Nezaměstnanost i odpracované roky: 5 věcí, které mohou překvapit při žádosti o důchod

Zařizování důchodu může přinést docela velké rozčarování. Většina lidí předpokládá, že po dosažení důchodového věku přijdou na za úředníkem České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ), požádají o důchod a automaticky ho dostanou. Většinou to tak je, ale v mnoha případech žadatele překvapí, že s důchodem je to složitější. Obvykle se řeší nižší počet odpracovaných let, ze kterého se jim důchod počítá.

Zdroj: Pixabay
Dnešní důchody už nejsou nízké jako v minulosti. (ilustrační foto)

Toto je 5 nemilých překvapení, která vás mohou při žádosti o důchod mohou potkat, pokud se dopředu nepřipravíte:

1. Zjistíte, že na důchod nemáte vůbec nárok, protože vám chybějí odpracované roky

I to se stává a v budoucnu to bude stále častější. Dnes totiž platí, že musíte mít při dosažení důchodového věku odpracováno 35 let (případně 30, ale zase musíte do důchodu o 5 let později). A to je docela hodně. Zvláště u lidí, kteří pracovali část života takzvaně „na dohody“, může být problém tolik let získat. Někomu zase mohou chybět odpracované roky z 90. let. Je proto dobré si to hlídat.

2. ČSSZ nemá údaje o vaši práci v minulosti a kvůli tomu dostanete nízký důchod

Tohle je poměrně častý problém – při žádosti o důchodu zjistíte, že vám v evidenci důchodového pojištění chybí několik let práce v 90. letech nebo pozdějšího období. Obvykle se to dá doplnit nebo dohledat. Ale rozhodně není výjimečné, že podniky a firmy z té doby už neexistují, dokumenty chybí a vy nemáte schované pracovní smlouvy ani výplatní pásky. Klidně se může stát, že tuto práci vám úřednici jednoduše „škrtnou“, což vám může snížit důchod. O kolik, to záleží na počtu let.

Do důchodu dříve: Jaké jsou možnosti?

3. Některé životní okolnosti se musí dokládat dodatečně, aby se do důchodu počítaly

Může to být vojenská či civilní služba, péče o dítě i některé další životní okolnosti. Obecně platí, že pokud v důchodovém výpisu od ČSSZ některá období nemáte, musíte při žádosti o důchod doložit potřebné dokumenty. U péče o dítě je to třeba rodný list.

4. Nezaměstnanost neznamená automaticky hrazené důchodové pojištění

Jedním z mýtů kolem důchodů je, že evidence na úřadu práce se počítá pro důchod. Jenže je to pravda jen částečně. Nezaměstnanost se počítá omezeně, takže pokud jste nezaměstnaní velmi dlouho, snadno se může stát, že nárok na důchod vůbec nezískáte. Do jaké míry se nezaměstnanost počítá jako náhradní doba, ukazuje následující grafika:

Nezaměstnanost jako náhradní doba: Jak se počítá?Zdroj: České důchody/Lucie Vanišová

5. Odpracované roky a náhradní doby ve výpisu IOLDP, který zasílá ČSSZ, nejsou přesné a často bývají nižší

Pro mnoho lidí to pří žádosti o důchod bývá přímo šok – mají pocit, že mají vysoký počet odpracovaných let a náhradních dob, ale výsledek může být výrazně nižší. Nevýhodou výpisu totiž je, že může obsahovat chytáky u součtu evidovaných dob.

Přesněji řečeno, součty jsou přesné a odpovídají tomu, co sociální správa eviduje. Ale při posuzování nároku o důchod se nemusejí všechny počítat. Typickým případem je výše zmíněná nezaměstnanost – ve výpisu se vše počítá jako náhradní doba, ale reálně je tato doba pro potřeby důchodu nižší. Důkladně se tomu věnujeme v naší nové příručce Do důchodu bez nemilých překvapení.

Kde hledat informace?

Byli bychom rádi, kdybyste podobným nepříjemnostem předcházeli. Proto jsme pro vás připravili praktickou příručku, která vás na podobné chytáky připraví. Samozřejmě si můžete všechny potřebné informace najít na internetu, v zákoně o důchodovém pojištění nebo se zeptat úředníků ČSSZ. Ne vždy se ale setkáte s někým ochotným a na různých zpravodajských webech zase mohou být neúplné nebo zastaralé údaje.

Příručka je proto užitečná alternativa, ve které je vše podstatné srozumitelně vysvětleno. Nechybí ani tabulky a pracovní stránky, které vám s přípravou na důchodu pomůžou.

Do důchodu bez nemilých překvapení

349  včetně DPH

Koupit

Více k tématu