Věková valorizace a motivace k práci: Karel Havlíček nastínil změny důchodů po volbách
Hlavní představitelé hnutí ANO začínají prezentovat konkrétní důchodové změny, které by chtěli prosadit v případě úspěchu ve volbách a účasti ve vládě. Karel Havlíček uvedl, že základem má být rychlejší zvyšování důchodů a větší motivace lidí k práci po dosažení důchodového věku. Samotný důchodový věk by se měl snížit.

Hnutí ANO zatím nezveřejnilo kompletní program pro říjnové volby do Poslanecké sněmovny. Není tedy zcela jasné, jaké změny by měli očekávat současní a budoucí důchodci, pokud by hnutí získalo rozhodující vliv ve vládě.
Místopředseda hnutí Karel Havlíček, který zároveň vystupuje jako stínový premiér, však nyní nastínil některé konkrétní parametry. V pořadu Partie na CNN Prima News uvedl, že stát by neměl na důchodcích šetřit.
Havlíček: Důchody jsou nárok
„Striktně odmítám, že se bude šetřit na těch, kteří se nemohou bránit. Důchody nejsou sociální dávka, důchody jsou nárok. Je to nárok lidí, kteří tady tvrdě odpracovali celý svůj profesní život,“ řekl Havlíček s tím, že pokud budou politici hnutí ANO u vlády, využijí všechny nástroje, aby důchodcům zajistili důstojný život.
Cílem je podle něj nastartovat ekonomiku, což zajistí financování současných důchodů a zároveň přinese i vyšší důchody lidem, kteří půjdou do penze v budoucnu. „Pracujeme na zabezpečení hospodářského růstu tak, aby lidé měli přirozeně vyšší platy a poté logicky se bude odvádět více do systému a budou mít důstojnější důchod. A také musíme vytvořit speciální důchodový pilíř,“ konstatoval Karel Havlíček.
O novém důchodovém pilíři už hovořil dříve. Mělo by jít o samostatný pilíř, ve kterém si budou lidé spořit na stáří. Zřizovatelem nebo garantem bude stát, díky čemuž se zajistí dostatečné zhodnocení. Stát navíc bude vložené finance využívat ke strategickým investicím do dopravy nebo energetiky.
Co se má u důchodů změnit
Dále Karel Havlíček představil některé konkrétní parametrické změny, které jsou součástí programu:
- Důchodový věk se sníží ze současného stropu 67 let na 65 let. Současný mechanismus zvyšování do 65 let zůstane zachován.
- Dojde k revizi pravidel pro lidi, kteří pracují v náročných profesích. Nižší důchodový věk pro 4. kategorie, záchranáře a podnikové hasiče zřejmě zůstane zachován. Mělo by se ale změnit ocenění pro 3. kategorie, kterým se chystá ocenění formou příspěvku na penzijní spoření. Detaily ale zatím nejsou k dispozici.
- Ocenění pracujících důchodců se změní. Nyní platí sleva na sociální pojištění a důchod se již za další práci nezvyšuje. Nově by se měla sleva zrušit a důchod by se zvyšoval o 1,5 % výpočtového základu za každý odpracovaný rok v důchodu.
- Řádné valorizace důchodů se vrátí do podoby před zpřísněním, při výpočtu se bude zohledňovat míra inflace a polovina růstu reálných mezd (nikoliv třetina jako nyní).
- Důchody se budou pravidelně zvyšovat při dosažení určitého věku. V 80 letech se důchod zvýší o 500 Kč, v 85 letech o 1 000 Kč, v 90 letech o 1 000 Kč, v 95 letech o 2 000 Kč a ve 100 letech o 2000 Kč.
Uvedené změny by měly dle Havlíčka zvýšit výdaje důchodového systému do 10 miliard korun ročně, během 4 až 5 let by tedy mělo jít o přibližně 40 až 50 miliard korun. Kalkulace byla provedena právě na toto období a nezahrnuje predikce po roce 2030. Propočty v delším horizontu nemají smysl, protože nelze predikovat vývoj pracovního trhu a nových technologií.
Zatím není jasné, zda jde o definitivní výčet potenciálních změn v oblasti důchodů, nebo jestli má program ještě další body. Hnutí ANO se chystá kompletní program představit v průběhu září.
Nové oceňování práce
„Hlavně chceme motivovat ku práci, za každý jeden odpracovaný rok plus 1,5 procenta toho takzvaného výpočtového základu,“ vysvětlil Karel Havlíček důležitou součást důchodových změn. Pokud lidé budou pracovat po dosažení důchodového věku, bude se jim důchod zvyšovat obdobným tempem jako v případě práce před důchodem, tedy o 1,5 % výpočtového základu.
Zatím není úplně zřejmé, jak se hnutí ANO postaví k novému mechanismu, který má od roku 2026 začít zpomalovat růst nových důchodů. Míra započítávání výdělků a dob pojištění do důchodu se má postupně snížit, konkrétně v případě dob pojištění z 1,5 % na 1,4 %. Poslanec Aleš Juchelka a stínový ministr práce a sociálních věcí už dříve uvedl, že by se měl výpočet vrátit do původní podoby.
Pokud by byl zápočet dob pojištění vrácen zpět, bude míra oceňování práce před důchodem i v důchodu stejná. Pokud zůstane zachován, budou důchodci za práci oceňováni více než budoucí důchodci.