Hledá se Anděl mezi zdravotníky: David Novotný organizuje unikátní soutěž

Už v říjnu se dozvíme, kdo se stane „zdravotnickým andělem“. Portál České důchody se stal hrdým mediálním partnerem soutěže Anděl mezi zdravotníky, kterou pořádá David Novotný. O čem soutěž je, kdo se utká o titul a jak toto klání souvisí s koronavirem? I na to jsme se Davida ptali v rozhovoru.

Zdroj: HerminaPress
David Novotný (vlevo), organizátor soutěže

David Novotný je milý a báječný člověk a hlavně zdatný producent a organizátor, který už 21 let pořádá známou soutěž Muž roku. A letos se poprvé pouští do úplně nového projektu – v jedinečné soutěži chce hledat nejlepší osobnost ze zdravotnické profese. A jsme moc rádi, že jsme se stali mediálním partnerem této soutěže.

S Davidem jsme hovořili v resortu Chateau Šanov, kde probíhalo závěrečné soustředění finalistů soutěže. Finále soutěže se uskuteční 24. října 2020 v Náchodě.

AKTUALIZACE: Kvůli nepříznivé situaci koronaviru a opatřením vlády bylo finále soutěže zrušeno. Nový termín bude teprve oznámen.

Davide, jak vás napadlo zorganizovat soutěž Anděl mezi zdravotníky?

Jelikož už 21 let pořádám soutěž Muž roku, tak mám s pořádáním velké zkušenosti, a navíc mám ke zdravotnictví velmi blízko, protože jsem dělal 11 let akci pro zdravotní sestřičky. A jelikož si myslím, že je nejen v této době zapotřebí poděkovat zdravotníkům, a to všem oborům.

Proto jsem vymyslel akci Anděl mezi zdravotníky, která je pro záchranáře, pečovatele, lékárníky, lékaře, zdravotní sestry i pro mediky, tedy pro všechny, kteří také pomáhali v době covidu. Má to být poděkování za jejich náročnou a obětavou práci a celoživotní přínos pro zdravotnictví. Jsem rád, že se vše za poměrně krátkou dobu podařilo zorganizovat.

Jsou tam mladší i starší lékaři, zdravotníci. Je cílem ukázat různorodost zdravotnické profese?

Určitě. Chtěl jsem, aby tam byly zastoupeny různé generace i různé zdravotnické obory, chtěl jsem, aby to poděkování vyznělo všem.

Podle čeho jste vybírali finalisty?

Záštitu přijal ministr zdravotnictví i ministr vnitra, ministryně práce a sociálních věcí nebo dcera prezidenta Kateřina Zemanová, dále Asociace zdravotních sester nebo Česká lékařská komora a další asociace. Domluvili jsem se, aby tyto asociace nominovaly zdravotníky, kteří by měli dostat poděkování. Je to tedy hlavně díky jejich spolupráci, ale samozřejmě mohl zdravotníka nominovat kdokoliv, třeba nemocnice.

Objevil se mezi soutěžícími příběh, který vás opravdu zaujal?

Ten příběh má každý soutěžící, je tam třeba bývalý ředitel záchranné služby hlavního města Prahy František Ždichynec a jeho příběh je skvělý v tom, že celý život zasvětil zachraňování lidí při nehodách a haváriích. Je tam třeba i zdravotní sestra z Motola. Zkrátka je tam spousta úžasných příběhů.

Jak spolu soutěžící komunikují? Přece jen mezi některými jsou desítky let věkového rozdílu…

Je to skvělá parta lidí, mladí, střední i starší, a já jsem rád, že je to napříč generacemi. Baví se spolu, komunikují spolu, je hezké, jak se třeba studentka medicíny baví se sestřičkou nebo lékařkou z praxe.

David Novotný (vpravo) na soustředění finalistů na Chateau ŠanovZdroj: HerminaPress

Jak bude celá soutěž probíhat?

Nyní jsme na soustředění, kde fotíme speciální kalendář. Chtěl jsem, aby každý anděl měl svou osobnost, společně fotí. Jsou tam třeba Michaela Dolinová, Bára Fišerová, David Gránský, Míša Tomešová a další osobnosti, Jiří Krampol nebo Chantal Poullain, je to pro všechny něco nového. Na soustředění v luxusním resortu Chateau Šanov také naši andělé stráví příjemnou dovolenou, jsem rád, že pan Václav Holeček nás sem pozval.

A potom jednotlivé anděly čeká finále, které bude v Náchodě 24. října a čeká je představení, kde musí prezentovat své působiště, čeká je otázka od poroty a třetí disciplína bude o tom, jaké lékařské přístroje a nástroje nebo techniky se používaly ve středověku. A oni to budou prezentovat.

Kdo bude rozhodovat o konečném vítězi?

Rozhodovat bude porota složená z osobností, měl by tam zasednout třeba i profesor Prymula, a také ředitelé nemocnic.

Jak vy sám jste prožíval to nepříjemné jarní koronavirové období?

Byla to těžká situace a myslím, že ještě bude, protože kulturní sféru to hodně zasáhlo. A než se to narovná, bude to velmi dlouho trvat. Začalo to tím, že jsme museli posunout třeba finále Muže roku, které se vždy konalo v srpnu. Byla to úplně nová situace. Mám také divadelní představení s Míšou Dolinovou, Láďou Ondřejem a Aničkou Slováčkovou, jmenuje se Trapas nepřežiju, takže nás to hodně postihlo.

A budu se modlit, aby se daly uskutečnit vánoční koncerty, kterých bude osm, kde vystoupí třeba Felix Slováček mladší, Anička Slováčková, Hanka Křížková, Marcela Březinová, Marian Vojtko, Standa Hložek a spousta dalších osobností.

Sledujte průběžné informace o soutěži i představení finalistů na oficiálním Facebooku Anděl mezi zdravotníky.

A kdo jsou finalisté soutěže?

O titul Anděl mezi zdravotníky budou bojovat:

 1. Marie Dimitrovová, 70 let, Fakultní nemocnice Motol, zdravotní sestra na plicním oddělení
 2. Veronika Lukášová, 26 let, Schrothovy léčebné lázně Dolní Lipová, vedoucí přijímací kanceláře a psychoterapeutka
 3. Kateřina Šilhanová, 44 let, Pečovatelská služba Trutnov, pečovatelka
 4. Václav Polívka, 47 let, Královéhradecká lékárna v Trutnově, lékárník
 5. Martin Pfeifer, 35 let, Zdravotnická záchranná služba Pardubického kraje, náměstek ošetřovatelské péče
 6. Irena Al Masani, 26 let, VI. ročník 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy, obor všeobecné lékařství
 7. Eva Hanková, 68 let, Oblastní Nemocnice Náchod, lékařka na infekční ambulanci
 8. Helena Tlachová, 63 let, Fakultní nemocnice Brno, dětská sestra na novorozenecké klinice JIRPN
 9. František Ždichynec, 76 let, Zdravotnická záchranná služba hl. m. Prahy, lékař – bývalý ředitel
 10. Kristýna Herrmannová, 34 let, Nemocnice Na Bulovce, lékař infektolog, Kliniky infekčních, tropických a parazitálních nemocí
 11. Michal Beneš, 22 let, student 2. lékařské fakulty Karlovy Univerzity, IV. ročník
 12. Jana Novotná, 59 let, Ústav pro péči o matku a dítě, zdravotní sestra na odběrovém boxu

Více k tématu