Máte do důchodu daleko? Udělejte už nyní 6 věcí, které vám při žádosti pomohou
Možná vás čeká důchod až za několik let a máte pocit, že se tím nemusíte zabývat. Ve skutečnosti je dobré řešit některé formality s předstihem, jen díky tomu se pak při žádosti o důchod vyhnete nemilým překvapením a složitému dohledávání údajů, které úředníci nemají v evidenci.
Důchod není automatický a bohužel přibývá nových seniorů, kteří nárok vůbec nemají. Často je to způsobeno chybějícími roky důchodového pojištění, zjednodušeně odpracovanými roky, kterých musí být minimálně 35, ale v některých případech za to může prosté podcenění situace.
Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) totiž neeviduje všechny vaše životní situace a je tak nutné je dokládat při žádosti o důchod. Zvláště při změně režimu nebo v 90. letech, kdy ještě nebyla pokročilá elektronizace dat, se mohly některé informace či údaje o práci ztratit, a ne vždy je snadné vše dohledat nebo doložit. Nebo se vám některá období nezapočítají a budete mít nižší důchod.
Vždy přitom platí, že čím dříve situaci začnete řešit, tím lépe. Pokud totiž při žádosti o důchod nebudete mít vše v pořádku, protáhnou se vám administrativní formality a je možné, že budete na přiznání důchodu čekat mnohem déle, než je nutné.
Abyste se nezařadili do skupiny těch, kteří jsou při žádosti o důchod překvapeni, když jim úředník nebo úřednice vyčíslí důchod, můžete už nyní udělat několik věcí. Díky tomu výrazně snížíte riziko, že bude něco špatně:
1. Požádejte o výpis důchodového pojištění
Požádejte si už s předstihem o výpis důchodového pojištění (Informativní osobní list důchodového pojištění), je to zdarma pro každého jednou ročně. Slouží k tomu speciální formulář, který je dostupný na webu ČSSZ, stáhnout si ho můžete zde. Pošlete ho doporučeně na adresu: ČSSZ, Křížová 25, Praha 5, 225 08. Využít můžete také elektronickou cestu a žádost poslat přes ePortál nebo datovou schránkou.
2. Zkontrolujte počet odpracovaných let
Zkontrolujte si, jestli máte dostatek odpracovaných let a náhradních dob, zejména proto, že výpis může obsahovat nepřesnosti, chytáky a neobsahuje všechny údaje. Důležité je, abyste měli 35 let důchodového pojištění (včetně náhradních dob) nebo 30 let (bez započítání náhradních dob).
3. Udělejte si pořádek v dokladech
Udělejte si revizi dokumentů ohledně práce – zkuste „vyhrabat“ všechny pracovní smlouvy, výplatní pásky, odborové průkazy, doklady k rekreacím ROH, mzdové nebo docházkové listy, daňové evidence. Vše se může hodit, pokud se objeví jakýkoliv problém s evidencí odpracovaných let, proto si vše uložte do jedné složky, která bude připravena, až budete o důchod žádat.
Pokud o nějaké vaší práci neexistuje na ČSSZ záznam a vy víte, že jste pracovali, je dobré si zajistit svědectví bývalých kolegů. Formulář k tomu je také na webu úřadu. Pokud jste studovali a tato období vám ve výpisu chybí, budou se vám hodit následující dokumenty: diplom, vysvědčení, výuční list, studijní výkaz nebo také potvrzení školy.
Udělejte si také kopii rodného listu dítěte, abyste mohli doložit péči a získat tak náhradní dobu. Může to být i jiný doklad, třeba rozsudek soudu o svěření do péče, doklad o svěření do pěstounské péče nebo úmrtní list. Pokud jste pečovali o nemocné děti nebo jiné blízké osoby, dokládá se to také, jde o stejné dokumenty.
Muži mohou dokládat také vojenskou službu (vojenská knížka nebo potvrzení příslušné vojenské správy) nebo civilní službu (potvrzení ministerstva práce a sociálních věcí).
4. Vyjasněte si mezery v pojištění
Někdy se také stává, že lidem zbytečně chybí část odpracovaných let a kvůli tomu pak dostávají nižší důchod. Naštěstí existují cesty, jak chybějící údaje doplnit, základem ale je, abyste o nich věděli. Udělejte si proto soupis všech mezer a prázdných období ve výpisu a pokuste si vzpomenout, co jste v té době dělali.
5. Zvažte dobrovolné důchodové pojištění
Pokud už nyní víte, že vám budou chybět nějaké měsíce nebo roky důchodového pojištění, začněte si zjišťovat, kolik by bylo možné si zpětně doplatit. Případně si ho můžete platit i dobrovolně, což je užitečné v situaci, kdy se vám důchodové pojištění neplatí. Jde o řadu životních situací, o kterých píšeme v tomto článku. V roce 2021 toto pojistné stojí 2482 korun měsíčně a pro potřeby důchodu si takto můžete platit pojištění nejdéle 15 let.
6. Řešte nesrovnalosti s předstihem
Narazíte-li ve výpisu na jakékoliv divnosti nebo nesrovnalosti, co nejdříve to řešte s úředníky své okresní správy sociálního zabezpečení (vhodná je k tomu například bezplatná infolinka na čísle 800 050 248. Může jít nejen o mezery v odpracovaných letech nebo náhradních dobách, ale také třeba o chybějící výdělky, chybné počty a další drobnosti.
Příklad, který řešil jeden z našich čtenářů: Některé doklady o práci zničila povodeň v roce 1997 a v evidenci mu chyběly výdělky. Pak bylo nutné zařídit, aby ČSSZ vedla toto období jako vyloučenou dobu.
Hlavní zásada je vždy tato: o starobní důchod byste se měli začít zajímat mnohem dříve než pár týdnů před dosažením důchodového věku. Možná si říkáte, že je důchod daleko, ale některé věci se zpětně řeší dost problematicky – typickým příkladem je dokládání neevidované práce přes svědky. Víme, jak je zdraví nevyzpytatelné.
Foto: AdobeStock