Ministr Jurečka nastínil kompromis u náročných profesí: Příspěvek pro lidi ve třetí kategorii
Vládní debata o tom, které skupiny zaměstnanců v náročných profesích získají dřívější důchod, se posunula. Informoval o tom ministr Marian Jurečka, podle kterého zřejmě snížený důchodový věk nebude zaveden pro část zaměstnanců ve třetí kategorii, jak bylo původně v plánu. Získají ale dodatečný příspěvek na penzijní spoření.
Řadu emocí a komentářů vyvolal v poslední době návrh poslanců Jana Jakoba z TOP 09 a Marka Bendy z ODS. Ti požadují zúžení počtu lidí v náročných profesích, kteří by měli od roku 2025 získat nárok na dřívější důchod bez finančního krácení.
Vláda původně schválila výhodu pro zaměstnance ze 4. kategorie a část zaměstnanců ze 3. kategorie, což by momentálně představovalo asi 127 tisíc lidí. Pozměňovací návrh ale požaduje pouze 4. kategorii, což znamená asi 15 tisíc lidí. Představitelé vládních stran a hnutí se zatím nedokázali zcela shodnout na tom, co nakonec začne platit a pro co budou poslanci hlasovat.
Například poslanci KDU-ČSL v čele s předsedou sociálního výboru Vítem Kaňkovským požadují, aby byl zachován širší výběr. „Já jsem lékař, ortoped. Nedokážu si představit, že kdybychom takhle razantně zasáhli do vládního návrhu, tak že bych se pak mohl těm pacientům podívat do očí,“ uvedl Kaňkovský pro Českou televizi.
Část koaličních stran ovšem trvá na tom, že nárok na dřívější důchod by měli získat jen lidé pracující ve 4. kategorii. Například předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová dokonce užším výběrem profesí do určité míry podmiňuje podporu celé důchodové reformy. „Ty pozměňovací návrhy musí projít, jinak za TOP 09 nemusí projít návrh jako celek,“ konstatovala.
Rýsuje se vládní dohoda
Zástupci vládních stran a hnutí proto v posledních dnech intenzivně o této neshodě jednali a snažili se najít kompromis. Všichni si totiž uvědomují důležitost důchodové reformy jako celku a nechtějí riskovat, že by rozpor v jednom dílčím parametru ohrozil celou legislativu.
Ministr Marian Jurečka ve víkendovém rozhovoru pro Novinky.cz uvedl, že první dílčí dohoda je už na stole. Zároveň nastínil, že nárok na nižší důchodový věk nakonec opravdu získají jen zaměstnanci spadající do 4. kategorie. Zaměstnanci ve 3. kategorii pak získají novou kompenzaci v podobě vyššího příspěvku od zaměstnavatelů na penzijní spoření nebo na produkt DIP (dlouhodobý investiční produkt).
Zvýhodnění náročných profesí počítá s tím, že zaměstnavatelé budou za tyto své zaměstnance odvádět vyšší sociální pojištění, a to o 5 %. Půjde o pojistné na straně zaměstnavatele, které by mělo kompenzovat státu skutečnost, že lidé v náročných profesích budou díky nižšímu věku zpravidla pobírat déle starobní důchod.
Vyšší příspěvek na spoření
Podle aktuální dohody vládních představitelů by právě těchto 5 % mělo nově zamířit jako příspěvek na penzijní spoření pro ty zaměstnance, kteří budou pracovat ve 3. kategorii. „Podle dohody předsedů poslaneckých klubů budou tuto částku poukazovat na individuální účty zaměstnanců v penzijním spoření nebo v dlouhodobém investičním produktu DIP,“ nastínil ministr Marian Jurečka.
„Těm lidem to dává do určité míry ještě větší svobodu v tom, že budou moci s těmito penězi pracovat. Anebo i jejich pozůstalí v nejhorším případě úmrtí. Což u státního pilíře kromě vdovského a vdoveckého důchodu stát nabídnout neumí,“ vysvětlil ministr.
Fakticky by to mělo znamenat, že zaměstnanci ve 3. kategorii budou dostávat od zaměstnavatele výrazně vyšší příspěvek (zmíněných 5 % z vyměřovacího základu), který se bude ukládat v rámci penzijního spoření nebo DIP. S těmito penězi pak budou moci lidé libovolně nakládat podle pravidel pro toto spoření.
Tito zaměstnanci tedy sice nezískají dřívější důchod, ale budou moci čerpat třeba předdůchod, což jim také umožní skončit v práci dříve. Díky pobírání předdůchodu tak nebudou muset žádat o předčasný důchod, který je finančně krácený, ale budou si vyplácet peníze ze svého spoření. A pak volně přejdou do běžného starobního důchodu.
Detaily se teprve ladí
Jak přesně by tento mechanismus měl fungovat, to zatím nebylo mezi vládními politiky doladěno. „To je něco, co musí dořešit konkrétní pracovní skupina. Dovedu si představit, že by to byl příspěvek ze strany zaměstnavatele, který by byl povinně navázán na konkrétní náročnou pracovní pozici. A jestli by šel přímo na produkt třetího pilíře v rámci penzijního připojištění, anebo na nějaký produkt v rámci DIP, to by se podle mého názoru nemělo omezovat,“ konstatoval Marian Jurečka.
Zásadní v tomto ohledu je, že tento nový příspěvek na penzijní spoření nebude součástí aktuální důchodové reformy. Ve třetím čtení se totiž může hlasovat pouze o pozměňovacích návrzích, které již byly předloženy ve druhém čtení. Takže to, na čem se nyní vláda dohodne, už nebude možné do reformy zahrnout.
Stále ale zůstává prostor, aby tento doplněk vložili do legislativy v Senátu. Senátoři totiž mohou návrh reformy poslancům vrátit a požadovat změny. Ministr Jurečka každopádně zdůraznil, že se to musí stihnout prosadit do voleb v roce 2025.
Foto: Úřad vlády ČR