Josef Carda: Chybí mi odpracované roky a do důchodu nemůžu

Sice už oslavil 65. narozeniny, do důchodu ale zatím herec Josef Carda nemůže, protože se mu nepodařilo dohledat odpracované roky z minulosti. Ale pravdou je, že do typického důchodce má stejně daleko. V rozhovoru se rozpovídal o tom, jak mu chybí hraní v divadle a jak se během koronaviru udržuje v kondici. „Cvičím a chodím na dlouhé procházky se psem,“ prozradil a dodal, že si postavil malou posilovnu.

Foto: Profimedia
Herec Josef Carda.

Kolik práce vám koronavirus vzal a co všechno se vám zrušilo?

V podstatě všechnu práci. Snad kromě dabingu. Divadla jsou zavřená a zkoušet jsme začali až teď. Občas se vyskytlo i nějaké natáčení, ale pro herce to není zrovna ideální doba.

Jak ten poslední rok trávíte? Začal jste dělat něco nového?

Snažil jsem se odpočívat, ale později už to na mě bylo dlouhé. Jestli takhle má vypadat důchod, tak děkuji, nechci. (smích) A protože byla zavřená fitcentra, kam jsem předtím pravidelně chodil, tak jsem si udělal posilovnu doma.

Máte nějakou příhodu s koronavirem? Měl jste ho vy nebo někdo blízký?

Naší rodině se naštěstí koronavirus vyhnul. Nicméně od některých kolegů vím, že to vždy neprobíhalo zrovna s hladkým průběhem.

Co očkování, už jste s manželkou byl?

Já mám zatím s manželkou první dávku očkování a druhá mě teprve čeká. Bylo to celkem bez problémů, jen mě bolela po očkování dva dny ruka.

Letos jste oslavil 65. narozeniny, jak probíhala oslava a co jste dostal za dárky?

Vzhledem k situaci, která panuje, jsem samozřejmě žádnou oslavu nepořádal. A během koronavirové pandemie jsem zjistil, že toho člověk k životu moc nepotřebuje, takže žádné dárky nebyly. (smích)

Máte 65 let, což by měl být maximální věk, kdy by člověk měl jít do důchodu. Jak je to u vás? Jste už oficiálně důchodce?

Věkem ano, ale důchodce ještě nejsem. Chybí mi ještě odpracovat několik let, protože nemůžu dohledat doklady ke čtyřem letům z minulosti. Takže si na ty „velké peníze“ budu muset ještě počkat. (smích)

Mysl trénuji čtením scénářů

Mohl byste se prosím rozpovídat o tom, jak se udržujete v kondici, abyste zvládl vystoupení? Na jevišti herci vydávají ohromný výkon…

Dříve jsem navštěvoval pravidelně fitcentra, teď to ale nebylo možné, takže se udržuji, jak to jde. Cvičím doma a chodím na dlouhé procházky se psem. Průběžně si také pročítám scénáře divadelních her, abych trénoval i mysl.

Na což mi nahrává otázka, zda jste během covidového roku nepřibral…

Nepřibral jsem ani deko, naštěstí. Kupodivu jsem se nemusel ani nijak omezovat. Řídím se citátem: „Za cenu příliš přísné diety je zdraví moc protivná nemoc.“

Jaké je vaše životní motto, které vás donutí každé ráno vstát?

Nemám motto, ale mám psa. Ten mě každé ráno stoprocentně vytáhne z postele a o zábavu mám celý den postaráno. Takže nejen na koronavirové období bych doporučil čtyřnohého parťáka.

Do důchodu se nepočítá vše: Tyto situace si ohlídejte, aby nevznikly mezery

Máte velkou zahradu. Jak o ni s manželkou pečujete a co vše na ní máte?

To je záležitost spíše manželky, já zahrádkář moc nejsem. Maximálně očešu meruňky, ořechy, hrušky a občas sekám trávu nebo luxuji bazén.

Jste domácí kutil? A jak pomáháte manželce v domácnosti?

Manželka mě pustí jedině k luxování a nakupování. (smích) Takže v domácnosti moc nepomáhám, i když za poslední rok se to zlepšilo. Byla to asi nejdelší doba, co jsme v kuse strávili společně, tak jsem i více pomáhal.

Dědeček zatím nejsem

Vím, že máte syna Adama, ale nikde jsem se nedočetla, jestli vás už třeba neudělal dědečkem…

Dědeček ještě nejsem, respektive syn nic neříkal. (smích)

Co společně podnikáte a kdy jste si naposledy udělali třeba „chlapský“ víkend?

Vidíme se většinou o víkendu, když se u nás zastaví. Dříve jsme spolu občas chodili do posilovny a také do kina. Zálibu ve filmech máme společnou. Bohužel za poslední rok jsme si to museli odpustit.

Jakmile se všechno rozvolní, kde vás budeme moct vidět?

Právě zkoušíme v Divadle Bez Zábradlí muzikál Kabaret a premiéra by měla být v září. Musíme ještě s kolegy dozkoušet také hru v Divadle Palace, která se jmenuje Hledám ženu. Hrát by se prvně mělo v létě pod Žižkovskou věží, tak snad to vše zvládneme. Jinak mě diváci mohou vidět v létě i ve Starcích na chmelu na letní scéně Studia Dva na Vyšehradě. Doufejme, že to všechno klapne.

Dočetla jsem se, že jste točil Anatomii života. Tu sleduji, ale ještě jsem vás tam neviděla. Jaká je tam vaše role?

Tak to už jste mě prošvihla. Myslím, že jsem byl v posledním či předposledním díle první série. Natáčení to bylo perfektní i přes pandemickou situaci. Vše probíhalo jako normálně, jen musel být člověk opatrný a chodit na testy.

Nemůžu se nezeptat na vaši přezdívku Carda Retarda, kterou vám vymyslela vaše manželka. Pořad Tele Tele už se sice dávno nevysílá, ale vaše přezdívka vám už zůstala. Štve vás to? A kdy se vás naposledy někdo zeptal: Sporťáku, už máš chlapa?

Po opravdu dlouhé době minulý týden při rozhovoru v rádiu. Je to asi po deseti letech, takže to není tak hrozné. Nicméně Vás opravím, Tele Tele se pořád někdy v nočních hodinách reprízuje. Vím to, protože mě oslovuje i generace, která v době původního vysílání byla ještě v plenkách.

Na závěr bych se zeptala, na co se kromě divadla těšíte? Co hodláte podniknout ať už sám, nebo s manželkou?

Bude to znít divně, ale těším se na práci. Přeci jen ten rok je dlouhá dovolená. Abstinenční příznaky sice už vyprchaly, ale rád do práce zase naskočím, a to víc než kdy jindy.

Foto: Profimedia

Více k tématu