Olga Richterová: Důstojné důchody by měli dostávat stávající senioři i jejich potomci

Reforma počítá s vyšší solidární částí důchodu, což by přineslo výhodnější valorizaci pro ty, kteří mají důchody velmi nízké. V rozhovoru pro České důchody to řekla pirátská poslankyně a místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Olga Richterová. Zároveň odmítá návrh na jednorázový příspěvek pro důchodce, cesta je podle ní spíše v příspěvku na bydlení.

Foto: Česká pirátská strana
Poslankyně Olga Richterová.

Kvůli vysoké valorizaci proběhne v září už druhá mimořádná valorizace, celkově tedy třetí v tomto roce. Část důchodců přitom trápí skutečnost, že mimořádná valorizace nemá žádnou pevnou částku zvýšení, ale jde pouze o procentní zvýšení zásluhové části důchodu. Znamená to, že vyšší důchody se zvyšují výrazně více než ty nízké. Rostoucí náklady energií či bydlení přitom rostou všem důchodcům stejně.

Poslankyně Olga Richterová proto říká, že momentálně se mezi politiky intenzivně debatuje o případné změně valorizačního mechanismu. A to nejen u mimořádné valorizace, ale také u řádné lednové. „I připravovaná důchodová reforma, na které se podílíme, počítá s vyšší solidární částí, která zvýší valorizaci především nízko a středně příjmovým důchodcům,“ naznačila Richterová v aktuálním rozhovoru.

Už dříve navíc pro České důchody uvedla, že zcela uzavřená není ani problematika takzvaného doplatku k valorizaci. Ten nyní získávají důchodci v lednu v poměrné části od 1. dne v měsíci do výplatního dne, aby se důchody zvýšily všem od stejného data. Mimořádná valorizace ale tento doplatek nemá. Je ale možné, že se to změní. „O dalších úpravách se nyní vzhledem k řadě jiných urgentních témat nejednalo, do budoucna to je samozřejmě ke zvážení,“ konstatovala Olga Richterová.

Paní poslankyně, kvůli inflaci proběhne v září druhá mimořádná valorizace důchodů. Vzhledem k její povaze, kdy se zvyšuje pouze procentní výměra, se ale opět výrazně více zvýší vyšší důchody. Měl by se změnit mechanismus této valorizace, aby více pomohla chudším seniorům, když například náklady na energie rostou všem stejně?

Ano a intenzivně se o tom bavíme. Jako Piráti jsme již v minulém volebním období podpořili zvýšení základní výměry, díky čemuž je základ všech důchodců vyšší. I připravovaná důchodová reforma, na které se podílíme, počítá s vyšší solidární částí, která zvýší valorizaci především nízko a středně příjmovým důchodcům.

Za letošní rok se zvýší seniorům penze v průměru přibližně o rekordních 2600 korun. Zároveň je smyslem důchodu pojištěnci alespoň částečně nahradit jeho předdůchodové příjmy, tedy zohledňovat i zásluhovost.

Zásluhové zvyšování důchodů platí i u řádné každoroční valorizace, byť méně, protože se zvyšuje i základní výměra. Dochází k dalšímu rozevírání nůžek mezi bohatšími důchodci a těmi chudšími, mezi něž patří také takzvaní starodůchodci, kteří měli důchod přiznaný před 15, 20 a více lety. Měl by se změnit mechanismus valorizace pro tyto starodůchodce, případně obecně pro důchodce s nízkými důchody?

Připravuje se důchodová reforma, která by měla řešit i tyto otázky, na které spolupracuje také člen poradního týmu ministra práce a sociálních věcí za Piráty Tomáš Martínek.

Základem důchodové reformy by mělo být mimo jiné zajištění dlouhodobé finanční udržitelnosti, aby důstojné důchody měli jak stávající senioři, tak i jejich potomci. Myslíme i na budoucí generace.

K příspěvku není důvod

Poslanci hnutí ANO předložili návrh na jednorázový příspěvek 6000 korun pro důchodce, což zdůvodňují tím, že je mimořádná valorizace zpožděná o 5 měsíců. Podpoříte tento návrh?

Není k tomu nyní důvod, jak už jsem zmínila, za letošní rok se zvýší seniorům penze v průměru přibližně o rekordních 2600 korun. Důchody jako jediné reagují na inflaci, navíc poprvé po několika letech i mimořádnými termíny, letos dvakrát. Celkem se tedy důchody letos zvýší třikrát.

Náklady na bydlení, na které patrně ANO míří, lze řešit v případě potřeby adresnou pomocí. Z výzkumů nezávislých odborníků vyplývá, že ještě před energetickou krizí se přes sto tisíc seniorských domácností zdráhalo požádat o příspěvek na bydlení, ačkoliv by na něj měly nárok. Přitom právě tento příspěvek počítá s reálnými náklady.

Chceme proto občany lépe informovat o dostupných možnostech podpory. Aktuálně bude ministerstvo práce a sociálních věcí spouštět nový jednoduchý formulář právě u této dávky, o jehož zjednodušení jsme se za Piráty zasadili. Zejména jsme pak prosadili do vládního návrhu jednodušší (půlroční) dokládání.

Foto: Česká pirátská strana

Více k tématu