Na změně výplaty důchodci nevydělají, úředníci ČSSZ odmítli chybné očekávání

Česká správa sociálního zabezpečení odmítá, že by někteří důchodci finančně vydělali na dubnové změně výplatních termínů. Všichni dostanou v roce 2025 stejný počet důchodů, jen některým z nich dorazí důchod jednou o 10 dnů dříve.

Foto: Adobe Stock
Seniorka přemýšlí o svém důchodu. (ilustrační foto)

Už od začátku dubna začne rozsáhlý proces, při kterém se změní výplatní den pro více než milion důchodců. Všechny důchody by se od tohoto měsíce měly začít vyplácet už v první polovině měsíce, zároveň ale zůstane zachováno takzvané klouzavé výplatní období.

Část důchodců to vede k domněnce, že díky tomuto posunu získají peníze navíc a v podstatě na tom vydělají. Důvodem mělo být to, že důchod dostanou dříve a tedy během jednoho měsíčního období (tedy hned po 20 dnech) dostanou dvě splátky. Podobně o tom informovala i některá média nebo se objevily příspěvky na sociálních sítích, ve kterých se o změně diskutovalo.

Ve skutečnosti jsou ale podobné úvahy zcela mylné a důchodci na změně nevydělají. Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) ve svém prohlášení upozornila, aby tomu lidé nevěřili.

„Toto tvrzení je zavádějící a rádi bychom uvedli na pravou míru informaci, že důchodci v návaznosti na změnu výplatního termínu, která proběhne v dubnu 2025, jednorázově nevydělají. Pokud například někdo dostává důchod 20. den v měsíci a nově ho dostane 10. den, znamená to jen dřívější výplatu. Částka důchodu zůstane stejná a stát touto změnou nikoho neobohatí,“ uvedl úřad.

Zůstane 12 splátek důchodu

Zákon stanovuje, že při posunu splatnosti na dřívější termín se důchod nijak nekrátí, a to v aktuálním ani v příštím měsíci. V případě posunu na dřívější termín tedy sice vznikne překryv za určité časové období, na které byl původně určen poslední vyplacený důchod. Nevznikne ale žádný přeplatek důchodu.

„Důchodce obdrží stejný počet splátek v roce, jen bude splátka od měsíce, v němž změna proběhne, časově posunuta dopředu. Nebude se tak jednat o duplicitně poukázané prostředky,“ konstatovala ČSSZ.

Jinými slovy každý důchodce obdrží v roce 2025 celkem 12 splátek důchodu, ČSSZ tedy vyplatí jeden důchod v každém měsíci. V dubnu 2025 jen někteří důchodci dostanou důchod o 10 dnů dříve. Nezmění se tedy částka, ta bude ve všech měsících stejná. Stejně tak součet všech důchodů vyplacených v roce 2025 bude zcela stejný jako v případě, kdyby ke změně nedošlo.

Foto: České důchody

Snížení doplatku valorizace

Změna termínu výplaty může mít teoreticky dopad v lednu 2026 při řádné valorizaci. Konkrétně jde o lednový doplatek valorizace pro důchodce, kterým se termín změní.

Původně se mělo výplatní období od července 2025 změnit z takzvaného klouzavého období na kalendářní měsíc. Všichni důchodci by tedy měli dostávat důchod vždy na období od prvního do posledního dne měsíce. To by znamenalo i úplný konec doplatku valorizace, poslední doplatek měl být vyplacen při valorizaci v lednu 2025.

Nyní je ovšem v plánu odložení začátku kalendářního výplatního období o dva roky, změna má proběhnout až od července 2027. Vláda již tento záměr a návrh zákona schválila, nyní se čeká na schválení v Poslanecké sněmovně. Pokud návrh projde celým legislativním procesem, bude doplatek valorizace vyplacen ještě v lednu 2026 a v lednu 2027.

Pro důchodce, kterým se nyní změní výplatní termín na dřívější, by to znamenalo, že budou mít nárok na nižší doplatek valorizace, než byli doposud zvyklí. Pokud je například výplatní termín 20. den v měsíci, náleží nyní doplatek za 1. až 19. ledna. Po přesunu termínu na 10. den v měsíci se doplatek zkrátí pouze na období od 1. do 9. ledna.

Více k tématu