Valorizace důchodů 2021: Vše, co potřebujete vědět

Všechny důchodce čeká od ledna 2021 opět valorizace. O kolik důchody porostou a co je potřeba vědět? Připravili jsme pro vás odpovědi na nejčastější otázky.

Zdroj: České důchody
Valorizace důchodů zajímá mnoho českých seniorů.

Otázky jste mohli pokládat také na našem Facebooku. Pokud nás ještě nesledujete, určitě to napravte, abyste měli vždy přehled o všech aktualitách a nových praktických návodech.

O kolik se důchody zvýší?

Základní výměra důchodů, tedy minimální důchod, se zvýší o 60 korun na 3550 korun. Procentní výměra, která se odvíjí od bývalých výdělků seniorů, se pak zvýší o 7,1 %. V průměru se tak důchody navýší o 5,8 procenta, tedy 839 korun, a dosáhnou na úroveň 15 336 korun.

Reálně se ale každému zvýší důchody jinak. Stále totiž platí, že více se zvyšují důchody těm, kteří už nyní mají důchod vyšší. A lidé, kteří mají méně než 14 449 korun, budou mít i nižší valorizaci.

Připravili jsme proto valorizační kalkulačku, ve které si můžete spočítat, o kolik přesně se váš důchod od ledna 2021 zvýší. Stačí, když zadáte váš aktuální důchod.

KALKULAČKA: Spočítejte si valorizaci od ledna 2021 (klikněte zde)

Komu se důchody zvýší?

Valorizace se týká všech důchodů přiznaných do konce roku 2020. Jde o důchody starobní, vdovské (vdovecké), invalidní i sirotčí.

Zvýšeny budou rovněž takzvané dílčí důchody, které byly přiznány podle takzvaných koordinačních nařízení Evropské unie nebo podle mezinárodních smluv o sociálním zabezpečení. Vyplácená procentní výměra těchto důchodů se zvýší také o 7,1 %, základní výměra se zvýší o poměrnou část z 60 Kč, která odpovídá poměru české doby vůči celkově získané době pojištění.

Co když pobírám starobní a vdovský (vdovecký) důchod zároveň?

Je-li souběžně vyplácen přímý a pozůstalostní důchod, zvyšuje se procentní výměra každého důchodu o 7,1 % hodnoty, která náleží ke dni zvýšení. Základní výměra náleží při souběhu důchodů pouze jednou a bude zvýšena o 60 Kč.

Valorizace 2021: Spočítejte si, o kolik se vám zvýší důchod

Jak to bude se speciálními příplatky k důchodům a s důchody účastníků boje za vznik Československa?

Zvyšují se vyplácené příplatky k důchodu přiznané podle nařízení vlády č. 622/2004 Sb., o poskytování příplatku k důchodu ke zmírnění některých křivd způsobených komunistickým režimem, a příplatky k důchodu podle zákona č. 357/2005 Sb., o ocenění účastníků národního boje za vznik a osvobození Československa a některých pozůstalých po nich. Tyto příplatky se zvýší o 7,1 % částky příplatku náležející jim ke dni zvýšení.

Zvláštní příspěvek k důchodu podle zákona č. 357/2005 Sb., o ocenění účastníků národního boje za vznik a osvobození Československa a některých pozůstalých po nich, se od ledna 2021 nezvyšuje.

Kdy přesně se důchody zvýší?

První valorizovaný důchod dostanete s první lednovou výplatou důchodu. Pokud tedy máte termín výplaty například 6. ledna, tento den již dostanete vyšší důchod, pokud až 24. ledna, pak v tento den.

Přijde mi nějaký dopis, kde mi řeknou přesnou částku valorizace?

Ano, Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) každému pošle písemné oznámení o výši valorizace. Rozesílání potrvá do poloviny ledna.

Kolik bude valorizace stát?

Zvýšení důchodů v roce 2021 bude celkově stát 28,6 miliardy korun.

Ekonom Lukáš Kovanda: Důchodce si budou všichni politici předcházet

Bude pro mě valorizace platit, i když jdu do důchodu až za několik let?

Valorizace 2021 řeší primárně aktuální důchody. Vzhledem ke změně, kterou vláda prosadila v roce 2020, se ale valorizace bude týkat částečně i důchodů budoucích. Byla totiž zvýšená takzvaná základní výměra důchodů, která je pro všechny stejná, a to o 60 korun. O tuto částku tedy bude vyšší i důchod přiznaný v budoucnu.

Kdy bude další valorizace?

V posledních letech probíhá valorizace vždy k začátku ledna. Dá se předpokládat, že příští zvýšení bude tedy v lednu 2022. Výše valorizace se bude odvíjet od toho, jak rychle porostou ceny zboží a průměrné mzdy v Česku. Jasně by mělo být během léta.

Četl jsem, že se od ledna změní způsob výpočtu valorizace. Je to pravda?

Ano, byla schválena změna výpočtu valorizace důchodů v lednovém termínu, nově budou důchodci dostávat navíc poměrné zvýšení od začátku ledna až k datu výplaty důchodů. Novinka ale začne platit až od ledna 2022. Více o tom píšeme v tomto článku.

Více k tématu