Výchovné k důchodu se sníží, opět bude činit 500 korun

Valorizace výchovného za děti skončí a zároveň dojde k jeho snížení na původní částku 500 korun. Jde o jedno z opatření, které je součástí již schválené důchodové reformy. Od roku 2027 se také změní pravidla pro přiznávání výchovného.

Foto: Adobe Stock
Důchodkyně s dcerou. (ilustrační foto)

Výchovné k důchodu za děti bylo zavedeno od roku 2023 a od začátku činilo 500 Kč za každé vychované dítě. Přiznané výchovné se nyní stává součástí procentní výměry důchodu, takže společně s ní se také průběžně navyšuje.

Zákon původně obsahoval pravidlo, podle kterého se vždy při řádné lednové valorizaci navyšuje také hodnota výchovného, které se přiznává k novým důchodům. Šlo o stejnou míru navýšení, jako se zvyšuje procentní výměra.

V roce 2024 ke zvýšení výchovného nedošlo, protože při řádné valorizaci se navyšovala pouze základní výměra důchodů. V roce 2025 ale poprvé došlo k navýšení výchovného, a to konkrétně na 503 Kč. Tato částka je nyní přiznávaná k novým důchodům.

Valorizace výchovného ale skončí. Zrušení se bude týkat již přiznaného výchovného i budoucího přiznávaného výchovného. Jde o změny, které jsou součástí již schválené vládní důchodové reformy.

Snížení výchovného na 500 Kč

Část reformy, která ruší valorizaci výchovného přiznávaného k novým důchodům, již začala platit. Navýšení na 503 Kč, které proběhlo od ledna 2025, bylo poslední. Znamená to, že u důchodů přiznaných do konce roku 2025 bude výchovné činit 503 Kč.

Nyní již ovšem zákon nově stanovuje pevnou částku na 500 Kč a valorizace výchovného byla zrušena. To znamená, že od ledna 2026 dojde ke snížení výchovného na 500 Kč a na této částce již zůstane i v dalších letech.

Nominální hodnota výchovného tedy bude zachována i do budoucna, ale postupně začne klesat jeho reálná hodnota.

Důchodcovská inflace: Vysvětlení, jak se liší a ovlivňuje valorizaci

Konec valorizace přiznaného výchovného

Od roku 2027 se také přestane valorizovat již přiznané výchovné, tedy výchovné u stávajících důchodů. Dnes platí, že výchovné je součástí procentní výměry důchodu a pravidelně dochází k jeho navyšování při valorizacích.

K tomu už ale docházet nebude a postup valorizace bude následující:

  1. Před provedením valorizace se nejprve od procentní výměry důchodu odečte hodnota výchovného přiznaného za všechny děti. Půjde o částku 500 Kč, takže pokud bylo přiznáno výchovné za dvě děti, odečte se 1 000 Kč.
  2. Následně dojde k navýšení důchodu, tedy k valorizaci základní výměry a snížené procentní výměry.
  3. Nakonec se výchovné opět k procentní výměře přičte. V případě dvou dětí se tedy opět přičte 1 000 Kč.

Při valorizaci se bude vždy odečítat 500 Kč za vychované dítě, i když už v minulosti došlo k navýšení výchovného v rámci proběhlých valorizací. Toto navýšení nebude reflektováno, takže důchodci, kteří pobírají výchovné už delší dobu, budou mírně finančně zvýhodnění, část navýšeného výchovného jim už zůstane.

Jak bude fungovat sdílení vyměřovacích základů pro důchod v manželství a partnerství

Nové výchovné od roku 2027

Pravidla pro přiznávání výchovného k novým důchodům se od začátku roku 2027 výrazně změní. Výchovné ve výši 500 Kč bude náležet pouze za třetí a každé další dítě.

První dvě děti budou oceňovány formou fiktivního vyměřovacího základu. Pokud bude u těchto dětí zároveň splněna podmínka výchovy, provede se kontrolní výpočet: když bude ocenění formou fiktivního vyměřovacího základu vycházet finančně méně výhodně, než je výchovné (ve výši 500 Kč), dojde automaticky k dorovnání na hodnotu výchovného, tedy na 500 Kč. Podrobněji jsou nová pravidla popsána v tomto článku.

Tato nová pravidla se budou týkat důchodů přiznávaných od roku 2027. U důchodů přiznaných do konce roku 2026 se nic nezmění, u těch se bude výchovné přiznávat podle stávajících pravidel a zpětně nebude probíhat přepočítávání.

Více k tématu