Důchodový věk nad 65 let již platí: Dopady na invalidní důchod a předdůchod

Od začátku roku začal platit nový mechanismus zvyšování důchodového věku nad 65 let. Lidé odcházející do důchodu v nejbližších letech ještě tuto změnu reálně nepocítí. Nicméně vyšší důchodový věk má už nyní přímý dopad na výpočet invalidních důchodů a může ovlivnit také některé zájemce o předdůchod.

Foto: Adobe Stock
Žena se připravuje na důchod. (ilustrační foto)

Součástí již schválené důchodové reformy je postupné zvyšování důchodového věku nad hranici 65 let. Nový strop byl stanoven na 67 let a tempo růstu je stanoveno na 1 měsíc za rok. Detailní rozpis zvyšování důchodového věku a kalkulačku najdete v tomto článku.

První zvýšení se bude týkat až lidí narozených v roce 1966, a to konkrétně mužů a bezdětných žen nebo žen s jedním nebo dvěma dětmi. Reálně se tedy při odchodu do důchodu začne toto zpřísnění projevovat až v roce 2031, kdy dosáhnou důchodového věku právě ročníky 1966.

Předdůchod a jeho čerpání

Praktický dopad ale může toto zvýšení důchodového věku mít už nyní. Projeví se například u lidí, kteří zvažují vyplácení předdůchodu ze svého penzijního spoření. Lidé, kteří se narodili v roce 1966 a později, mají nově nárok na předdůchod později, a to je může ovlivnit už od příštího roku.

Předdůchod je vždy možné čerpat nejdříve 5 let před dosažením řádného důchodového věku, vždy se přitom vychází z důchodového věku muže. To platí i pro ženy, které mají svůj řádný důchodový věk snížený za vychované děti, nárok na předdůchod (o 5 let dříve) se jim vždy počítá z důchodového věku muže stejného ročníku narození.

Jak konkrétně se to může projevit? Přibližují to následující příklady:

Pan Stanislav je narozený v únoru 1966 a podle původních pravidel mohl čerpat předdůchod ve svých 60 letech, tedy od února 2026. Jeho důchodový věk se ale zvýšil o 1 měsíc, takže předdůchod může nově čerpat až od března 2026, tedy ve věku 60 let a 1 měsíc.

Paní Simona se narodila v únoru 1967 a vychovala tři děti, takže řádný důchodový věk má stanovený na 64 let a 2 měsíce. Na tom důchodová reforma nic nezměnila. Podle původních pravidel mohla čerpat předdůchod ve věku 60 let, protože její nárok by se počítal od důchodového věku muže stejného ročníku narození, ten činil 65 let. Nově se ovšem důchodový věk muže narozeného v roce 1967 zvýšil na 65 let a 2 měsíce a z pohledu nároku na čerpání předdůchodu platí tato podmínka i pro paní Simonu. Nově tedy může čerpat o předdůchod až ve věku 60 let a 2 měsíce, tedy o dva měsíce později.

Do důchodu dříve: Jaké jsou možnosti?

Invalidní důchod a jeho výpočet

Přímý dopad má zvýšení důchodového věku nad 65 let také na výpočet invalidních důchodů. Podobně jako u výpočtu starobních důchodů ovlivňuje výši invalidních důchodů výše výdělků a také získané doby důchodového pojištění.

Vedle reálně získané doby pojištění do data vzniku invalidity vstupuje do výpočtu také takzvaná dopočtená doba. Jde o fiktivní dobu pojištění od vzniku invalidity až do okamžiku dosažení řádného důchodového věku (snížený věk u žen za vychované děti se nebere v potaz). Jde tedy o dobu pojištění, kterou osoba hypoteticky mohla získat, pokud by nebyla invalidní, a tato doba se přičítá k již získané době.

Dopočtená doba se vždy počítá z aktuálního důchodového věku. Takže pokud již někdo má podle nových pravidel stanovený důchodový věk vyšší než 65 let, dopočtená doba to respektuje. V některých případech tyto měsíce navíc mohou znamenat o něco vyšší invalidní důchod.

Situaci popisuje i tento příklad:

Pan Mojmír se narodil v roce 1977 a původně měl řádný důchodový věk 65 let. Podle nových pravidel se mu věk zvýšil na 66 let. Pokud by se v letošním roce zranil, měl z toho vážné zdravotní následky a získal by nárok na invalidní důchod, počítala by se mu dopočtená doba od okamžiku vzniku invalidity až do věku 66 let. Získal by tedy o jeden rok důchodového pojištění více a jeho invalidní důchod by byl o desítky až stovky korun vyšší (podle stupně invalidity).

Více k tématu