Marian Jurečka: Podpoříme valorizaci důchodů o 1000 korun a chceme pomoc nejchudším seniorům

Valorizace má odpovídat zákonným podmínkám a dopadu inflace na seniory, říkají Marian Jurečka a Jan Bartošek v komentáři pro České důchody. Lidovci jsou podle nich připraveni podpořit navýšení důchodů celkově o přibližně 1000 korun a navíc chtějí prosazovat pomoc nejvíce postiženým seniorům ohroženým chudobou.

Zdroj: Facebook M. Jurečky
Marian Jurečka (KDU-ČSL)

V současné post covidové situaci patří naši senioři ke skupině lidí, na níž se dopad této doby znatelně ekonomický podepisuje. Průběžně sledujeme, jakým způsobem rostou v posledních měsících ceny základních potravin, léků a dalších komodit, proto je naprosto jasné, že valorizace starobních důchodů pro příští rok je absolutně nezbytná.

„Valorizace má podle nás odpovídat zákonným podmínkám a dopadu inflace na seniory. Lidovci jsou připraveni podpořit navýšení důchodů celkově o cca 1 000 Kč, navíc chtějí prosazovat pomoc nejvíce postiženým seniorům ohroženým chudobou. Jedná se především o maminky případně i otce, kteří v minulosti pečovali o dítě a nyní proto mají nižší důchod. Chtěli bychom jim starobní důchod dorovnat částkou 500 Kč měsíčně za každé vychované dítě. Navíc je zapotřebí ještě více finančně pomoci i vdovám a vdovcům,“ shrnul postoj KDU-ČSL předseda strany Marian Jurečka.

Aby bylo na důchody i za 5 nebo 15 let

V současnosti předkládají vládní strany různé návrhy týkající se jednorázového příspěvku k penzi ve výši pět nebo šest tisíc měsíčně. Případně padají i návrhy měsíčního navýšení o 400 Kč nad zákonnou valorizaci. „Obávám se, že tato vláda nedělá nic pro to, vybylo na důchody i za pět, deset nebo patnáct let,“ vyjádřil své obavy z okamžitého razantního nárůstu důchodů místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek. Podle něj by měl průměrný důchod dosáhnout výše zhruba 15 tisíc korun a je zapotřebí uvést rychle do praxe slibovanou důchodovou reformu nebo jednoznačně říct, z čeho se budou financovat důchody v roce 2030 a později.

Nespravedlivě nízké důchody

V naší společnosti to jsou především ženy, které mají díky stávajícímu důchodovému systému nižší penze. Rodič, který během svého života vychovával dítě, věnoval mu svůj čas a nechodil z toho důvodu několik let do zaměstnání, má nižší důchod než senior, který svého času s dětmi doma nebyl. Na výši jejich důchodů se to pak projeví hned dvakrát.

Za prvé: po dobu mateřské dovolené zaměstnavatelé matkám samozřejmě nezvyšují mzdy, zatímco bezdětným zaměstnancům platy rostou. Za druhé, když chce pak maminka opět začít pracovat a to obvykle na zkrácený úvazek, má kvůli tomu nižší důchod. To ale nevyřeší trh – tohle narovnání musí udělat stát.

„Přidání 500 Kč měsíčně ke starobnímu důchodu by mělo tuto systémovou nespravedlnost narovnat. V době rekordního nárůstu inflace potřebujeme nastolit důstojné podmínky pro život seniorů, kteří mají dnes nejnižší důchody, i když to byli právě oni, kdo se postarali o zajištění fungování důchodového systému tím, že měli děti a zajistili tak dnešní fungující společnost,“ uzavřel Bartošek.

Text: KDU-ČSL

Více k tématu