Kalkulačka: Spočítejte si přesné datum, kdy můžete odejít do předčasného důchodu

Ať už je to kvůli zdraví, ztrátě práce nebo jiným důvodům, část lidí přemýšlí o odchodu do předčasného důchodu. Zákon přesně stanovuje, s jakým předstihem je možné o důchod požádat, a my jsme pro vás připravili jednoduchou kalkulačku.

Foto: Adobe Stock
Žena si užívá klidný důchod. (ilustrační foto)

V Česku je momentálně 651 tisíc lidí v předčasném důchodu a jen za poslední rok jich přibylo přibližně 10 tisíc. Podle čísel Českého statistického úřadu roste poměr předčasných důchodů v celkovém počtu nových žádostí o důchod, nyní tvoří 29 procent žádostí.

Nejčastěji odcházejí lidé do předčasného důchodu na Vysočině, kde jde o 34 procent nových důchodců. Předčasný důchod častěji pobírají ženy, ale to je statistické zkreslení kvůli tomu, že žen je v seniorské populaci více. Relativní zastoupení mužů, kteří pobírají předčasný starobní důchod, je každopádně vyšší, konkrétně 29 ku 25 procent.

Krácení a omezené výdělky

Pro předčasný důchod se část lidí rozhoduje i přesto, že to znamená doživotní finanční krácení důchodu. Míra krácení se odvíjí od počtu dnů předčasnosti, za každých započatých 90 kalendářních dnů předčasného důchodu dojde k výraznějšímu snížení důchodu. Sankce za předčasný důchod jsou přesně stanoveny v zákoně a s příklady je vypisujeme v tomto článku. Reálně jde o stovky až tisíce korun za každý rok předčasného důchodu.

Výrazně omezeny jsou také přivýdělky v předčasném důchodu. Zatímco v řádném důchodu si můžete přivydělávat bez omezení a můžete i podnikat nebo být zaměstnaní, v případě předčasného důchodu to neplatí.

V zaměstnání si můžete vydělat za měsíc maximálně 3000 korun, výdělky takzvaně „na dohody“ nesmí překročit 10 000 korun za měsíc (při dohodě o provedení práce) a při podnikání nesmíte vydělat méně než 85 058 korun za rok. Tato omezení platí až do okamžiku dosažení řádného důchodového věku. Jak je možné si v předčasném důchodu přivydělávat, a co je naopak zakázáno, podrobně rozebíráme v tomto článku.

DŘÍVĚJŠÍ HORNICKÉ DŮCHODY

Lidé, kteří pracovali v hlubinných dolech, mohou odejít do důchodu ještě dříve, vždy ale záleží na věku a počtu odpracovaných směn v dolech. Problematika hornických důchodů je nicméně složitá a má mnoho podmínek, takže vyžaduje individuální posouzení. Pokud se vás tento nárok týká, doporučujeme obrátit se na vaši okresní správu sociálního zabezpečení, případně na bezplatnou infolinku ČSSZ, číslo je 800 050 248.

Záleží na důchodovém věku

Do předčasného důchodu je možné odejít až o 5 let dříve před dosažením důchodového věku. Ten je standardně „zastropován“ na 65 letech, zatím ale lidé mají důchodové věky nižší, takže jsou zde ohledně věku určitá omezení:

  • Pokud je váš důchodový věk nižší než 63 let, můžete odejít do předčasného důchodu až o 3 roky dříve. Jinými slovy, pokud máte jít do důchodu v 62 letech, můžete odejít nejdříve v 59 letech.
  • Pokud je váš důchodový věk vyšší než 63 let, můžete odejít do předčasného důchodu až o 5 let dříve, nejdříve však v 60 letech.

Kalkulačka předčasného důchodu

Abyste nemuseli složitě počítat, kdy můžete o předčasný důchod požádat, připravili jsme pro vás jednoduchou kalkulačku. Zadejte v kalkulačce datum narození a v případě žen také počet dětí (u mužů počet dětí nehraje roli), a obratem získáte datum, kdy nejdříve můžete do důchodu odejít.

KALKULAČKA: Kdy můžete požádat o předčasný důchod (klikněte zde)

Ať už se rozhodnete odejít do důchodu až po dosažení důchodového věku, nebo dáte přednost předčasnému důchodu, platí pro vás pravidlo, že musíte mít minimálně 35 let důchodového pojištění, případně 30 let bez náhradních dob. Pokud tuto minimální dobu nemáte, žádost o důchod vám bude zamítnuta.

Důležité je si také uvědomit, že jakmile jednou zažádáte o předčasný důchod, ztrácíte automaticky nárok na řádný starobní důchod, a to doživotně. Důchod se na řádný nezmění ani po dosažení plného důchodového věku. Dotčena naopak není valorizace, i předčasný důchod se vám bude pravidelně vždy v lednu valorizovat.

TIP: Řádný důchodový věk a kolik dnů vám do něj zbývá, si můžete spočítat v této kalkulačce.

Více k tématu