Alena Schillerová: Vláda si plete důchodovou reformu s redukční dietou stávajících důchodců

Poslankyně a bývalá ministryně financí Alena Schillerová není spokojená s vedením debaty o důchodové reformě a odmítá změny v oblasti valorizací. Například se jí nelíbí nahrazení mimořádných valorizací dočasným příspěvkem k důchodu, což vnímá jako jejich faktické zrušení. „Přeci nemůžete v situacích, kdy se budou výrazně zvyšovat životní náklady, ceny potravin nebo léků, hodit důchodce preventivně přes palubu,“ uvedla Schillerová v rozhovoru pro České důchody. Popsala také, jak pokračují přípravy ústavní stížnosti kvůli omezení červnové mimořádné valorizace.

Foto: Se souhlasem A. Schillerové
Poslankyně Alena Schillerová.

Paní poslankyně, jak pokračuje příprava ústavní stížnosti ohledně zákona, který snižuje červnovou mimořádnou valorizaci důchodů? Máte už jasnější představu o tom, kdy bude připravena?

Jedeme podle plánu. Celý náš tým, který na ústavní stížnosti pracuje, dělá maximum, aby byla neprůstřelná. Předpokládám, že první týden v květnu bude hotovo.

Co bude podstatou této stížnosti a čeho budete chtít dosáhnout?

Ta hlavní podstata je jasná. Pokud platí zákon a ten zákon říká, že státu vznikla povinnost nějakého plnění, tak stát je povinen tomuto závazku dostát. Nejde jen o legitimní očekávání těch, kterým na mimořádnou valorizaci vznikl právní nárok. Jde podle mě o samotný princip právního státu. O elementární důvěru ve stát. Ta byla trestuhodným počinem Zbyňka Stanjury, který na důchodce prokazatelně zapomněl ve státním rozpočtu, výrazně narušena. Následná hanebná novela Mariana Jurečky byla už jen důsledkem.

To, čeho chceme dosáhnout, není nic jiného, než aby byly důchodcům peníze, na které jim vznikl nárok, do poslední koruny vyplaceny. Jinak se důvěra ve stát nevrátí.

Jak dlouho podle vás bude Ústavní soud váš podnět řešit?

Mohu prozradit, že budeme žádat o přednostní projednání a radíme se i o tom, že bychom požádali o ústní jednání. Myslím, že když to dobře dopadne, čemuž pevně věřím, důchodci dostanou své peníze do konce letošního roku.

Debata o důchodové reformě

Účastnila jste se již jednání o důchodové reformě s ministrem Marianem Jurečkou. Jaké jsou vaše dosavadní dojmy a závěry?

Velké zklamání. To, co nám tam prezentují, nemá s důchodovou reformou společného nic. Vždy jde jen o nějakou dílčí problematiku, není to provázané, řeší se výhradně první pilíř.

Opakovaně jsme poptávali data, analytiku, modely dopadů na příjemce důchodů, časové řady. Většinou nic z toho nedostaneme, přestože ministerstvo disponuje dostatečnými daty k tomu, aby se diskuze vedla na patřičné úrovni. Pan ministr Jurečka evidentně tyto schůzky vnímá jen jako úlitbu veřejnému mínění, nikoliv jako platformu pro seriózní výměnu názorů, dat a informací. Zabýváme se proto i tím, zda má vůbec smysl v těchto skupinách setrvat.

Jaké priority v rámci jednání o reformě budete prosazovat?

Musí jít o komplexní a vzájemně provázaný systém, jehož pilířem zůstane státem garantovaný první pilíř plně integrovaný do státního rozpočtu. Teoretický prostor na posílení systému vidím v soukromém investování zaměstnanců výrazněji podpořeném příspěvky od zaměstnavatele a daňovými úlevami. Ale také v pozitivní motivaci k dobrovolnému prodloužení produktivní části života, a to například i v mládí.

U živnostníků už hnutí ANO zavedením paušální daně dokázalo, že je možné zvýšit jejich odvody na sociální pojištění, aniž by se zvýšila jejich celková odvodová povinnost. Možností je celá řada, ale základem je vždy provázaný nadresortní přístup, který marně očekáváme od vlády.

A co rozhodně odmítáte?

Odmítáme bezdůvodnou úpravu řádné valorizace v neprospěch důchodců, kterou v minulých dnech představil ministr Marian Jurečka. Odmítáme také nehorázný nápad na zrušení mimořádných valorizací, které fungují jako automatický stabilizátor inflací nejohroženější skupiny.

Uvítala bych stanovisko prezidenta

Očekáváte, že se do jednání o důchodové reformě zapojí také prezident Petr Pavel?

Uvítala bych, kdyby i pan prezident a jeho expertní tým dali stanovisko k nápadům, které pan ministr Jurečka prezentuje. Věřím, že čím jasněji bude ve veřejném prostoru zaznívat, že si tato vláda plete důchodovou reformu s redukční dietou stávajících důchodců, tím se zvyšuje šance, že přijdou s něčím uspokojivým.

Jak by se podle vás měla ošetřit řádná i mimořádná valorizace důchodů do budoucna? Co by se mělo změnit?

Otázka důchodové reformy nevyžaduje žádné úpravy valorizačních mechanismů. Ty byly nastaveny spravedlivě a žádné distorze nezpůsobují. Naopak, jen díky nim nedošlo k tomu, že šílená vládou neřešená inflace nevyhnala stovky tisíc důchodců na Úřady práce.

Ministr Marian Jurečka minulý týden představil první návrhy na změny důchodů. Jak vnímáte plány na změny řádné a mimořádné valorizace?

Tyto úpravy by výrazně snížily koupěschopnost důchodců. Úprava řádné valorizace by jim vzala asi 1200 korun každý rok. Faktické zrušení mimořádných valorizací je pak úplná nehoráznost. Přeci nemůžete v situacích, kdy se budou výrazně zvyšovat životní náklady, ceny potravin nebo léků, hodit důchodce preventivně přes palubu.

Součástí je také návrh na omezení předčasných důchodů, aby je lidé nevyužívali tak často. Jaký je váš postoj?

Současný systém, kdy se odchod do předčasného důchodu může vyplatit víc než ekonomická aktivita, je problematický a určitě je potřeba se bavit o konkrétních parametrech, jak to napravit.

Foto: Se souhlasem Aleny Schillerové

Více k tématu