Do důchodu v klidu: První rádce, který vás připraví na nečekané věci
Důchody obsahují stovky výjimek, pravidel a chytáků. A ten, kdo se v nich nevyzná, na tom zbytečně tratí, třeba nižším důchodem. S naší příručkou ale budete v klidu, protože vám vše srozumitelně vysvětlí a pomůže důchod naplánovat tak, abyste na tom neprodělali.
Nedokážeme vám zajistit vysoký starobní důchod, protože ten se odvíjí od toho, kolik let pracujete a jak vysoký pobíráte plat. Pomůžeme vám ale v tom, abyste se vyvarovali zklamání, nepříjemných překvapení a chyb. A hlavně abyste měli co největší jistotu, že v důchodu dostanete to, co vám náleží.
Pokud si totiž nehlídáte odpracované roky, může se stát, že:
- Váš důchod bude zbytečně až o několik tisíc korun nižší
- Na důchod vůbec nebudete mít nárok a budete muset pracovat i poté, co dosáhnete důchodového věku
Plánování se vyplatí
Přiznávání důchodu se řídí složitými pravidly, a pokud se v nich vyznáte, můžete jen získat. A díky tomu, že si šikovně naplánujete odchod do důchodu, na tom můžete i vydělat.
Jeden příklad za všechny: Každý odpracovaný rok navíc znamená vyšší důchod. Jenže při žádosti o důchod se počítají jen celé roky. Takže když máte odpracováno 40 let a 350 dnů, bude se to brát jako 40 let. Kdybyste ale pracovali o 16 dnů déle, najednou budete mít odpracovaných let 41. A tím pádem vyšší důchod, klidně o několik stovek.
Proto se nevyplatí odejít do důchodu ihned poté, co dosáhnete důchodového věku. Popravdě se to nevyplatí skoro nikomu. A právě tím se v příručce zabýváme – když si spočítáte přesný počet let, měsíců a dnů, které již máte odpracované, můžete díky tomu lépe plánovat a ve výsledku získat více.
Příručka řeší všechny důležité situace z pohledu důchodu – práci, podnikání, péči o dítě, vojnu, civilní službu, nezaměstnanost, studium i vyloučené doby. Vše doplňují příklady, abyste lépe porozuměli a mohli správně počítat.