ČSSZ začíná vyplácet vyšší důchody: Poslední detaily a upřesnění k třetí valorizaci

Začíná zářijové mimořádné zvyšování důchodů. Česká správa sociálního zabezpečení zveřejnila upřesňující informace a naplno již běží také rozesílání valorizačních oznámení. Zvýšeny budou všechny typy důchodů i příplatky.

Foto: Adobe Stock
Důchodkyně počítá své peníze. (ilustrační foto)

Kvůli vysoké inflaci, která letos v dubnu při meziměsíčním sčítání podruhé překonala hranici 5 %, proběhne nyní v září druhá mimořádná valorizace důchodů, celkově třetí v roce 2022. Procentní (zásluhová) část všech typů důchodů se zvýší o 5,2 %, což podle propočtů České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) bude představovat zvýšení v průměru o 600 až 800 korun.

„Navýšení se bude týkat téměř 3,5 milionů vyplácených důchodů a Česká správa sociálního zabezpečení ho provede automaticky, není potřeba o něj žádat,“ uvedla ČSSZ v instrukcích k valorizaci. Ke zvýšení dojde v termínu zářijové splátky důchodu, důchodci tedy již v září obdrží vyšší důchod.

ČSSZ také doplnila, že se zvýší starobní, invalidní i pozůstalostní důchody. V případě starobních důchodů jde o řádné i předčasné varianty. „Toto zvýšení se týká i vyplácených příplatků k důchodu, které rovněž vzrostou o 5,2 % částky příplatku, jenž náleží ke dni, od něhož se příplatek zvyšuje (týká se i příplatků k důchodu přiznaných v období od 1. 9. 2022 do 31. 12. 2022),“ doplnil úřad.

Důchody přiznané do konce roku

„Navýšení procentní výměry o 5,2 % v září se týká současných důchodů. Procentní výměra důchodů přiznaných v období od 1. 9. 2022 do 31. 12. 2022 se zvyšuje ode dne, od něhož je důchod přiznáván, nejdříve o mimořádnou červnovou valorizaci, tj. 8,2 % a následně se procentní výměra zvýší i o mimořádnou zářijovou valorizaci, tj. 5,2 %,“ upřesnila ČSSZ detail k důchodům, které budou přiznány v dalších týdnech.

V těchto dnech ČSSZ rovněž rozesílá speciální valorizační oznámení, ve kterém se důchodci dozví přesné navýšení svého důchodu. Součástí je také dopis ministra Mariana Jurečky, ve kterém popisuje možnosti čerpání příspěvku na bydlení nebo využití Milostivého léta u exekucí. Zároveň obsahuje informace k výchovnému, které se začne vyplácet v lednu 2023.

Oznámení jsou odesílaná postupně, takže některým důchodcům už dorazila, jiní ho dostanou do konce září. Pokud vám zatím oznámení nepřišlo, můžete si výši vaší valorizace spočítat v naší kalkulačce. Stačí zadat váš aktuální důchod a zjistíte, kolik budete nově pobírat.

Dilema kvůli mimořádným valorizacím: Lidé řeší, jestli žádat o důchod letos, nebo až v roce 2023

Odpovědi na otázky

Obecně platí, že zářijová mimořádná valorizace probíhá stejně jako ta předchozí z června. Přesto nám v průběhu srpna do redakce dorazila řada dotazů. Zde proto zveřejňujeme odpovědi na ty nejčastější:

Proč není součástí mimořádné valorizace doplatek jako u lednové valorizace?

Bohužel, poměrný doplatek valorizace je součástí pouze řádné valorizace v lednu, tak byl napsán zákon, který ho v roce 2021 zavedl. V současné době o zavedení doplatku u mimořádné valorizace vláda aktivně nejedná. Ale do budoucna by to mohlo být téma k jednání, naznačila poslankyně Olga Richterová.

Proč se důchody nezvyšují všem stejně?

V posledních týdnech jde o velmi diskutované téma. Ukazuje se, že na enormní zdražování energií a inflaci není mechanismus mimořádné valorizace připraven a lidem s nízkými důchody příliš nepomáhá. Národní ekonomická rada vlády (NERV) proto doporučila vládě, aby ještě do konce letošního roku připravila změnu valorizace. Jak se k tomu vláda postaví, zatím není jasné. Více jsme o tom psali v tomto článku.

Inflace v červenci dosáhla úrovně 17,5 %. Proč není další mimořádná valorizace?

Při vyhodnocování mimořádné valorizace se vychází ze součtu meziměsíční inflace, a pokud dojde při sčítání k překročení hranice 5 %, valorizace proběhne o pět měsíců později. Nárůst cen za poslední měsíce nyní dosahuje 4,7 % a je tedy pravděpodobné, že v roce 2023 dojde k další mimořádné valorizaci.

Vyplatí se kvůli valorizacím požádat o důchod už v roce 2022, nebo je lepší čekat na rok 2023?

Mnoho lidí momentálně řeší, jestli se vyplatí odejít do důchodu už v roce 2022, i za cenu toho, že by pobírali předčasný důchod. Získali by totiž nárok na dvě mimořádné valorizace. Zatím ale není možné říct, jestli bude výhodnější žádat už nyní, nebo až v roce 2023, protože ještě nejsou k dispozici nové důchodové koeficienty. Ty vláda schválí v září, takže od října bude možné vypočítat výhodnější variantu. Detailně jsme o tom psali v tomto článku.

Foto: Adobe Stock

Více k tématu