Jak se změny v důchodové reformě dotknou současných důchodců

Důchodová reforma, kterou připravila a schválila vláda, bude mít zanedbatelné dopady na stávající starobní důchodce. Většina změn navíc bude pozitivní, dojde například ke zvýšení minimálního důchodu nebo zrušení části odvodů pro pracující důchodce. Úsporné kroky se týkají pouze výchovného. Podívejte se na kompletní přehled.

Foto: Adobe Stock
Manželé v důchodu. (ilustrační foto)

Někteří důchodci se obávají, že se jich nepříznivě dotkne schválená důchodová reforma. Zaznívá strach, že se budou důchody snižovat, zruší se výchovné nebo valorizace důchodů. Nic z toho se nezakládá na pravdě, stávající důchody se i nadále budou každý rok valorizovat a výchovné zůstává zachováno.

Většina změn v důchodové reformě se týká až budoucích důchodců. Do určité míry reforma ovlivní také již přiznané důchody, jde ale jen o menší dopad u výchovného. V ostatních případech jde o pozitivní změny.

Sepsali jsme, co se změní v následujících letech:

Zvýšení minimálního důchodu

Od roku 2026 se významně navýší minimální výše starobního důchodu. Starobní důchody budou mít minimální základní i procentní výměru stanovenou shodně na 10 % průměrné mzdy, takže nejnižší důchod bude mít hodnotu 20 % průměrné mzdy. Při současných hodnotách by minimální důchod v roce 2025 činil 9 320 Kč.

Pokud dnes někdo pobírá nižší starobní důchod, bude mu automaticky dorovnáván na dané minimum. Vždy se tak bude vyplácet důchod alespoň ve stanovené minimální výši.

Zvýšení minimální výše důchodu se týká také invalidních důchodů. U invalidního důchodu s invaliditou 3. stupně bude minimální hodnota rovněž 20 % průměrné mzdy, u 2. stupně bude minimální hodnota 15 % a u 1. stupně pak 13,33 % průměrné mzdy.

Zrušení valorizace výchovného

Od roku 2026 se přestane valorizovat část důchodu, kterou tvoří výchovné. Dnes platí, že výchovné je součástí procentní výměry důchodu a pravidelně dochází k jeho navyšování při valorizacích. K tomu už ale docházet nebude.

Nově bylo schváleno, že při valorizaci se nejprve od procentní výměry důchodu odečte hodnota výchovného, a zbylá část této výměry se standardně navýší. A poté se výchovné opět k procentní výměře přičte. Takže pokud je přiznáno výchovné za 2 děti, před valorizací se odečte 1 000 Kč, a pak se opět k důchodu přidá. Samotný výpočet lednové valorizace se nemění, změna se týká pouze výchovného.

Hodnoty valorizací v budoucích letech ještě neznáme, ale například v lednu 2025 se procentní výměra zvyšuje o 0,6 %. Pokud by opatření platilo již od roku 2025, valorizace pro ženu s výchovným 1 000 Kč by byla o 6 Kč nižší, dopad opatření není tedy nijak významný.

MINISTR MARIAN JUREČKA:

Současní důchodci se nemusejí obávat, reforma se jich téměř nijak negativně nedotkne. Důchody dál porostou stejným tempem: každý rok se zvednou o inflaci spotřebního koše domácnosti důchodců a o třetinu růstu reálných mezd. Dnešním důchodcům zůstává i výchovné, a navíc nově nemusejí platit sociální pojištění, pokud si chtějí přivydělat.

Konec odvodů pro pracující důchodce

Starobní důchodci, kteří zároveň pracují, budou mít od začátku roku 2025 slevu při placení sociálního pojištění, pokud jim s ohledem na výši výdělků vznikne povinnost ho hradit. Konkrétně půjde o slevu ve výši 6,5 %, čímž dojde k přímému navýšení čistého výdělku. Pojištění na straně zaměstnavatele zůstane beze změny, nicméně při zkráceném úvazku je zaměstnavatel zvýhodněn slevou ve výši 5 %.

Zároveň dojde ke zrušení současného mechanismu pro přepočítávání důchodu za další odpracované doby, takže další prací při souběžném pobírání důchodu již nebude možné zvyšovat důchod. Vzhledem k tomu, že navýšení důchodu za rok výdělečné činnosti zpravidla nedosahuje ani 100 Kč, na změně pracující důchodci finančně vydělají. Na ušetřeném pojistném totiž získají více peněz, než o kolik by se jim důchod navýšil. Například u mzdy ve výši 30 000 Kč získají pracující důchodci přibližně 2 000 Kč měsíčně navíc.

Lepší podmínky pro obnovu vdovského důchodu

Základní nárok na pobírání vdovského či vdoveckého důchodu je jeden rok a pak zaniká. Pokud jsou ovšem splněny některé podmínky, zejména péče o dítě nebo dosažení důchodového věku, výplata se obnovuje nebo prodlužuje po dobu trvání tohoto stavu. Vyplácení vdovského důchodu se může vždy obnovit, pokud podmínky nastanou nejpozději do 2 let od konce vyplácení. Schválená důchodová reforma prodlužuje tuto lhůtu na 5 let, a to už od roku 2025.

To ocení zejména muži nebo ženy, kteří přijdou o svého partnera či partnerku krátce před důchodem. Nyní se bohužel stávalo, že například starší manžel zemřel v době, kdy manželce bylo 59 let, a v době, kdy ona sama získala starobní důchod, už neměla nárok na doživotní vdovský důchod. Podobné situace už díky nové legislativě budou jen výjimečné.

Více k tématu