Kalkulačka mimořádné valorizace: Spočítejte si, jak se vám v červnu zvýší důchod

Blíží se červnová mimořádná valorizace důchodů, která je nižší, než se původně očekávalo na základě vývoje inflace. Vláda přikročila k jednorázovému snížení této valorizace a opozice na tento krok podala ústavní stížnost. Před definitivním rozhodnutím soudu ale omezená valorizace proběhne, proto jsme připravili kalkulačku, která počítá zvýšení důchodů.

Foto: Adobe Stock
Důchodci počítají své peníze. (ilustrační foto)

V červnu se zvýší všechny typy důchodů, tedy starobní, invalidní i pozůstalostní. Výše valorizace bude nižší na základě jednorázového omezení, které prosadila vláda Petra Fialy. Hnutí ANO podalo v této souvislosti ústavní stížnost a požaduje zrušení tohoto omezení, rozhodnutí soudu se dá ale očekávat až poté, co samotná valorizace proběhne. Ústavní stížnost podali také senátoři, ale následně požádali o její stažení.

Fixní zvýšení všech důchodů podle schválených pravidel bude činit 400 korun a procentní výměra se zvýší o 2,3 procenta. U průměrného důchodu to znamená zvýšení o zhruba 750 až 760 korun a dojde tak k překonání hranice 20 tisíc korun.

Změna částečně omezuje negativní aspekt mimořádné valorizace, která standardně zvyšuje pouze procentní výměru důchodů. Výsledkem je, že vyšší důchody se zvyšují výrazně více než ty nízké, a dochází k výraznému rozevírání nůžek. Nová podoba červnové valorizace má pomoci hlavně těm nejchudším důchodcům, protože zvýšení bude více rovnostářské. Zatímco například důchod ve výši 10 000 korun se zvýší o 538 korun, důchod ve výši 25 000 korun pak o 833 korun.

Abyste si mohli spočítat, jak se zvýší právě váš důchod, připravili jsme pro vás tradiční kalkulačku. Stačí do ní zadat váš aktuální důchod a zjistíte, kolik budete od června pobírat.

KALKULAČKA – Spočítejte si valorizaci v červnu 2023

Samotný postup valorizace důchodů bude stejný jako v minulých letech. O valorizaci nebude nutné žádat a Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) ji provede automaticky. Rovněž důchodcům rozešle tradiční oznámení o valorizaci, které bude obsahovat přesné informace o zvýšení důchodu. Pomocí datové schránky již rozesílání oznámení probíhá, prostřednictvím České pošty začne na konci května.

Mimořádná valorizace důchodů v současné době bude pravděpodobně poslední. Ministerstvo práce a sociálních věcí předložilo novelu zákona, která má její podobu změnit. Počítá se s tím, že novela by měla být schválena už do září 2023.

Mimořádnou valorizaci má nahradit dočasný příspěvek k důchodu, který bude mít dvě části a bude kompenzovat míru inflace. Fixní část má činit polovinu příspěvku odpovídající průměrnému důchodu a variabilní část má být stanovena na základě úrovně průměrného důchodu. Nyní se o míru inflace vždy zvyšuje pouze procentní výměra důchodu. Dočasný příspěvek se bude vyplácet poté, co souhrnná meziměsíční inflace dosáhne úrovně 5 %, v tomto ohledu se tedy nic nemění. Více jsme o plánované změně psali v tomto článku.

Foto: Adobe Stock

Více k tématu