Důchodová reforma: Závěry kulatého stolu prezidenta Petra Pavla a odborníků
Experti kulatého stolu k budoucnosti důchodového systému se na Pražském hradě dne 7. října 2024 shodli na následujících závěrech:
1. Je zásadní efektivně komunikovat potřebu úprav důchodového systému s veřejností. Úpravy jsou nutné k zajištění dlouhodobě stabilního a kredibilního důchodového systému.
- Je důležité zdůrazňovat, že úpravy důchodového systému o nic nepřipravují dnešní důchodce a pomohou zajistit budoucím důchodcům důstojné důchody. Není možné nekonat. Odklad úprav zvýší mezigenerační nespravedlnost.
- Ke komunikaci je vhodné používat konkrétní příklady. Pohybujeme se na hřišti, kde jsou 3 proměnné: (1) věk odchodu do důchodu, (2) sazba pojistného, (3) výše důchodů. Pokud populace stárne a nechceme např. vyšší odvody pracujících, je nezbytné pro udržitelnost důchodového systému zvyšovat věk odchodu do důchodu a/nebo snižovat výši důchodů.
- Je také důležité být transparentní ohledně toho, co lidé mohou očekávat, když změní své chování – např. když budou pracovat déle nebo odvádět více.
2. Fiskálně klíčové prvky vládní důchodové reformy jsou sociálně únosné a významně posilují finanční udržitelnost důchodového systému. Zároveň je žádoucí, aby v systému nebylo zabudováno příliš mnoho výjimek.
3. Inteligentní doprovodné politiky – např. politiky podporující zaměstnanost lidí v předdůchodovém věku či ekonomický růst obecně – mohou s udržitelností důchodového systému pomoci, ale nemohou problém samy o sobě vyřešit.
4. Je nutné zároveň férově říct, že pro zachování dobré životní úrovně ve stáří by měla mladší generace převzít větší odpovědnost. Téma 3. pilíře důchodového systému si svou šíří zaslouží další diskuzi.