Kdy se vyplatí úřad práce před důchodem: Rady, nevýhody a na co si dát pozor
Někdy se vyplatí zvážit dočasnou evidenci na úřadu práce, která se počítá do doby důchodového pojištění a může mírně navýšit důchod. Například když jste krátce před důchodem přišli o práci nebo pokud už práci nezvládáte a chcete co nejdříve požádat o důchod.

Někteří budoucí důchodci se zajímají o možnost přihlásit se na úřad práce před tím, než požádají o důchod. Může to být výhodné třeba u předčasného důchodu, když chybí pár dnů nebo týdnů k překonání 90denního cyklu pro nižší krácení. Nebo pokud se tím dosáhne na další celý rok důchodového pojištění.
Nezaměstnanost před důchodem může být zajímavá i s ohledem na to, že od roku 2026 by měla začít platit nová pravidla podpory v nezaměstnanosti. Lidé nad 57 let budou moci čerpat podporu až 11 měsíců a ze začátku bude dokonce vyšší než nyní. První 3 měsíce bude podpora ve výši 80 % předchozích příjmů, další 3 měsíce bude podpora 50 % a zbývající období pak 40 %.
Na co si dát pozor
Než začnete o využití evidence na úřadu práce reálně uvažovat, je dobré si uvědomit, že nezaměstnanost se do důchodu jako doba pojištění počítá v omezené míře. V základu platí:
- Nezaměstnanost při pobírání podpory se počítá neomezeně.
- Nezaměstnanost bez pobírání podpory v nezaměstnanosti se počítá maximálně v délce 3 roky.
Vždy je také důležité myslet na to, že veškerá nezaměstnanost se při výpočtu důchodu vždy krátí na 80 %. To znamená, že za 100 dnů v evidenci úřadu práce se vám započítá jen 80 dnů. Nejprve se tedy sečtou všechny doby nezaměstnanosti, které se pro potřeby důchodu zohlední, a celkový součet se zkrátí na 80 %. Detailně je započítávání nezaměstnanosti do důchodu popsáno v tomto článku.
Pokud chcete před důchodem využít evidenci na úřadu práce, vždy se nejprve ujistěte, že se vám bude toto období počítat jako doba pojištění.
Kdy se úřad práce může vyplatit
Toto jsou typické situace, kdy může být výhodné se zapsat na úřad práce:
- Konec v práci – Pokud několik měsíců před řádným důchodem přijdete o práci nebo ji opustíte z jiných důvodů (třeba kvůli zdraví), může se úřad práce na toto přechodné období vyplatit.
- Předčasný důchod – Chystáte-li se požádat o předčasný důchod, může se úřad práce vyplatit v případě, že potřebujete počkat několik týdnů, než budete mít nárok na nižší krácení důchodu. Krácení se navyšuje za každých 90 započatých dnů směrem od data důchodového věku do současnosti.
- Chybějící doba pojištění – Pokud vám chybí několik dnů nebo týdnů, abyste získali další celý rok pojištění, můžete ho získat na úřadu práce a o důchod požádat později. Je ale nutné, abyste ještě nedosáhli důchodového věku, pak vám již nezaměstnanost důchod nezvýší.
Obecně platí, že ve všech případech byste měli mít nárok na podporu v nezaměstnanosti. Bez ní se úřad práce zpravidla finančně nevyplatí, protože byste přicházeli o značné peníze z nevypláceného důchodu.
Finanční návratnost
Myslete na to, že výhodnost nezaměstnanosti před důchodem je do značné míry individuální. Někomu se evidence může vyplatit, jinému moc ne. Hodně záleží třeba na očekávané výši důchodu, výši podpory v nezaměstnanosti i délce pobírání podpory.
Při posuzování výhodnosti myslete zejména na finanční návratnost čekání na úřadu práce. Uvědomte si, že nejde pouze o případné navýšení důchodu tím, že ho začnete pobírat později, svou roli hrají i případné nevyplacené důchody. Proto si pečlivě hlídejte i délku evidence.
Podívejte se na následující hypotetický příklad:
Pan Vratislav právě skončil v práci a do dosažení řádného důchodového věku mu zbývá 100 dnů. Pokud by nyní požádal o předčasný důchod, znamenalo by to dva cykly krácení. Výše důchodu by byla 20 000 Kč.
Pokud by šel na úřad práce na 100 dnů a počkal na řádný důchod, pobíral by podporu ve výši 16 000 Kč. Důchod by se mu tedy vůbec nekrátil. Také by získal dalších 80 dnů důchodového pojištění (80 % ze 100 dnů) a díky tomu dosáhl na další celý rok pojištění. Řádný důchod by činil 21 050 Kč, byl by tedy o 1 050 Kč vyšší. Tím, že by tři měsíce nepobíral předčasný důchod (20 000 Kč), ale pobíral by podporu (16 000 Kč), by přišel by o 12 000 Kč (3krát 4000). Návratnost vyššího důchodu je tedy přibližně 1 rok (12 000 děleno 1 050).
Kdy se úřad práce nevyplatí
Pokud vyloženě potřebujete získat další doby pojištění, protože vám chybí minimální počet let pro nárok na důchod, může být úřad práce dobrou volbou prakticky kdykoliv. Ve všech ostatních případech byste měli mít nárok na podporu v nezaměstnanosti, aby se to finančně vyplatilo. Pokud nárok na podporu nemáte, raději rovnou požádejte o důchod a úřadu práce se vyhněte.
V případě, že máte nárok jen na nízkou podporu, tak se úřad práce nemusí vyplatit. Zvláště pokud by rozdíl mezi podporou a vypočítaným důchodem byl velmi vysoký. Pak je lepší volbou žádost o důchod.
Máte-li přiznaný předčasný důchod bez výplaty a skončíte v práci, tak se vám úřad práce také nevyplatí. Nezaměstnanost vám totiž neodmaže další krácení a nepočítá se už jako doba pojištění. Úřad práce se pak vyplatí pouze v případě, že je podpora vyšší než přiznaný důchod. Pak je výhodné si dočerpat podporu a až poté obnovit výplatu důchodu. Podrobně je to popsáno v tomto článku.
Autor článku David Budai napsal a připravil výhodný balíček pro budoucí důchodce, který vám krok za krokem pomůže s přípravou na důchod. Součástí je srozumitelná příručka, díky níž si můžete zkontrolovat, jestli je vaše evidence důchodového pojištění v pořádku.
