Důchod přiznaný v roce 2021 se nevyplatí: Pokud jste už žádost podali, můžete termín změnit
Lidé, kteří si požádali o starobní důchod ještě v roce 2021, mohou požádat o změnu data přiznání důchodu. Kvůli novým koeficientům jsou totiž důchody přiznané po 1. lednu 2022 v drtivé většině případů vyšší.
Nové koeficienty pro výpočet důchodu v roce 2022 jsou nezvykle vysoké, protože mzdy, které koeficienty ovlivňují, v posledních měsících velmi rychle rostly. V důsledku toho pro většinu lidí není výhodné požádat o přiznání důchodu v letošním roce, ale nejdříve k prvnímu dni roku 2022.
„Pro všechny příjmové skupiny bude s vysokou pravděpodobností výhodnější požádat o důchod takzvaně ponovu, tedy s datem přiznání v roce 2022. To je rozdíl oproti loňskému roku, kdy bylo zpravidla výhodnější požádat takzvaně postaru, tedy požádat o důchod s datem přiznání spadajícím do roku 2020,“ řekla pro České důchody mluvčí České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) Jitka Drmolová.
Méně peněz do konce života
Ekonom Lukáš Kovanda uvedl, že rozdíl mezi starobním důchodem přiznaným v prosinci a v lednu může být docela výrazný. „Správným načasováním odchodu si lidé mohou „přihrát“ stovky až tisíce korun měsíčně na důchodu navíc, a to až do konce života. Naopak špatným načasováním se o stovky až tisíce měsíčně zbytečně připraví, opět až do konce života,“ upřesnil Kovanda.
Ekonom také spočítal příklad, který rozdíl jasně ukazuje:
Člověku platícímu důchodové pojištění 46 let, který ještě v zaměstnání pobíral průměrnou mzdu 38 275 Kč, byl v letošním 3. čtvrtletí přiznán důchod 18 376 Kč. Po valorizaci bude tento důchod v příštím roce činit 19 219 Kč. Pokud ale ten stejný člověk počká s přiznáním důchodu ideálně na 1. ledna 2022, bude měsíčně pobírat 20 173 Kč, tedy o 954 Kč více než kolik činí valorizovaný důchod přiznaný v roce 2021.
Pokud plánujete podat žádost o starobní důchod v nejbližších dnech, určete si jako datum přiznání důchodu až některý den v roce 2022. Zajistíte si tím výhodnější výpočet důchodu.
Co dělat, když jste už žádost podali
V případě, že jste si již žádost o důchod podali, například v průběhu listopadu či prosince, a máte datum přiznání důchodu v roce 2021, není nutné propadat obavám. Existuje totiž možnost toto datum změnit. Výhodou je v tomto ohledu skutečnost, že samotné řízení o přiznání důchodu trvá až 90 dnů.
Máte dvě možnosti, jak postupovat:
- Pokud jste podali žádost o důchod, ale nepřišlo vám rozhodnutí o přiznání důchodu: V tomto případě podejte žádost o změnu data přiznání důchodu. Můžete tak učinit osobně na pobočce okresní správy sociálního zabezpečení, kde jste o důchod žádali, případně doporučeným dopisem na ústředí ČSSZ (Křížová 25, 225 08 Praha 5). Využít můžete také datovou schránku (ID je 49kaiq3). Speciální formulář k tomu není, stačí jen v dopise jasně formulovat žádost o změnu a uvést nové požadované datum přiznání důchodu.
- Pokud jste podali žádost o důchod a už vám přišlo rozhodnutí o přiznání důchodu: V tomto případě je nutné jednat rychle, protože datum přiznání důchodu je možné změnit do 30 dnů od doručení rozhodnutí. Postup je stejný, žádost můžete podat osobně na pobočce okresní správy sociálního zabezpečení, kde jste o důchod žádali, případně doporučeným dopisem na ústředí ČSSZ nebo přes datovou schránku.
Proces zpracovávání žádosti o důchod je velmi složitý a dochází v rámci něj také k přeposílání informací z okresních poboček na centrálu v Praze. Snadno se tak může stát, že podáte žádost o změnu data přiznání, a o pár dnů později vám dorazí rozhodnutí o přiznání důchodu s původním datem. Nemusí jít o chybu, je možné, že úředníci ještě nestihli vaši žádost zpracovat, a mezitím vydali rozhodnutí.
V takovém případě nepanikařte. Pro jistoto si zavolejte na infolinku ČSSZ (telefon je 800 050 248) a zeptejte se, jestli žádost evidují. Poté vyčkejte, než vám dorazí nové rozhodnutí, které již bude obsahovat správné datum. Může se stát, že zpracování nového rozhodnutí bude trvat i několik týdnů a je dokonce možné, že vám mezitím začne ČSSZ vyplácet starobní důchod přiznaný k původnímu datu.
Ani v tomto případě se ale nic neděje, protože jakmile úřad vydá nové rozhodnutí, případné již vyplacené důchody vám vyúčtuje, aby vše správně „sedělo“. A poté vám buď peníze doplatí, nebo vás naopak vyzve, abyste přeplacené peníze za uplynulé měsíce vrátili.
Kdybyste měli jakékoli potíže, doporučujeme vše konzultovat přímo s odborníky ČSSZ na bezplatné infolince 800 050 248. Postup podání žádosti o důchod jsme podrobně popsali v tomto článku.