Kalkulačka valorizace 2025: Spočítejte si zvýšení důchodu i doplatek

Při valorizaci důchodů v lednu 2025 se zvýší základní i procentní výměra. Připravili jsme pro vás kalkulačku, abyste si mohli spočítat, o kolik se zvýší přímo váš důchod.

Foto: Adobe Stock
Senioři čekají na valorizaci důchodů. (ilustrační foto)

Ministr Marian Jurečka oznámil parametry řádné lednové valorizace v roce 2025. Dojde ke zvýšení základní výměry důchodu i zásluhové části.

Průměrný důchod se zvýší o 356 Kč a v lednu 2025 dosáhne na úroveň 21 078 Kč. Základní výměra důchodů se zvýší o 290 Kč a bude nově činit 4 690 Kč. Procentní výměra důchodů se zvýší o 0,4 %. Nejde tedy o plošné zvýšení jako letos v lednu, ale výše valorizace u jednotlivých důchodů se bude lišit.

Zvýšeny budou všechny typy důchodů, tedy starobní, invalidní i pozůstalostní (vdovské, vdovecké a sirotčí). O valorizaci není nutné žádat a bude provedena automaticky.

V současné době jde o odhad Ministerstva práce a sociálních věcí, který vychází z aktuálních statistických údajů. Definitivně bude podoba lednové valorizace stanovena nařízením, které musí vláda schválit do konce září. Aktuální odhad už je ovšem velmi přesný a finální valorizace se už bude lišit jen v řádu několika korun.

Poslední doplatek valorizace

V lednu 2025 se bude naposledy vyplácet takzvaný doplatek valorizace. Jde o poměrnou část hodnoty valorizace za období od 1. ledna do dne, který předchází výplatnímu dnu důchodu.

Abyste si mohli spočítat, jak konkrétně se zvýší váš důchod a jak vysoký bude doplatek, připravili jsme pro vás novou kalkulačku valorizace, ve které si můžete vše spočítat. Zadejte aktuální výši vašeho důchodu a dále pak váš výplatní den.

KALKULAČKA – Valorizace důchodů 2025 a doplatek

Pro stanovení výše doplatku se nejprve stanoví částka rozdílu mezi výší důchodu před valorizací a výší důchodu po provedené valorizaci. Poté se určí doplatkové období, tedy počet kalendářních dní od 1. ledna do dne předcházejícího lednové splatnosti. V praxi to znamená, že doplatek budou mít vyšší důchodci s vyšším důchodem a také ti, kteří mají výplatní den později. Podívejte se na příklad:

Pan Josef pobírá starobní důchod 20 000 Kč a má výplatní termín 14. den v měsíci. Valorizace v lednu 2024 u něj bude činit 353 Kč a doplatek bude 151 Kč. V lednu tedy pan Josef dostane vyplaceno 20 504 Kč, v dalších měsících už potom 20 353 Kč.

Doplatek dostanou všichni důchodci a bude vyplacen stejným způsobem, jako je vyplácen i důchod, tedy buď převodem na účet, nebo přes Českou poštu. Důchodci tedy dostanou v lednu dvě částky, samotný důchod a zároveň doplatek. O doplatek rovněž není nutné žádat.

Více k tématu