Očkování pro seniory: Registrace, důležité informace a kam volat při nejasnostech

Senioři nad 80 let se mohou od pátku registrovat k očkování proti koronaviru. V tuto chvíli ale panují nejasnosti, jak vše bude probíhat. Přečtěte si, co zatím k očkování víme.

Zdroj: Pixabay
Senioři shánějí informace k očkování. (ilustrační foto)

Ministerstvo zdravotnictví zveřejnilo první informace týkající se očkování proti nemoci COVID-19, které se v první fázi bude týkat také seniorů, zpočátku těch nad 80 let a žijících v domovech důchodců. Informace jsou ale zatím zmatené a neúplné a senioři jsou z toho zbytečně nervózní.

Upozornila na to například organizace Elpida, která seniorům pomáhá a provozuje speciální telefonní linku pro seniory. „Z hovorů je znát velká naléhavost, stres, ale také naštvání,“ říká vedoucí linky Kateřina Bohatá s tím, že je velmi problematické sehnat informace, aby mohli volajícím seniorům poradit.

„Dostat se k relevantním, konkrétním a praktickým informacím ohledně chystaného očkování je velmi složité i pro mě. Natož pak pro seniora 80+, který nemá přístup k internetu, špatně vidí, a proto nečte noviny. Řada volajících se proto cítí znevýhodněna a opomenuta. Chybí jim informace, podle kterých by se mohli zařídit. Celý systém očkování je pro ně příliš nekonkrétní a proto také nedůvěryhodný, což snižuje důvěryhodnost vakcíny jako takové,“ dodává Bohatá.

Pokud tedy pociťujete nervozitu a chybí vám informace, rozhodně nejste sami. V první řadě je důležité vědět, že o možnost očkování nepřijdete, i když se budete registrovat později. Konkrétní informace budou navíc postupně přibývat a ve věcech bude jasněji.

Pokud máte v rodině starší příbuzné, uklidněte je a případně jim s registrací na očkování pomozte.

Nejčastější otázky k očkování

Pro začátek jsme ve spolupráci s Elpidou připravili přehled užitečných informací a odpovědí na nejčastější otázky. Nejprve si tyto odpovědi projděte. A pokud budete mít stále v něčem nejasnosti, zavolejte na bezplatnou krizovou Linku seniorů, číslo je 800 200 007.

Kde si můžu rezervovat termín na očkování?

K dispozici je web crs.uzis.cz, kde můžete registraci provést. Funkce pro registraci seniorů nad 80 let již byla spuštěna. Pokud potřebujete pomoc, volejte na veřejnou koronavirovou linku 1221 (je zdarma) nebo na Linku seniorů 800 200 007 (je zdarma).

Jak registrace probíhá?

Při registraci přes web vám dorazí SMS s 6místným identifikačním PIN kódem. Poté zadáte trvalé bydliště, rodné číslo a svou zdravotní pojišťovnu. Vyberete si také preferované místo, kde se chcete nechat očkovat. Systém pak vypíše volné termíny, na které se můžete zaregistrovat. V SMS pak přijde další kód, kterým svou rezervaci potvrdíte.

Je potřeba k registraci přes web mobilní telefon?

Ano, mobilní telefon je potřeba. Dorazí vám na něj 6místný identifikační kód.

Co dělat, když mám jen pevnou linku? Co když nedokážu 6místný kód přečíst? Co když nemám počítač s internetem?

Poproste příbuzného nebo známé, aby vám registraci zařídili. Využít k rezervaci můžete také linku 1221. A pokud se to nepodaří nebo se tam nemůžete dovolat, s registrací vám pomohou také operátoři na Lince seniorů (udělají registraci za vás), volejte číslo 800 200 007.

Jak bude očkování probíhat?

Na místo očkování nezapomeňte přijít včas a s kartičkou zdravotní pojišťovny. Na očkování si vyhraďte zhruba 45 minut. Lékař bude chtít podepsat souhlas, popíšete mu také svou anamnézu, včetně alergií. Kvůli případným problémům zůstanete po očkování až 30 minut v čekárně, aby se o vás měl kdo postarat.

Dostanu po očkování potvrzení?

Ano, bude to certifikát (průkaz očkovaného) v elektronické i tištěné formě.

Jsem imobilní a chci se nechat očkovat. Co mám dělat?

Obraťte se na svého praktického lékaře a situaci s ním prokonzultujte.

Jsem nemocný(á), nebo mám alergie. Co mám dělat?

Obraťte se na svého praktického lékaře a poraďte se s ním.

Co když rezervaci nestihnu do konce ledna? Přijdu o možnost očkování?

Ne, nepřijdete. Nárok na očkování budete mít vždy, možnost rezervace není časově omezená.

Kolik lidí se bude v první fázi očkovat?

Během ledna a února by mělo být naočkováno asi 830 000 lidí. Jde o seniory nad 80 let, seniory bydlící v domovech důchodců a také zdravotníky.

Rada pro příbuzné

Pokud máte v rodině starší rodiče (v současné době nad 80 let), pomozte jim s registrací na očkování. Využijte rezervační systém na webu crs.uzis.cz. Pokud bude web nedostupný či přetížený, zkuste registraci provést později. Potom sdělte termín očkování svým seniorům.

Více k tématu