Firma ukradla důchody vydávané na partnerských pobočkách České pošty. Důchodci o peníze nepřijdou
Soukromá firma, která provozuje 17 poboček pošty Partner, zpronevěřila několik milionů korun určených na výplatu poštovních poukázek a důchodů. Důchodci, kterých se nepříjemná situace týká, se nemusí o své důchody obávat.
Společnost provozující partnerské poštovní pobočky například v Brně, Olbramovicích, Kojčicích nebo Holubicích, zpronevěřila řádově miliony korun, které byly určeny také na výplatu důchodů. O incidentu informovala Česká pošta.
Česká pošta okamžitě firmě vypověděla smlouvu a podala na ni trestní oznámení. Na zpronevěru peněz přišla pošta díky systému kontrol.
Důležité je, že lidé o peníze nepřišli. Důchodci, kterých se tato nepříjemná situace týká, se nemusí obávat, že by svůj důchod nedostali vyplacený. Pouze si ho musí vyzvednout na jiné pobočce, která k tomu byla určena. Je také možné se dohodnout na doručení důchodu prostřednictvím doručovatele nebo doručovatelky.
„Starostové dotčených obcí jsou o situaci informováni. Důchody, které měly být vyplaceny na 17 poštách Partner, budou adresátům předány buď na poště, která bude poskytovat poštovní služby místo dosavadní pošty Partner, nebo pracovníky kontaktní sítě, kteří adresátům doručují listovní zásilky,“ uvedl mluvčí České posty Matyáš Vitík.
Dotčené poštovní pobočky
Celkem se zpronevěra peněz na poštovní poukázky a důchody týká těchto 17 poboček pošty Partner:
- Brno 42
- Dyjákovice
- Grešlové Mýto
- Hevlín
- Hluboké Mašůvky
- Holubice
- Horní Adršpach
- Hořičky
- Jívka
- Kojčice
- Krumvíř
- Lechovice
- Nemotice
- Olbramovice
- Radenín
- Těšany
- Vodice
Kompletní informace o dotčených pobočkách a také adresy náhradních poštovních poboček, kde je možné si poukázky nebo důchody vyzvednout, zveřejnila Česká pošta na svém webu. V dokumentu jsou uvedena také telefonní čísla na náhradní pobočky, takže je možné tam zavolat s případným dotazem.
Bezhotovostní výplata důchodu
Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) dlouhodobě doporučuje využívat pro výplatu důchodu bezhotovostní formu, tedy posílání peněz na bankovní účet. Eliminuje se tím například riziko krádeže hotovosti a navíc není nutné důchod osobně vyzvedávat.
„Výhodou tohoto způsobu výplaty je skutečnost, že poživatel důchodu nemusí důchod osobně vyzvedávat a výplata důchodu bezproblémově plyne, čili není ovlivněna například dlouhodobou hospitalizací nebo letním pobytem na chalupě,“ uvedl úřad s tím, že zasílání na účet je zdarma.
Důchodci, kteří chtějí požádat o změnu způsobu doručování důchodu, tak mohou učinit pomocí žádosti. Postup zveřejnil úřad zde.
Foto: Adobe Stock