Do důchodu daleko? 10 věcí, které můžete udělat už nyní

I když vás čeká důchod až za několik let, je dobré některé formality a náležitosti řešit s předstihem. Díky tomu se při žádosti o důchod vyhnete zbytečnému stresu a nemilým překvapením. Jde hlavně o to, abyste si hlídali potřebné doklady i odpracované roky.

Zdroj: Freepik
Na důchod se můžete připravit s předstihem. (ilustrační foto)

Důchod není automatický, to se na webu České důchody snažíme říkat pravidelně. I proto, že přibývá nových seniorů, kteří jsou překvapeni, že je jich starobní důchod výrazně nižší, než čekali. A nebo na něj dokonce nemají nárok vůbec.

Abyste se nezařadili do skupiny těch, kteří jsou potom při žádosti o důchod překvapeni, když jim úředník nebo úřednice vyčíslí důchod, můžete už nyní udělat několik věcí. Díky tomu výrazně snížíte riziko, že bude něco špatně:

  1. Požádejte si už s předstihem o výpis důchodového pojištění, je to zdarma. Informace, jak to udělat, najdete v našem návodu.
  2. Zkontrolujte si, jestli máte dostatek odpracovaných let a náhradních dob, zejména proto, že výpis je plný nepřesností, chytáků a neobsahuje všechny údaje. Ale naštěstí jsme k tomu vydali příručku, kterou si můžete koupit v našem e-shopu.
  3. Udělejte si revizi vašich dokumentů ohledně práce – zkuste „vyhrabat“ všechny pracovní smlouvy, výplatní pásky, odborové průkazy, doklady k rekreacím ROH, mzdové nebo docházkové listy, daňové evidence. Vše se může hodit, pokud se objeví jakýkoliv problém s evidencí odpracovaných let, takže si to uložte do jedné složky.
  4. Pokud o nějaké vaší práci neexistuje na ČSSZ záznam a vy víte, že jste pracovali, je dobré si zajistit svědectví bývalých kolegů. Formulář k tomu má na webu právě ČSSZ.
  5. Udělejte si kopii rodného listu dítěte, abyste mohli doložit péči a získat tak náhradní dobu. Může to být i jiný doklad, třeba rozsudek soudu o svěření do péče, doklad o svěření do pěstounské péče nebo úmrtní list. Pokud jste pečovali o nemocné děti nebo jiné blízké osoby, dokládá se to také, jde o stejné dokumenty.
  6. Pokud jste studovali a tato období vám ve výpisu chybí, budou se vám hodit následující dokumenty: diplom, vysvědčení, výuční list, studijní výkaz nebo také potvrzení školy.
  7. Muži mohou dokládat také vojenskou službu (vojenská knížka nebo potvrzení příslušné vojenské správy) nebo civilní službu (potvrzení ministerstva práce a sociálních věcí).
  8. Narazíte-li ve výpisu na jakékoliv divnosti nebo nesrovnalosti, co nejdříve to řešte s úředníky své okresní správy sociálního zabezpečení. Příklad: Některé doklady o práci mohla zničit povodeň, a pak by vše mělo být v evidenci vedeno jako vyloučena doba. Je dobré to ověřit.
  9. Pokud už nyní víte, že vám budou chybět nějaké měsíce nebo roky pojištění, začněte si zjišťovat, kolik by bylo možné si zpětně doplatit. To je omezené a více o tom píše ČSSZ na svém webu.
  10. V některých případech se vám důchodové pojištění neplatí. Jde o řadu životních situací, o kterých píšeme v tomto článku. Pak je dobré uvažovat o tom, že si ho budete platit dobrovolně. Jde o takzvanou dobrovolnou účast na pojištění. V roce 2020 toto pojistné stojí 2439 korun měsíčně. Pro potřeby důchodu si takto můžete platit pojištění nejdéle 15 let.

Hlavní zásada je vždy tato: o starobní důchod byste se měli začít zajímat mnohem dříve než pár týdnů před dosažením důchodového věku. Možná si říkáte, že je důchod daleko, ale některé věci se zpětně řeší dost problematicky – typickým příkladem je dokládání neevidované práce přes svědky. A víme, jak je dnes zdraví nevyzpytatelné.

Foto: Designed by rawpixel.com / Freepik

Do důchodu bez nemilých překvapení

349  včetně DPH

Koupit

Více k tématu