Banka stolice pomáhá lidem s narušeným střevním mikrobiomem: Úspěšnost léčby je velmi vysoká

Fekální mikrobiální terapie pomáhá pacientům s klostridiovou střevní infekcí s těžkým nebo vracejícím se průběhem. Závažný průběh infekce se častěji projevuje u seniorů, lidí s oslabenou imunitou či po opakované léčbě antibiotiky, kdy pacientům selhává střevní mikrobiota. Banka stolice zajišťuje zdravotnickým zařízením střevní mikrobiotu z dárcovské stolice, aby mohli lékaři pacienty léčit včas a bezpečně.

Foto: Adobe Stock
Fekální transplantace funguje díky dárcům. (ilustrační foto)

Díky pečlivě prověřeným dárcům pomáhá darovaná stolice obnovit střevní mikrobiotu pacientů. Hlavním příznakem klostridiové střevní infekce jsou akutní průjmy, proto léčba pro pacienty mnohdy znamená restart.

Kde se mohou k léčbě dostat a jak probíhá zavedení stolice od dárců do trávicího traktu nemocného, vysvětlil v rozhovoru pro České důchody Marek Kowalewski, ředitel Banky stolice Restore-Restart.

Co je to mikrobiota, nebo též mikrobiom? A jaký má vliv na zdraví člověka?

Jsou to mikroorganismy, které obývají mimo jiné náš trávicí trakt. Její stav ve střevech má vliv například na metabolismus nebo nervový systém.

V současné době probíhají studie, které zkoumají vliv mikrobioty na vznik různých onemocnění. Vyvážený stav mikrobitoty v lidském těle přináší vyšší kvalitu života a je tak vhodné o svou mikrobiotu pečovat.

Čím se zabývá vaše dárcovská banka stolice?

Náborem dárců, zpracováním mikrobioty, skladováním a distribucí do zdravotnických zařízení. A také osvětou mezi odbornou veřejností o přínosech dárcovské mikrobioty pro jejich pacienty s rekurentní klostridiovou střevní infekcí.

Aplikace zdravé stolice

Co je to fekální mikrobiální terapie?

Aplikace dárcovské střevní mikrobioty stolice zdravého a podrobně vyšetřeného dárce do trávicího traktu pacienta s narušenou střevní mikrobiotou. Tento postup je součástí léčby již zmíněné rekurentní klostridiové střevní infekce, která se může rozvinout například po antibiotické léčbě. V jiných diagnózách se jedná o experimentální metodu, jejíž efekt a bezpečnost je předmětem klinického výzkumu.

Ředitel banky stolice Marek Kowalewski, chlazení stolice dusíkem.Foto: Se souhlasem M. Kowalewského

Kterým pacientům může tato léčba pomoci?

Pacientům s rekurentní klostridiovou střevní infekcí, tedy pacientům s infekcí toxigenním kmenem Clostridioides difficile, která se i přes standardní léčbu u pacienta opakuje, vrací nebo má obzvláště závažný průběh.

Jak se mohou lidé k léčbě dostat? Je běžně dostupná?

Je dostupná v interních, infektologických a gastroenterologických zařízeních, která se touto léčbou zabývají a mají s ní zkušenosti. Tato zařízení si mohou objednat mikrobiotu přímo v bance stolice, a to s dodáním obvykle do 24 hodin.

Co léčba obnáší a na co se mají nemocní připravit?

Nemocný s rekurentní klostridiovou kolitidou již bývá obvykle hospitalizován, žádná příprava tak z jeho strany není potřeba. V některých případech je možné uvažovat i nad ambulantním podáním. Zpracovaná mikrobiota je aplikována buď prostřednictvím tenké sondy zavedené do tenkého střeva nebo je možná také aplikace formou nálevu (klyzmatu) do konečníku.

Vysoká úspěšnost léčby

Jaká je úspěšnost léčby?

V případě prevence dalších rekurencí klostridiové střevní infekce přesahuje efekt této léčby 80 až 90 procent.

První dávka darované stolice v krčské laboratoři.Foto: Se souhlasem M. Kowalewského

Má léčba nějaká rizika?

Rizika jsou minimalizována přísným výběrem dárců, tříměsíční karantenizací mikrobioty při teplotě minus 80 stupňů Celsia.

Samotný dárce musí být zcela zdráv, s ničím se neléčí, neužíval žádná antibiotika a jiné léky a nedrží žádné speciální diety. Požadavky na potenciálního dárce stolice jsou tedy velmi přísné.

Kde a jak získáváte dárce stolice pro léčbu?

Prostřednictvím médií včetně internetu a také v průběhu vzdělávacích akcí pro veřejnost, které se problematice mikrobioty a lidského zdraví věnují.

Více informací o fungování banky stolice najdete na oficiálním webu. Také se tam mohou registrovat noví zájemci o dárcovství.

Foto: Adobe Stock (hlavní), se souhlasem M. Kowalewskiho (v textu)

Více k tématu