Nenechte se nachytat: Podvodné SMS, volání a dezinformace kolem války na Ukrajině
Válka na Ukrajině probíhá nejen v místech boje, ale také v online prostoru. Dejte si pozor na pokusy o podvod, které se objevují v posledních dnech.
Válka v online prostoru se netýká pouze území Ukrajiny, ale i České republiky a ostatních evropských států. Objevují se další případy, kdy se kybernetičtí útočníci ze zahraničí snaží o podvod. Buďte proto velmi obezřetní a nereagujte na podivné SMS nebo e-maily a zbystřete u telefonních hovorů se zahraniční předvolbou.
Tyto podvodné zprávy a volání mají za cíl vytáhnout z vás osobní údaje, peníze, zničit vám vaše data či elektronická zařízení anebo rozšířit viry. Dezinformační e-maily, SMS a zprávy na internetu mají způsobit zmatek a paniku mezi lidmi a oslabit a rozdělit tím naši společnost.
Zprávy vydávající se za Českou poštu
V posledních dnech se objevuje několik typů e-mailů. Některé říkají, že na vás čeká balíček a je třeba dokončit platbu, e-mail obsahuje platební tlačítko. Další typ e-mailu vás žádá o zadání vaší adresy či potvrzení platby za poštovné kliknutím na uvedený odkaz. Všechny tyto e-maily chodí z podvržených poštovních adres.
Dále chodí lidem SMS, které tvrdí, že je váš balíček k dispozici a máte kliknout na zkrácený odkaz (ht.ly/… anebo bit.ly/…).
Doporučujeme neklikat na žádné odkazy, neposílat peníze a pečlivě si kontrolovat, z jaké adresy nebo čísla podivná zpráva přišla.
Seznam upozornění na aktuální podvodné e-maily a SMS včetně obrázků, jak tyto podvodné zprávy vypadají, zveřejňuje Česká pošta na svém webu.
Falešný povolávací rozkaz
Ministerstvo obrany upozorňuje na SMS zprávu, která se vydává za povolávací rozkaz a jejím cílem je šířit paniku. Ve zprávě se píše, že se máte na začátku března dostavit na Ministerstvo obrany. Na zprávu nereagujte a zablokujte si odesílatele.
‼️Pokud Vám přijde zpráva tohoto typu, nevěnujte jí pozornost a odesílatele blokujte. Jedná se o falešnou zprávu! Jejím cílem je pouze šířit paniku. Česká republika a její občané jsou v bezpečí. Naším hlavním úkolem je v tuto chvíli maximální materiální podpora Ukrajině. pic.twitter.com/uAoKdvmT1N
— Ministerstvo obrany (@ObranaTweetuje) February 26, 2022
Podvodné telefonní hovory
Dále se objevují podvodné telefonáty především z ruskojazyčných zemí se zahraniční předvolbou (např. +491), které obvolávají zejména lidi v práci. Volající se vydává za IT podporu a tvrdí, že máte virem napadený počítač, chce vám pomoci a požaduje nainstalovat program pro vzdálený přístup, nebo se ptá na další informace o počítači a dalších lidech.
Dalším druhem telefonátů jsou hovory vydávající se za technickou podporu společnosti Microsoft. Tito volající rovněž tvrdí, že máte zavirovaný počítač a snaží se vás přimět k nainstalování programu pro vzdálený přístup.
Doporučujeme tyto hovory nebrat, nevolat zpět, zavěsit. Hlavně nedělat nic, co po vás volající požaduje, dokud si neověříte, zda se nejedná o podvod.
Dezinformace o válce
Putinův režim v Rusku cenzuruje slovo „válka“ a jakékoliv úplné informace o invazi, a místo nich šíří hoaxy a polopravdy. A to nejen v Rusku, ale také v Čechách. Útok na jadernou elektrárnu v Záporoží například popsala proruská média tak, že požár vznikl v důsledku ohavné provokace ze strany ukrajinských diverzantů. Vladimir Putin celou invazi na Ukrajinu vysvětlil jako obranu své země, Ukrajinu označil jako agresora a celou invazi popisuje jako snahu o „demilitarizaci a denacifikaci“.
Všechny tyto zprávy mají za cíl zakrýt pravdu a ochránit Putinovy vojenské zájmy, rozšířit paniku a strach mezi lidmi a rozdělit společnost.
Na dezinformace můžete narazit na proruských webech, sociálních sítích i v e-mailové schránce. Buďte opatrní, z jakých zdrojů čerpáte informace, čtěte hlavně oficiální zdroje a důvěryhodné zdroje a ověřujte si. A ptejte se, kdo financuje média, která vydávají zprávy, které čtete.
Falešné sbírky na Ukrajinu
Vyrojila se také řada sbírek na podporu Ukrajiny. Bohužel se objevují i falešné sbírky, některé dokonce mohou financovat Rusko. Na tyto falešné sbírky můžete narazit zpravidla na sociálních sítích a v e-mailových schránkách.
Posílejte peníze jen na sbírky, kterým věříte a víte, kdo je organizuje. Raději volte sbírky pod záštitou organizací, které působí dlouhodobě, mají své webové stránky a transparentní účet, jako jsou ADRA, Člověk v tísni, Červený kříž, Post Bellum nebo Diakonie.
Pozor si dejte například na sbírky pořádané jednotlivci, které mají například jen facebookovskou stránku a nevíte, kdo ji pořádá. Než pošlete peníze, ověřte si důvěryhodnost sbírky na internetu a zkontrolujte číslo účtu. Objevují se případy, kdy podvodník zkopíruje oficiální výzvu legitimní organizace a pouze vymění číslo účtu.
Více informací, jak se chránit v online prostoru, najdete v našem seriálu Bezpečně na internetu.