Valorizace 2021: Spočítejte si, o kolik se vám zvýší důchod

Už je jasno, o kolik v lednu porostou důchody. Vláda schválila nařízení, které definuje pravidla valorizace, v průměru to bude 839 korun měsíčně. V naší kalkulačce si můžete spočítat, o kolik se zvýší důchod právě vám.

Zdroj: Pixabay/České důchody
Jak se vám zvýší starobní důchod v roce 2021?

Vláda schválila, že základní výměra důchodů, tedy minimální důchod, se zvýší o 60 korun na 3550 korun. Procentní výměra, která se odvíjí od bývalých výdělků seniorů, se pak zvýší o 7,1 %. V průměru se tak důchody navýší o 5,8 procenta, tedy 839 korun, a dosáhnou na úroveň 15 336 korun.

Reálně se ale každému zvýší důchody jinak. Stále totiž platí, že více se zvyšují důchody těm, kteří už nyní mají důchod vyšší. A lidé, kteří mají méně než 14 449 korun, budou mít i nižší valorizaci.

Připravili jsme proto valorizační kalkulačku, ve které si můžete spočítat, o kolik přesně se váš důchod od ledna 2021 zvýší. Stačí, když zadáte váš aktuální důchod.

KALKULAČKA: Spočítejte si valorizaci od ledna 2021 (klikněte zde)

Vedle valorizace chce vláda vyplatit důchodcům také speciální dávku ve výši 5000 korun, která je někdy nazývaná jako rouškovné. Finální podoba a to, kdy bude rouškovné vyplaceno, ale zatím nebylo definitivně schváleno. Vše, co k rouškovnému potřebujete vědět, píšeme v tomto článku.

Valorizace starobních důchodů v posledních letech.Zdroj: České důchody

Více k tématu