Havlíček o plánu na změny důchodů: Zrušíme dvě nebo tři věci, lidé by si měli na stáří spořit

Jestliže se dostatečně nenastartuje ekonomika, je nutné mít záložní plán, co s důchody. Je o tom přesvědčen poslanec Karel Havlíček, podle kterého by se lidé v takovém případě museli ve stáří více spolehnout na své vlastní úspory. Řešením je proto zavedení druhého důchodového pilíře, který by garantoval nebo přímo zřizoval stát.

Foto: Profimedia
Poslanec a stínový premiér Karel Havlíček.

Pokud hnutí ANO uspěje ve volbách a dostane se do vlády, zachová většinu změn, které přinesla důchodová reforma. Některé věci ale plánuje jednoznačně zrušit, zejména jde o zvyšování důchodového věku nad 65 let. V rozhovoru pro CNN Prima News to řekl poslanec Karel Havlíček, který zároveň vystupuje jako stínový premiér.

„Chceme zrušit dvě nebo tři věci, s ostatními problém nemáme. Byla tam celá řada změn, se kterými nemáme problém. Ale jsou tam dvě až tři věci zásadní. První je věk odchodu do důchodu,“ uvedl Karel Havlíček. Podle něj se nelze spoléhat na to, že lidé budou mít v budoucnu dostatek práce, protože se rozvíjí umělá inteligence a další technologie. Je tedy nutné opět zavést strop důchodového věku v 65 letech.

Havlíček bohužel neupřesnil, jaké další změny by mohly být zrušeny. Portál České důchody zjistil, že mezi další plánované věci na zrušení patří zpomalení růstu budoucích důchodů, tedy změna výpočtu, která má začít od roku 2026. Dále by se mělo zrušit zpomalení valorizace a důchody by se opět měly zvyšovat o inflaci a polovinu růstu reálných mezd.

V plánu je také návrat zvyšování důchodů za další práci po dosažení důchodového věku. „Důležité je také lépe vyřešit podporu pracujících důchodců. Je potřeba vrátit mechanismus, kdy se starobní důchod zvyšuje díky další práci. Musí to být výhodnější a promyšlenější než v minulosti, aby se práce opravdu vyplatila a důchod se nezvyšoval jen zanedbatelně jako dříve. Sleva na sociálním pojištění je super, ale vůbec neřeší situaci, kdy důchodce přestane pracovat,“ řekl pro České důchody poslanec Aleš Juchelka, který v hnutí ANO působí jako stínový ministr práce a sociálních věcí.

Druhý pilíř jako plán B

Karel Havlíček dále řekl, že zásadní změnou, která by měla být nově zavedena, je další důchodový pilíř. Ten by fungoval vedle současného státního prvního pilíře a komerčního třetího pilíře a jeho garantem by byl stát.

„Nechceme povinné přispívání, ale dobrovolné, aby bylo motivační. Ve Švédsku se třeba podařilo, že do něj za 20 let vstoupila polovina obyvatel. Náš investiční pilíř by byl nepovinný, nevycucával by z toho prvního, kam dnes odvádíme peníze. Za předpokladu, že by do fondu zaměstnanec dobrovolně vstoupil, bylo by povinností zaměstnavatele mu do něj přispět,“ vysvětlil Karel Havlíček.

Lidé jsou podle něj velmi konzervativní, takže když bude zhodnocování garantovat stát, bude o spoření na stáří větší zájem. Nový důchodový pilíř by byl spravovaný buď kompletně státem, nebo nějakým jiným fondem a stát by ho pouze garantoval. Peníze z fondu by si stát mohl půjčovat na investiční stavby, třeba na rozvoj jaderné energetiky nebo stavbu vysokorychlostních tratí.

„Může se pracovat s tím, jakou cestou se vydáme, ale jsem přesvědčen, že do budoucna bez pilíře budeme mít problém důchody za 20 až 30 let ustát,“ konstatoval Havlíček s tím, že pokud ekonomika poroste pomalu, dostane se důchodový systém do problémů. „Pokud budeme mít jednoprocentní růst ekonomiky, jako má tato vláda, tak potom bude, Houstone, velký problém. Základ všeho je, že se podaří nastartovat hospodářský růst a v horizontu 20 až 30 let budeme na rostoucí trajektorii,“ dodal.

Druhý důchodový pilíř vnímá hnutí ANO jako záložní plán, Havlíček o něm hovoří jako o „plánu B“. To znamená, že pokud by se v následujícím zhruba čtvrtstoletí nepodařilo ekonomický růst dostatečně podpořit a stát by nebyl schopen financovat důchody v plné míře, využili by lidé ve stáří své naspořené peníze v druhém pilíři.

Foto: LADISLAV KŘIVAN/MAFRA/Profimedia

Více k tématu