Uplatnění nároku na předčasný důchod: Fixace aktuálních podmínek před zpřísněním

V dohledné době by se měly zpřísnit podmínky pro přiznání předčasného důchodu a část lidí nyní řeší, zda mají svou žádost o důchod uspíšit. V tomto okamžiku je užitečné využít formulář, který umožní nezávazně zarezervovat stávající podmínky.

Foto: Adobe Stock
Žena zvažuje předčasný důchod. (ilustrační foto)

Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) v loňském roce vytvořila nový tiskopis nazvaný Uplatnění nároku na dávku důchodového pojištění, který umožňuje rezervaci žádosti o předčasný důchod a její faktické podání až později. O předčasný důchod totiž není možné žádat zpětně, a takto bylo možné rozložit v čase loňský velký zájem.

Tiskopis je možné využít i nyní, a to v souvislosti s chystaným významným zpřísněním pravidel pro předčasné důchody. Momentálně probíhá schvalování návrhu, který zvyšuje krácení předčasného důchodu, zkracuje maximální dobu předčasnosti a omezuje valorizaci. Nová pravidla mají začít platit už od září.

Hodně budoucích důchodců, kteří již mají nárok na předčasný důchod, momentálně intenzivně zvažuje, zda mají už nyní o důchod požádat. Potíž je v tom, že momentálně ještě nejsou známé podmínky pro výpočet důchodů v roce 2024, takže nelze srovnat, zda bude letošní předčasný důchod výhodnější než třeba řádný důchod v příštím roce. Tedy zda nastane podobná situace jako v roce 2022.

Pravidla pro výpočet důchodu v roce 2024 budou stanovena až v průběhu září nařízením vlády, tedy pravděpodobně v době, když již budou platit přísnější pravidla pro předčasné důchody.

Uplatnění nároku na důchod

Řešením je využití zmíněného tiskopisu, který zajistí následující:

  1. Uplatnění nároku na důchod zajistí nárok na přiznání a výpočet předčasného důchodu k datu podání tiskopisu, a to podle aktuálních pravidel.
  2. Nejde o podání žádosti, pouze o rezervaci. Samotnou žádost o důchod je pak nutné osobně podat do 6 měsíců.
  3. Podstatné je, že samotnou žádost o důchod je možné podat zpětně k datu uplatnění nároku (tiskopisu), takže i když mezitím začnou platit přísnější pravidla pro přiznání předčasného důchodu, žadatelé budou mít nárok stále na původní pravidla.
  4. Pokud nakonec žádost podána nebude, nic se nestane.

„Jedná se o uplatnění nároku na dávku důchodového pojištění, nikoliv sepsání žádosti o něj. V případě, kdy se v období šesti měsíců ode dne uplatnění k vlastnímu sepsání nedostaví, je toto podání považováno za neúčinné a nebude k němu již dodatečně přihlédnuto. Zároveň platí, že sepsání žádosti o důchod je právem pojištěnce, nikoliv jeho povinností,“ vysvětlila pro České důchody mluvčí ČSSZ Jitka Drmolová.

O podání tiskopisu je momentálně velký zájem, jen od ledna do konce května ho zatím využilo 4520 lidí. A dá se očekávat, že další lidé, kteří o předčasném důchodu uvažují, této možnosti také využijí. Výhodné to může být například kvůli chystanému zpřísnění podmínek, což zahrnuje výraznější krácení výše důchodu za předčasnost nebo dočasné omezení valorizace procentní výměry.

Tiskopis je možné stáhnout na webu ČSSZ. Tiskopis lze vytisknout, vyplnit a osobně podat na okresní pobočce ČSSZ, případně je možné ho podat elektronicky přes ePortál ČSSZ, kde stačí mít elektronickou bankovní identitu.

Foto: Adobe Stock

Více k tématu