniká. Pokud tedy například máte datum přiznání nového důchodu od 15. února, poprvé budete moci uplatnit slevu až za březen.

Pokud máte přiznaný předčasný důchod a ještě jste nedosáhli řádného důchodového věku, nárok na slevu nemáte, ani v případě, že je důchod vyplácen. Taktéž pokud máte předčasný důchod přiznaný, ale výplata je pozastavena, nemůžete slevu uplatnit.

Přivýdělky v důchodu: Pravidla pro řádné a předčasné důchodce

Uplatnění slevy pro zaměstnance

Pokud jste zaměstnanec, žádáte o uplatnění nároku přímo svého zaměstnavatele. Zákon nestanovuje žádný formální postup nebo tiskopis, je tedy nutné tuto záležitost komunikovat individuálně se zaměstnavatelem, například na personálním oddělení. Zároveň musíte doložit rozhodnutí o přiznání starobního důchodu a čestné prohlášení o nároku na výplatu starobního důchodu v plné výši, případně potvrzení ČSSZ o pobírání důchodu (musí obsahovat datum, od něhož výplata v plné výši probíhá).

Podstatné je, že slevu můžete poprvé uplatnit za měsíc, kdy jste o slevu svého zaměstnavatele požádali. Není možné o slevu požádat zpětně. Pokud tedy chcete slevu uplatnit už za leden 2025, musíte požádat nejpozději poslední den tohoto měsíce. Totéž platí i pro další měsíce – vždy je nutné požádat v daném měsíci, za který chcete slevu poprvé uplatňovat, zpětná žádost není možná.

Pokud nárok na slevu nestihnete nebo zapomenete uplatnit, zaměstnavatel zvýšené pojistné zaplatí a ČSSZ to bude považovat za přeplatek. O vrácení přeplatku se pak žádá na okresní pobočce ČSSZ a je k tomu potřeba písemná žádost a potvrzení zaměstnavatele o výši zaplaceného pojistného. Případně se můžete této slevy vzdát.

Uplatnění slevy pro OSVČ

Působíte-li jako OSVČ, uplatňujete nárok vždy až za celý uplynulý kalendářní rok při podávání přehledu o příjmech a výdajích na ČSSZ. Slevu za rok 2025 tedy uplatníte při podání přehledu a zúčtování záloh v roce 2026.

V průběhu aktuálního roku můžete uplatnit sníženou sazbu pojistného (22,7 %) pro placení záloh na pojistné. Poprvé je tak možné učinit v okamžiku přiznání důchodu, tedy v měsíci, kdy vám dorazí rozhodnutí o přiznání důchodu. K tomu slouží tiskopis Oznámení o změně údajů nezbytných pro provádění sociálního zabezpečení OSVČ, kde je nyní nová položka Uplatnění slevy na pojistném pro účely placení záloh.

Pokud při podání přehledu nárok na slevu neuplatníte, bude to ze strany ČSSZ považováno za přeplatek pojistného. O vrácení přeplatku můžete požádat do 5 let po uplynutí daného kalendářního roku.

Poslední zvýšení důchodu

Doposud platilo, že starobní důchod se zvyšuje za každých 360 kalendářních dnů výdělečné činnosti, při které je pobírán důchod. Konkrétně je o zvýšení o 0,4 % výpočtového základu. Od 1. ledna 2025 byl tento mechanismus zrušen.

Pokud jste získali 360 odpracovaných dnů do 31. prosince 2024, můžete o zvýšení důchodu požádat, slouží k tomu tiskopis Žádost o zvýšení starobního důchodu v souvislosti s výkonem výdělečné činnosti. Uplatnit tuto žádost můžete i v roce 2025 nebo i později (žádost lze uplatnit až 5 let zpětně). Je ale nutné, abyste celých 360 dnů získali ještě před koncem roku 2024.

V případě, že jste do konce roku 2024 získali méně než 360 dnů, není možné již toto zvýšení uplatnit a tyto opracované dny „propadnou“. Už za leden 2025 je ale možné požádat o slevu na důchodovém pojištění.

Více k tématu