Sleva na pojistném pro pracující důchodce: Zaměstnanec ji uplatní hned, OSVČ příští rok

Od začátku roku platí nová sleva na sociálním pojištění pro lidi, kteří pobírají starobní důchod a zároveň pracují. Momentálně ji využívá už 127 tisíc důchodců. Postup pro uplatnění slevy se liší pro zaměstnance i OSVČ.

Foto: Adobe Stock
Pracující důchodkyně. (ilustrační foto)

V lednu 2025 začala platit sleva 6,5 % na sociální pojištění pro pracující důchodce. Momentálně už ji využívá 127 tisíc pracujících zaměstnanců, kteří mají v průměru o 2 500 korun vyšší čistou mzdu. Počty o důchodcích podnikajících jako OSVČ budou k dispozici až příští rok, protože ti slevu uplatňují až zpětně při podání přehledu o příjmech a výdajích.

Pro získání nároku na slevu je nutné dosáhnout řádného důchodového věku a mít přiznaný starobní důchod. Podmínkou dále je, že se důchod musí vyplácet v plné výši, není tedy možné mít výplatu pozastavenou nebo pobírat jeho polovinu.

Sleva se také vždy uplatňuje za celý kalendářní měsíc, nelze ji uplatnit pouze za část měsíce. To znamená, že když je vám důchod přiznaný například v polovině května, poprvé můžete o slevu požádat až za červen.

Postup pro zaměstnance

Pokud jste zaměstnanec, žádáte o uplatnění nároku přímo svého zaměstnavatele. Zákon nestanovuje žádný formální postup nebo tiskopis, je tedy nutné tuto záležitost komunikovat individuálně se zaměstnavatelem, například na personálním oddělení.

Zároveň musíte doložit rozhodnutí o přiznání starobního důchodu a čestné prohlášení o nároku na výplatu starobního důchodu v plné výši, případně potvrzení ČSSZ o pobírání důchodu. Vždy musí obsahovat datum, od něhož výplata v plné výši probíhá.

Pokud nárok na slevu neuplatníte, zaměstnavatel zvýšené pojistné zaplatí a ČSSZ to bude považovat za přeplatek. O vrácení přeplatku se pak žádá na okresní pobočce ČSSZ a je k tomu potřeba písemná žádost a potvrzení zaměstnavatele o výši zaplaceného pojistného. Případně se můžete této slevy vzdát.

Jak vysoká je v praxi sleva, ukazuje i následující příklad:

Paní Dobromila pracuje jako knihovnice a chce ve své práci pokračovat i v důchodu. Momentálně pobírá hrubou mzdu 30 000 Kč, takže čistého má 24 590 Kč. Od 14. března 2025 začala pobírat starobní důchod, takže za duben 2025 může poprvé uplatnit slevu na pojištění. Díky tomu se jí čistá mzda zvýší o 1 950 Kč a bude pobírat 26 540 Kč.

Valorizační oznámení ve stávající podobě končí. ČSSZ upřesnila, jak důchodci získají informace

Postup pro OSVČ

Pracujete-li jako OSVČ, uplatňujete nárok vždy až za celý uplynulý kalendářní rok při podávání přehledu o příjmech a výdajích na ČSSZ. Slevu za rok 2025 tedy uplatníte při podání přehledu a zúčtování záloh v roce 2026 (pravděpodobně tam pro tento účel bude vytvořena nová položka). Při podávání letošního přehledu, který je za rok 2024, slevu neuplatňujete.

Pokud při podání přehledu nárok na slevu neuplatníte, považuje se pojistné zaplacené ve výši slevy za přeplatek na pojistném. Pak můžete požádat o vrácení tohoto přeplatku, vrácení je možné i zpětně, ale pouze do uplynutí 5 let.

V případě potřeby můžete v průběhu aktuálního roku uplatnit také sníženou sazbu pojistného (22,7 %) pro placení záloh na pojistné. Poprvé je tak možné učinit v okamžiku přiznání důchodu, tedy v měsíci, kdy vám dorazí rozhodnutí o přiznání důchodu. K tomu slouží tiskopis Oznámení o změně údajů nezbytných pro provádění sociálního zabezpečení OSVČ, kde je nyní nová položka Uplatnění slevy na pojistném pro účely placení záloh.

Situaci ilustruje i tento příklad:

Pan Karel působí jako OSVČ od 1. 10. 2024. Od 20. 2. 2025 začíná pobírat starobní důchod. Protože žádost o přiznání starobního důchodu podal až v den, kdy mu vznikl nárok na tento důchod (tedy 20. 2. 2025), obdržel rozhodnutí o přiznání starobního důchodu až dne 2. 4. 2025. Sníženou sazbu pro zálohy na pojistné, bude-li povinen ji platit, může uplatnit až od dubna 2025.

Nárok na slevu mají také OSVČ v paušálním režimu. Uplatnění slevy se v takovém případě ovšem liší, a to v závislosti na skutečnosti, zda za kalendářní rok, kdy byla OSVČ poplatníkem v paušálním režimu, je daň z příjmů rovna paušální dani. Detaily popisuje ČSSZ na svém webu.

Více k tématu