Nenechte se nachytat: Podvodné SMS, volání a dezinformace kolem války na Ukrajině

Válka na Ukrajině probíhá nejen v místech boje, ale také v online prostoru. Dejte si pozor na pokusy o podvod, které se objevují v posledních dnech.

Foto: Adobe Stock
Ruští hackeři útočí na internetu. (ilustrační foto)

Válka v online prostoru se netýká pouze území Ukrajiny, ale i České republiky a ostatních evropských států. Objevují se další případy, kdy se kybernetičtí útočníci ze zahraničí snaží o podvod. Buďte proto velmi obezřetní a nereagujte na podivné SMS nebo e-maily a zbystřete u telefonních hovorů se zahraniční předvolbou.

Tyto podvodné zprávy a volání mají za cíl vytáhnout z vás osobní údaje, peníze, zničit vám vaše data či elektronická zařízení anebo rozšířit viry. Dezinformační e-maily, SMS a zprávy na internetu mají způsobit zmatek a paniku mezi lidmi a oslabit a rozdělit tím naši společnost.

Zprávy vydávající se za Českou poštu

V posledních dnech se objevuje několik typů e-mailů. Některé říkají, že na vás čeká balíček a je třeba dokončit platbu, e-mail obsahuje platební tlačítko. Další typ e-mailu vás žádá o zadání vaší adresy či potvrzení platby za poštovné kliknutím na uvedený odkaz. Všechny tyto e-maily chodí z podvržených poštovních adres.

Dále chodí lidem SMS, které tvrdí, že je váš balíček k dispozici a máte kliknout na zkrácený odkaz (ht.ly/… anebo bit.ly/…).

Doporučujeme neklikat na žádné odkazy, neposílat peníze a pečlivě si kontrolovat, z jaké adresy nebo čísla podivná zpráva přišla.

Seznam upozornění na aktuální podvodné e-maily a SMS včetně obrázků, jak tyto podvodné zprávy vypadají, zveřejňuje Česká pošta na svém webu.

Falešný povolávací rozkaz

Ministerstvo obrany upozorňuje na SMS zprávu, která se vydává za povolávací rozkaz a jejím cílem je šířit paniku. Ve zprávě se píše, že se máte na začátku března dostavit na Ministerstvo obrany. Na zprávu nereagujte a zablokujte si odesílatele.

Podvodné telefonní hovory

Dále se objevují podvodné telefonáty především z ruskojazyčných zemí se zahraniční předvolbou (např. +491), které obvolávají zejména lidi v práci. Volající se vydává za IT podporu a tvrdí, že máte virem napadený počítač, chce vám pomoci a požaduje nainstalovat program pro vzdálený přístup, nebo se ptá na další informace o počítači a dalších lidech.

Dalším druhem telefonátů jsou hovory vydávající se za technickou podporu společnosti Microsoft. Tito volající rovněž tvrdí, že máte zavirovaný počítač a snaží se vás přimět k nainstalování programu pro vzdálený přístup.

Doporučujeme tyto hovory nebrat, nevolat zpět, zavěsit. Hlavně nedělat nic, co po vás volající požaduje, dokud si neověříte, zda se nejedná o podvod.

Dezinformace o válce

Putinův režim v Rusku cenzuruje slovo „válka“ a jakékoliv úplné informace o invazi, a místo nich šíří hoaxy a polopravdy. A to nejen v Rusku, ale také v Čechách. Útok na jadernou elektrárnu v Záporoží například popsala proruská média tak, že požár vznikl v důsledku ohavné provokace ze strany ukrajinských diverzantů. Vladimir Putin celou invazi na Ukrajinu vysvětlil jako obranu své země, Ukrajinu označil jako agresora a celou invazi popisuje jako snahu o „demilitarizaci a denacifikaci“.

Všechny tyto zprávy mají za cíl zakrýt pravdu a ochránit Putinovy vojenské zájmy, rozšířit paniku a strach mezi lidmi a rozdělit společnost.

Na dezinformace můžete narazit na proruských webech, sociálních sítích i v e-mailové schránce. Buďte opatrní, z jakých zdrojů čerpáte informace, čtěte hlavně oficiální zdroje a důvěryhodné zdroje a ověřujte si. A ptejte se, kdo financuje média, která vydávají zprávy, které čtete.

Falešné sbírky na Ukrajinu

Vyrojila se také řada sbírek na podporu Ukrajiny. Bohužel se objevují i falešné sbírky, některé dokonce mohou financovat Rusko. Na tyto falešné sbírky můžete narazit zpravidla na sociálních sítích a v e-mailových schránkách.

Posílejte peníze jen na sbírky, kterým věříte a víte, kdo je organizuje. Raději volte sbírky pod záštitou organizací, které působí dlouhodobě, mají své webové stránky a transparentní účet, jako jsou ADRA, Člověk v tísni, Červený kříž, Post Bellum nebo Diakonie.

Pozor si dejte například na sbírky pořádané jednotlivci, které mají například jen facebookovskou stránku a nevíte, kdo ji pořádá. Než pošlete peníze, ověřte si důvěryhodnost sbírky na internetu a zkontrolujte číslo účtu. Objevují se případy, kdy podvodník zkopíruje oficiální výzvu legitimní organizace a pouze vymění číslo účtu.

Více informací, jak se chránit v online prostoru, najdete v našem seriálu Bezpečně na internetu.

Více k tématu