Jak bude fungovat sdílení vyměřovacích základů pro důchod v manželství a partnerství
Od roku 2027 bude možné v manželství nebo partnerství stejnopohlavních párů dobrovolně sdílet vyměřovací základy pro výpočet důchodu. Cílem je, aby se zvýšil důchod tomu v páru, kdo měl v práci nižší výdělky třeba kvůli tomu, že se věnoval péči o děti. Sdílení vznikne oboustranným souhlasem a může se týkat celé doby trvání svazku.
V rodinách běžně nastává situace, kdy se jeden z manželů nebo partnerů více věnuje péči o děti nebo nemocné příbuzné a nemá tolik prostoru pro budování kariéry. Výsledkem je, že pečující osoba, v manželství to zpravidla bývá žena, dosahuje během života nižších výdělků a ve výsledku má pak o hodně nižší starobní důchod.
Této situaci bude možné předejít díky dobrovolnému sdílení výdělků (vyměřovacích základů), které se zohledňují při výpočtu starobního důchodu. Novinka je součástí právě schválené důchodové reformy a od roku 2027 může pomoci zvýšit důchod tomu v páru, kdo během života vydělával méně. Naopak ten, kdo vydělával více, si takto svůj důchod dobrovolně sníží. V úhrnu bude jejich důchod více méně stejný a z takto upraveného důchodu bude následně vypočten i vdovský, vdovecký nebo sirotčí důchod.
Zjednodušeně to bude fungovat tak, že se za dobu trvání manželství nebo partnerství vyměřovací základy obou osob v páru sečtou a následně se pro potřeby důchodu rozdělí stejným dílem. Takže pokud například muž získá za rok vyměřovací základ 600 000 (Kč) a žena 400 000 (Kč), bude se na ně při výpočtu důchodu pohlížet tak, jako by oba v daném roce měli shodně 500 000 (Kč). Výsledkem bude, že se výše obou důchodů více srovnají.
Čím déle sdílení potrvá a čím vyšší budou rozdíly ve výdělcích, tím bude vliv tohoto sdílení významnější. Pokud jsou například manželé spolu 40 let a muž po celou dobu pobírá dvojnásobnou mzdu, může sdílení dopomoci k tomu, že důchody muže i jeho ženy budou velmi podobné. Bez sdílení by měla žena důchod výrazně nižší.
Pravidla pro sdílení
Sdílení vyměřovacích základů začne platit od 1. ledna 2027. Nárok na něj budou mít manželé a partneři (ve stejnopohlavním páru) nebo registrovaní partneři. Podmínky sdílení jsou pro manžele i partnery stejné.
Vše bude fungovat na dobrovolné bázi, a to následovně:
- Sdílení vznikne pouze na základě oboustranného souhlasu manželů či partnerů, a to formou společného prohlášení, které se předá České správě sociálního zabezpečení (ČSSZ). Vyžadován tedy bude souhlas obou osob ve svazku.
- Sdílení bude možné pouze po dobu trvání manželství či partnerství, buď za celé období, nebo jeho část. Pokud manželství či partnerství skončí, sdílení se zastaví.
- Pro ukončení sdílení bude stačit rozhodnutí jednoho manžela či partnera, případně se na tom mohou dohodnout oba. Ukončení ale nebude mít zpětnou účinnost, takže vždy zůstanou vyměřovací základy, které již byly dříve sdílené.
- Sdílení se zastaví také v okamžiku, kdy první z manželů či partnerů začne pobírat starobní důchod.
- Sdílení je možné pro každé manželství nebo partnerství samostatně. Osoba například může mít za sebou dvě nebo tři manželství a v každém může existovat samostatné sdílení pro dané období.
- Sdílet se budou pouze příjmy z Česka a dosažené v celých kalendářních letech trvání svazku. To znamená, že vyměřovací základy za dobu výdělečné činnosti se v každém kalendářním roce sečtou a vydělí se dvěma.
Sdílení vyměřovacích základů bude možné jen pro řádné a předčasné starobní důchody, případně bude mít vliv na vdovské, vdovecké a sirotčí důchody, které se vypočítávají ze starobních důchodů zemřelého. Sdílení se však nebude týkat invalidních důchodů, transformovaných důchodů nebo běžných pozůstalostních důchodů. Sdílení se tak nedotkne například vdovského důchodu po muži, který zemřel ve 40 letech a nepobíral tedy starobní důchod.
Důležité je, že sdílení bude platné pouze pro situace, kdy oba manželé nebo partneři pracují s účastí na důchodovém pojištění, mají tedy evidované doby pojištění i vyměřovací základy. Pokud jeden pracuje a druhý nikoliv, sdílení pro dané období není možné. Není tedy například možné, aby jeden z manželů pracoval a druhý byl na úřadu práce nebo pracoval na dohodu za 3 000 Kč měsíčně, která účast na pojištění nezakládá.
MINISTR MARIAN JUREČKA:
„Tento nový nástroj posiluje rodinnou a manželskou solidaritu. Pokud mají manželé rozdíly ve výdělcích, mohou dobrovolně sdílet svůj vyměřovací základ pro výpočet budoucího důchodu a mít podobně vysoké důchody. Je to tedy nástroj, který výrazně pomáhá vyrovnat rozdíly mezi důchody žen a mužů a zajistí manželce vyšší důchod po ovdovění.“
Kdy bude možné sdílení využít
Mechanismus sdílení začne platit od začátku roku 2027, takže ho budou moci využít lidé, kteří budou mít datum přiznání důchodu v tomto roce nebo později. Pokud již někdo z manželů či partnerů starobní důchod pobírá, tak na sdílení nárok nevznikne. Vysvětlují to i následující příklady:
Manželé Dvořákovi jsou svoji 35 let. Pan Dvořák má nárok na řádný starobní důchod v roce 2027 a paní Dvořáková v roce 2028 a nyní plánují, že využijí sdílení vyměřovacích základů. Na začátku roku 2027 na ČSSZ sepíšou společné prohlášení o sdílení za celou dobu svého manželství. Když pan Dvořák v roce 2027 požádá o důchod, sdílení skončí k 31. prosinci 2026 a poslední rok před odchodem do důchodu v roce 2028 bude mít paní Dvořáková pouze svůj vyměřovací základ. Sdílení za 35 let manželství se promítne do důchodu oběma ve stejné míře.
Manželé Petříkovi jsou svoji už 40 let. Pan Petřík je starší o 4 roky a starobní důchod začal pobírat v roce 2024. Paní Petříková zatím pracuje a do důchodu se ještě nechystá. Nárok na sdílení vyměřovacích základů v tomto případě uplatnit nemohou.
Pan Václav a paní Jana jsou oba rozvedeni a už několik let tvoří pár. Nejsou sezdaní, takže v tuto chvíli nebudou mít nárok na sdílení vyměřovacích základů. Pokud se v roce 2025 vezmou, budou moci od roku 2027 zažádat o sdílení. Poprvé budou moci sdílet rok 2026, vždy se totiž zohledňují pouze celé kalendářní roky. Jejich předchozí rozvedená manželství se do toho nijak nepromítnou.
Tento článek je součástí seriálu o důchodové reformě. Další díly si můžete zobrazit tady.