Úřady, dávky a koronavirus: Užitečné informace pro seniory

Kvůli momentálnímu šíření koronaviru jsou omezeny úřední hodiny České správy sociálního zabezpečení a úřadu práce. Senioři na úřad v některých případech nemusí chodit osobně, stačí záležitosti vyřídit na dálku.

Foto: České důchody
Pobočka České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ)

Úřední hodiny všech místních poboček České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) a úřadu práce mají v těchto dnech otevřeno pouze dva pracovní dny, a to takto:

  • Pondělí: 8:00 až 13:00
  • Středa: 8:00 až 13:00

Na úřad práce i ČSSZ je také možné se na úterý, čtvrtek a pátek individuálně objednat. V případě úřadu práce zavolejte přímo na příslušnou pobočku, kterou si vyberte na mapce. Na pobočku ČSSZ je možné se objednat také telefonicky (mapka poboček je zde), případně lze využít také možnost elektronického objednání.

Pokud je to možné, měli byste osobní návštěvy v současné době omezit a počkat, než se situace zlepší. Díky tomu se vyhnete riziku, že se nakazíte koronavirem.

Žádosti lze poslat na dálku

Úřad práce navíc nyní umožňuje, abyste si žádosti o dávky hmotné nouze vyřídili na dálku. Formulář si můžete vyplnit na počítači a vytisknout. Nebo nejprve vytisknout, vyplnit ručně a potom naskenovat nebo vyfotit. Totéž platí o potřebných dokladech – stačí je naskenovat nebo vyfotit. Vše je potom možné odeslat běžným e-mailem nebo datovou schránkou. Tuto možnost doporučujeme.

Všechny formuláře naleznete na této stránce úřadu práce. Důležitá je část označená Pomoc v hmotné nouzi, kde jsou formuláře pro příspěvek na živobytí, doplatek na bydlení a mimořádnou okamžitou pomoc.

Mimořádná pomoc, když chybí peníze

Pokud vám chybí peníze, můžete požádat také o mimořádnou okamžitou pomoc, která slouží na úhradu nákladů na živobytí – například na jídlo, nájem, hypotéku, energie, oblečení, hygienické potřeby nebo výdaje za telefon a internet. Požádat může každý, kdo se dostal do nečekaných finančních problémů, včetně seniorů. Formulář je k dispozici zde.

O tuto mimořádnou pomoc lze žádat úřad práce, a to přes e-mail nebo datovou schránku. Žádost si můžete také vytisknout a pouze vložit do boxu u vchodu do pobočky na úřadu práce. Doporučujeme požádat o pomoc co nejdříve.

Ministerstvo práce k tomu připravilo přehledný letáček s dalšími informacemi:

Návod: Mimořádná okamžitá pomocZdroj: MPSV

Více k tématu