Zdravé opalování neexistuje: Lékař radí, jak po padesátce chránit kůži a předcházet karcinomu
Teploty atakují třicítku, ale letní slunění představuje nebezpečí pro naši kůži, a to v každém věku. Zvláště v tom pokročilejším je navíc kůže mnohem zranitelnější. Proto je potřeba dodržovat pravidla, která ušetří návštěvu u dermatologa a případný nádor kůže.
Zhoubný nádor melanom prokazatelně souvisí s expozicí slunečním záření. Ohrožuje ženy i muže. Obecně však platí, že je nyní o něco častější u mužů, přestože ženy se opalují mnohem radši a častěji. Jenže ženy o sebe více dbají. Více se promazávají a celkově se nejen o svou pokožku více starají.
Ve vyšším věku je ale potřeba kůži promazávat pravidelně. Navíc je potřeba být obezřetnější, zejména pokud užíváme různé druhy léků, které mohou kůži na přímé sluneční záření ještě více zcitlivovat.
Promazávat pořád dokola
„Kůže ve stáří začíná být náchylnější na ztrátu vody, na udržování kožní bariéry, je slabší, více zranitelnější, mohou se tvořit krevní výrony zejména u pacientů, kteří berou léky na ředění krve,“ říká Miroslav Důra z Dermatovenerologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze a 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze s tím, že u starších obyvatel se mění struktura vazivových, zejména elastických vláken v kůži, tvoří se vrásky a podobně.
„Proto by se měli starší pacienti promazávat pravidelně, aby kůži dodávali hydrataci, protože kůže si ji nedokáže udržet tak, jako v mládí. Snižuje se též činnost mazových žláz a někdy pacienty kůže svědí, i když není vidět jasná viditelná vyrážka. To může souviset právě se samotným přesycháním. Mazání tomu rozhodně pomůže,“ tvrdí dermatolog.
Podle něj je také nesmysl, který slýcháme v reklamách na opalovací krémy v podobě zdravého opalování. Zdravé opalování podle něj neexistuje. Navíc kůže vám nikdy nic nezapomene a pamatuje si veškeré spálení, které jste jí v průběhu života dopřáli. Často slýcháme o vitaminu D, který je dotvářen v kůži díky vlivu slunečního záření. Tento fakt je sice pravdivý, ale pro jeho tvorbu postačí i krátkodobé oslunění na obnažených částech těla, jako jsou předloktí a obličej.
„Pacienti sbírají následky celoživotního slunění nebo spálení. UVA záření sice nedělá spálenou kůži a následné začervenání či olupovaní, ale stojí za dlouhodobými následky, to znamená, že mohou vznikat posuny pigmentu, ztenčení kůže, vrásky, svráštění kůže nebo benigní nebo maligní kožní nádory,“ upozorňuje Důra.
Po dvou hodinách je krém neúčinný
Proto je potřeba se slunění buď úplně vyhnout, nebo se neustále promazávat a chránit se pomocí vhodného oblečení a nezapomenout na pokrývku hlavy. Dermatologové doporučují kvalitní krémy z lékáren, které chrání jak před UVA, tak před UVB zářením. Čím větší je takzvaný SPF faktor, tím samozřejmě lepší, ale pozor, nevydrží celý den.
Říká se, že běžná účinnost správně naneseného krému (přibližně 2 mililitry na centimetr čtvereční) je kolem dvou hodin, poté přestává chránit a ošetření je třeba opakovat. SPF faktor nám udává násobek doby, po kterou mohu být na slunci déle, než se spálím. Pokud se tedy spálím na přímém slunci bez ochrany za 10 minut, s krémem s SPF 10 mohu pobýt na slunci 10krát déle.
Foto: Adobe Stock